Trabzonspor – Beşiktaş (13.10.2020)

Trabzonspor 1 – 3 Beşiktaş

Ligimizde bu yıla kadar büyük maçlar ve derbiler genellikle fikstürün ortalarına doğru karşımıza çıkardı. Ancak bu sene çekilen fikstür daha ligin ilk haftasında Trabzonspor ve Beşiktaş’ı karşı karşıya getirdi. Sezona Burak Yılmaz, Caner Erkin, Gökhan Gönül ve Elneny gibi kilit isimlerini kaybederek başlayan Beşiktaş tarafı üstüne bir de PAOK karşısında farklı mağlup olunca Karadeniz’e tartışmalar eşliğinde geldi. Öte yandan Trabzonspor’da ise geçen sene kaçan şampiyonluğun etkileri, takımın en önemli oyuncularından Sosa ve Novak’ın ezeli rakibe bedelsiz gidişi, tüm bunlar yetmezmiş gibi takımın gol yükünü sırtlayan Sörloth’un transferinin bir kriz haline dönüşmesi maçı oldukça ilginç bir hale getirdi.

Maç başlangıcında Trabzonspor’da ve teknik adamlık kariyerinde ilk defa birinci adam olarak sahaya çıkan Eddie Newton, eksikliklerin de etkisiyle Ekuban’ın ileri uçta tek olduğu bir 11 tercih etti Beşiktaş karşısında. Merkezde A.Parmak’ın yanında yeni transfer Flavio yer alırken Abdülkadir Ömür ve geçen yılın flaş ismi Nwakaeme kanatlara yerleşti. Hem Ekuban’ın rakip takım stoperleri arasında sıkışıp kalması hem de Guilherme’nin forvet arkasında kaybolmasına Abdülkadir Ömür ve Nwakaeme’nin  de merkezde alan bulamaması eklenince bordo-mavililer maçın başından itibaren hücumda bir türlü organize olamadı. Trabzonspor’un maç boyunca Beşiktaş karşısında bir çözüm üretmek için denemeler yapması, ilk maçına çıkan Newton’un en azından oyuna müdahale konusunda muhafazakar olmadığını gösterdi. İlk planı tutmayınca bu kez oyunu hem becerili hem de fizikli Nwakaeme kanadına yıkmayı deneyen bordo mavililer oradan da uzun toplarla Abdülkadir Ömür’ü defans arkasına sarkıtmayı hedeflediler. Ancak bu noktada Ömür’ün karşısındaki N’Sakala’nın fiziksel olarak Trabzonlu oyuncuya kurduğu üstünlük, Newton için bu planı da geçersiz kıldı.

Buna karşılık Beşiktaş’ta ise Sergen Yalçın-Murat Şahin ikilisi maçı orta sahada kazanmayı planlamıştı şüphesiz. Atiba-Oğuzhan ikilisini uzun zaman sonra tekrar birlikte izlediğimiz yapıda, bu ikilinin önlerinde yeni transfer Mensah yer aldı.  Maç boyunca Trabzonspor’u çok iyi analiz ettiğini düşündüğüm Beşiktaş, orta sahadaki oyuncularının daha kaliteli ayaklara sahip olmasının yardımıyla da maça oldukça kontrollü başladı. Trabzonspor’un yeni oyuncularının çokluğu ve özellikle Periera ve Marlon’un yokluğuyla tempo ve organizasyon sorunu yaşayacağını düşünen Beşiktaş, top rakipteyken oldukça konstantre bir savunma uyguladı. Hatlar arası boşluk bırakmamaya çalışan siyah beyazlılar, belli ki kapacakları toplarla hızlı çıkmayı ön gören bir plan yapmışlardı. İşte bu planda da Beşiktaş’ın eksikleri iyiden iyiye ortaya çıktı. Hücum beklerinin olmayışı, ileri üçlüde meziyetli oyuncu eksikliği Beşiktaş’a üretkenlikten uzak bir oyun olarak geri döndü. Beşiktaş adına sahada yaratıcılık adına ismini sayabileceğimiz belki de tek isim olan Mensah’ın birkaç girişimi dışında siyah beyazlılar da tıpkı rakibi gibi hücumda organize olamadılar. İlk yarıda çok ekstra bir vuruşta skor üstünlüğünü alan Beşiktaş, bu üstünlükle birlikte dakikalar geçtikçe Trabzonspor’un üstüne geleceğinden emin bir şekilde kompakt ve kontrollü oyun anlayışını devam ettirdi.

İkinci yarıda Dorukhan’ın oyuna girerek orta saha direncini arttırması ve sonrasında Flavio’nun Atiba’yı düşürerek hem takımını 10 kişi bırakması hem de rakibe penaltı kazandırması maçı bitiren an oldu şüphesiz. 0-2’den ve kırmızı karttan sonra tamamen dağılan Trabzonspor, sonraki bölümde siyah beyazlılara reaksiyon veremedi. Lens’in farkı 3’e çıkaran golünden sonra Beşiktaş’ın da rölantiye aldığı maçta skoru tayin eden Abdülkadir Ömür’ün Beşiktaş defansının hatasında bulduğu gol oldu.

Maçın Hakkı

Hastalıkla mücadele ettiği bu zor dönemde bile Trabzonspor’u bu kadar sağlıklı analiz edip maç planını kuran Sergen Yalçın, Maçın Hakkı’nı sonuna kadar verdi şüphesiz.Bu vesileyle Maçın Hakkı ekibi olarak kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, başarılı teknik adamın bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.