Medipol Başakşehir – Galatasaray (20.09.2020)

Medipol Başakşehir 0 – 2 Galatasaray

İlk haftadan lige hiç hazır bir performans sergilemeyen ve Hatay deplasmanında bozguna uğrayan son şampiyon, sahasında Galatasaray’ı ağırladı. Hazır Galatasaray karşısında, yine beklenen varlığı gösteremeyen Başakşehir’de işler hiç de iyi gitmiyor gibi gözüküyor. Galatasaray ise transfer eleştirilerine rağmen gümbür gümbür gelmeye devam ediyor. Özellikle fiziksel olarak diri ve istekli bir oyun ortaya koyan Sarı-Kırmızılılar, şampiyonluk yolunda her zamanki gibi en iddialı takım benim dedi.

ilk yarı

Galatasaray maça 4-1-4-1 dizilişiyle çıktı. 6 numarada Taylan ile başlayan Cimbom ileride Belhanda ve Emre Kılınç, solda Arda ve sağda Feghouli’yi tercih etti. Başakşehir ise sahaya aynı dizilişle yayıldı.

Maçın ilk 15 dakikasında topu Başakşehir’e bırakan Galatasaray, sakin ve rakibini tartan bir oyun sergiledi. Başakşehir, Visca ile pozisyon bulmaya çalışsa da, Sarrachi Visca’yı iyi takip etti ve Başakşehir’in etkinliğini azalttı.

13.dakikada Belhanda’nın ortasında top Luyindama ile buluşmadan hemen önce, Demba Ba’nın eline değdi ve hakem beyaz noktayı gösterdi. Topun başına geçen Falcao, topu ağlara gönderdi ve skoru Galatasaray lehine 1-0 yaptı. Golden sonra daha istekli bir Başakşehir olsa da, turuncu mavililer yine de net bir gol pozisyonu yakalayamadı. Özellikle 6 numara olarak Taylan defansa sürekli destek verdi ve çok önemli toplar çıkardı. Taylan kadar Marcao da ilk yarıda başarılı bir profil çizdi. Nitekim, Başakşehir’in kaleyi bulduğu pozisyonlarda Luyindama’nın hantallığı göze çarptı.

İlk yarı geneliyle ortada bir oyun olsa da, Başakşehir daha çok ileri çıkan ve pozisyona giren takımdı. Galatasaray ise, Başakşehir’in tehlike yaratmasını engelleyerek ilk yarı istediği skoru aldı.

ikinci yarı

İkinci yarının başında oyuna Crivelli’yi alan Okan hoca, hücumda pozisyonları daha net değerlendirmek istedi. Bu konuda ilk yarıya göre daha başarılı da oldu. Özellikle 70’e kadar Galatasaray kalesini zorlayan Başakşehir, önemli pozsiyonlar da buldu. 53’te Crivelli’nin pasıyla Visca çok hızlı bir koşu yaptı ve bir anda Fatih ile birebirde kaldı. Yine de Fatih doğru zamanda kalesini terk etti ve önemli bir gol pozisyonunu, daha oluşmadan engelledi.

goal.com

71’de Arda, Feghouli ve Falcao’yu çıkaran Terim, oyuna Babel, Diagne ve yeni transfer Etebo’yu alrak daha dinamik bir takım yaratmak istedi. Bu değişikliklerin meyvesini hemen alan Cimbom, 76’da Diagne’nin içeri açtığı topta Babel’in topuk pasıyla topu Belhanda ile buluşturdu. Belhanda şık bir şekilde topu kalenin soluna bıraktı ve skoru 2-0’a getirdi. 2-0’dan sonra moral olarak düşmeye başlayan Başakşehir 82’ye kadar kalesinde önemli pozisyonlar verdi. Galatasaray’ın, maç boyunca en üstün oynadığı 5-6 dakika buydu. 78’de Babel soldan topu güzel taşıdı ve Diagne’ye çıkardı. Diagne çok önemli bir pozisyonda topu Mert’in üstüne vurdu ve maçı kopartma şansını harcamış oldu. Yine de oyuna girdikten sonra çok istekli ve pozisyona giren bir Diagne izledik diyebiliriz.

82’den sonra üzerindeki şoku atan Başakşehir, bu dakikalarda çok kritik pozisyonlar bulsa da, Muslera’nın eksikliğini aratmayan Fatih Öztürk çok kritik 2 kurtarış ile Başakşehir’in umutlanmasını engelledi. Son dakikalarda Başakşehir baskıyı artırsa da, Okan hocanın öğrencileri bu maçtan da boynu bükük ayrıldı. Galatasaray ise çok iyi bir oyun ortaya koymasa da 3 puan için çok doğru ve akıllı bir oyun oynadı ve taraftarına umut verdi.

maçın hakkı

(Fotoğraf: Mahmut Burak Bürkük)

Her ne kadar maç ortada ya da biraz daha Başakşehir’in top üstünlüğünde bir maç gibi gözükse de Başakşehir’i kendi istediği şekilde oynamaya zorlayan Galatasaray’da bu akşam için pek çok oyuncuyu yıldız olarak sayabiliriz. Son 15 dakikada kalede devleşen Fatih, çok kritik ve doğru müdahaleleriyle Marcao ya da iştahlı ve hevesli Arda… Yine de benim için, sahanın her yerinde görebildiğimiz, defansa koşan oradan çıkardığı toplarda takımını ileri çıkaran Taylan ve bugün en çok kritik pası veren, bu paslarını bir de golle süsleyen Belhanda maçın hakkını veren ikiliydi. Özellikle, geçen sezona göre kendini daha da geliştirmiş olan Taylan, Galatasaray’ın eksik orta sahası için adeta bir ilaç oldu.