Antalyaspor-Denizlispor (28.09.2020)

Antalyaspor 1-0 Denizlispor

Anadolu’nun iki köklü ekibi Antalya’da karşı karşıya geldi.

ilk yarı

İlk düdüğün çalması ile birlikte devrenin sonuna kadar sürecek olan orta saha mücadelesi de başlamış oldu. Denizlispor 3-5-2 dizilişi ile sahaya çıkarken, Antalyaspor 4–3-3 dizilişi ile sahadaydı. İlk andan itibaren ev sahibi Antalyaspor daha hazır ve istekli bir görüntü çizdi. Akdeniz temsilcisi hücum organizasyonlarında genellikle kendi sağ kanadını kullanırken 33. dakikada en net gol şansını da Amilton’un kanadından gelişen bir organizasyon ile buldu. Denizlispor’un ilk planı kalesinde gol görmemekti. Bu yüzden 3-5-2 dizilişini daha çok 5-3-2 gibi izledik maç boyunca. Aslında iki tarafı da keskin olan bu formasyon ne kadar defansif gözükse de doğru oyun ve oyuncularla bana göre en ofansif formasyonlardan biri.

sabah.com.tr

Ama Denizlispor zayıf olan kanatlarını kullanmak yerine daha uzun toplarla etkili olmak istedi. Ege ekibi kendi sol kanadını kullanmaya çalışsa da Bergdich istediği desteği bulamadığından tehlike yaratabilecek karşı ataklar olgunlaşamadan son buldu. En fazla dikkatimi çeken olgu, Antalyaspor’un her 10 dakikada bir Denizlispor’a yaptığı sürpriz baskılardı. 33. dakikada bunun ödülünü Fredy ile alabilecekken kaleci Pantilimon’un muhteşem kurtarışı buna engel oldu. Özetle maçı isteyen ve hazır olan bir Antalyaspor varken, üretemeyen bir Denizlispor izledik ilk yarı boyunca.

ikinci yarı

İkinci yarıya Podolski değişikliği ile başlayan Tamer Tuna, bu devrede ileri uçta daha üretken olmayı hedeflediğini gösterdi. Podolski’yi orta sahada serbest oyuncu gibi kullanan Antalyaspor, Nuri Şahin ve Podolski’nin oyuna kattığı kalite ile ikinci yarı üstünlüğünü hissettirdi. İlk yarı yaptığı sürpriz baskılara ikinci yarı da devam eden Antalyaspor bu baskının sonucunda kazandığı kornerden stoperlerinin sayesinde golü buldu. Golün ismi Veysel Sarı idi. Golü 53.dakikada bulan Antalyaspor, sonrasında gelen oyuncu değişiklikleri ile tempoyu düşürmeyi amaçlasa da Denizlispor buna izin vermedi. Golden sonra kontrolü ele alan Denizli, topla daha fazla oynadıysa da Antalya kalecisi Boffin’i zorlayamadı bile.

milliyet.com.tr

Denizli’nin bu maçta da pozisyon üretmekte zorlanması sezonun geri kalanı için soru işaretleri oluşturmaya başladı. 3’lü stoperden son 10 dakikaya kadar vazgeçmeyen Prosinecki’nin, bu formasyonu etkili kılabilmek için kanat organizasyonlarını daha etkili kurgulaması lazım. Maçın büyük bölümünde kanatlarda daha kalabalık bir Antalyaspor izledik ve sonuç olarak üretemeyen bir Denizlispor ile istediği toplarla buluşamayan bir Rodallega gördük. 90. dakikada yaklaşık 30 metreden serbest vuruş kazanan Denizlispor adına topun başına geçen tecrübeli Kolombiyalı jeneriklik bir vuruş yaptı. Top çok az farkla dışarı giderken izleyenler için harika görüntüler ortaya çıktı. O mesafeden sert ve kavisli giden topun kaleyi bulamamasıyla maç Denizli için psikolojik olarak sonlandı. Maçın az durduğu tempolu bir oyun izlesek de az pozisyon ve gole sahne olan maçı 1-0 Antalyaspor kazanmayı bildi.

maçın hakkı

Antalyasporlu Fredy benim dikkatimi en fazla çeken oyuncu oldu. Açık alanda sürekli tehdit yarattı. Antalya’nın birinci ve ikinci yarıda yapmış olduğu ön saha baskısındaki kilit isimdi. 90 dakika tempolu oyununu sürdüren Brezilyalı oyuncu gerçekten göz doldurdu.