Fenerbahçe – Hatayspor (21.09.2020)

Fenerbahçe 0 – 0 Hatayspor

İlk hafta performası ile heyecan yaratan Hatayspor, Fenerbahçe’ye konuk oldu. Beklenenin aksine sıkıcı geçen maçın son anları heyecan yarattı.

ilk yarı

İlk haftayı 3 puanla kapatan iki ekip, Kadıköy’de karşı karşıya geldi. Maçın ilk yarısı seyir zevki olarak oldukça kötüydü. Dakika 5’te Ozan’ın sağ kanattan kaptığı topla ilk pozisyonuna giren Fenerbahçe için aslında bu atak ilk yarıda gelişecek olan diğer atakların bir özeti gibiydi. Pas ile ceza sahasına giremeyen Sarı Kanaryalar, Hatayspor’un katı savunması ve alanları iyi kapatması ile sadece kanatlardan, çizgiye inmeden yaptığı ortalar ile tehlike yaratmaya çalıştı. Hatayspor dersine iyi çalışmış ki hücum esnasında 4-2-3-1 olan oyun anlayışı, savunmada 4-4-2ye döndü. Gökhan’ın Diouf’un yanına gelmesi ile oluşan ön ikili, stoperlere baskı uygulamak yerine Gustavo’yu sürekli markaj altında tuttu. Dolayısıyla Fenerbahçe hücumları orta hattan olgunlaşamadan kanatlara doğru itildi. Buna çözüm olarak Erol Bulut, takımı 3-4-3 dizilişine döndürerek Gustavo’yu sol stoper mevkisine çekti. Gustavo markajdan bu yöntemle kurtuldu fakat buna rağmen Ozan ve Tolga’nın Hatayspor’un orta saha ve savunma bloğu arasında kaybolması nedeniyle hücum anlamında oldukça kısır bir Fenerbahçe izledik.

fanatik.com.tr

Gelelim Hatayspor’a… Kapan çık oyun anlayışını benimseyen Hatayspor’un 2 etkili karşı atağı, Gökhan Karadeniz’in ve Selim’in hatalı pas tercihleri sebebiyle tehlike oluşmadan sonlandı. Günümüz futbolunda çizgiye inmeden yapılan ortalar bu tip kapalı savunmalara karşı etkili olmuyor. Son yıllarda Caner Erkin’e sahip takımların, kapalı takımları açmak için izledikleri soldan çizgiye inmeden orta denemelerine şahit olduk.

İkinci yarı

İkinci yarıya başlarken Erol Bulut, Thiam-Sinan Gümüş, Ozan-Sosa hamleleri ile başladı. İlk yarıda oyun kurulumunda zorlanan Fenerbahçe Sosa’nın Gustavo’nun yanına gelmesi ile beraber defanstan rahat bir şekilde topla çıkmaya başladı. Hatayspor’un Gustavo’ya uyguladığı ikili markaj Sosa’nın oyuna girmesiyle son buldu. Hatayspor, 55. dakikaya kadar ikinci alanda topa baskıyı sürdürdü fakat Sosa ve Gustavo gibi iki usta ayağın topu hızlı yönlendirmeleri ile beraber bloklar arası açık verdi. Bunun sonucunda baskıdan vazgeçerek birinci ve ikinci bölgede baskı uygulamadan alanları kapatarak beklemeye başladı. Fakat bence Erol Bulut’un geç gelen Tolga-Mert Hakan hamlesi Fenerbahçe’nin 67. dakikaya kadar etkili olamamasına neden oldu. 45 ve 67. dakikalar arasında Sosa değişikliği ile 4-2-3-1 in forvet arkası kısmına geçen Tolga Ciğerci, zaman zaman rolünü Ferdi ile değişse de forvet hattının orta sahadan kopuk bir görüntü vermesine sebep oldu. Mert Hakan forvet arkası rolüne geçtiğinde Fenerbahçe maçta ilk defa rakip kalede tehlikeler yaratmaya başladı.

fanatik.com.tr

Oyunun kurulumuna katkısı kadar ceza sahasına etkili girişleri de ileriki maçlarda Mert Hakan’ın o bölge için vazgeçilmez oyuncu olacağını gösteriyor. Dakika 72’yi gösterdiğinde sağ kanatta Mert Hakan, Sinan Gümüş ve Gökhan Gönül arasındaki üçgen ile Gökhan Gönül’ü kaçıran Fenerbahçe, Hataysporlu Riberio’nun ikinci sarı karttan kırmızı kart almasını sağladı ve Hatayspor 10 kişi kaldı. Tam anlamıyla oyunu Hatayspor’un ceza sahasına yıkan Fenerbahçe dakika 80’de 9 kişi kalan rakibinin katı savunmasını açamadı. Maçın son dakikasında Hataysporlu Mirkan’ın kaybettiği toptan yararlanamayan Sinan Gümüş, Fenerbahçe için çok önemli 2 puanı da topla birlikte dışarı göndermiş oldu.

Maçın Hakkı

Maçın Hakkı’nı 67. dakikaya kadar sıkıcı geçen maçı sabırla izleyen Fenerbahçe taraftarı ile birlikte Sosa’ya veriyorum. Sosa’nın oyuna girmesi ile Fenerbahçe’nin bütün oyun anlayışı değişti. Sosa ile birlikte Fenerbahçe’nin pas trafiği hızlandı, top rahat biçimde üçüncü bölgeye taşınabildi ve bence en önemlisi de sabırsızca yapılan etkisiz yan toplardan vazgeçildi. Arjantinli oyuncu Fenerbahçe’nin tam anlamıyla “oyun aklı” olduğunu gösterdi. Ayrıca kullandığı her duran top, Hatay’ın katı savunması için bir tehdit oldu.