Lıverpool – Arsenal (28.09.2020)

Liverpool 3-1 Arsenal

Manchester City’nin mağlubiyetinin ardından çok önemli bir fırsat yakalayan son şampiyon, lige müthiş başlayan Arsenal ile karşılaştı. Oyun olarak çok baskılı ve başarılı bir oyun oynayan son şampiyon, bu hafta puan kaybeden rakiplerine bu sene de işlerinin çok zor olacağını hatırlattı. Arsenal için tek olumlu yan ise bu baskıya rağmen, 89’a kadar umutlarını taze tutabilmesi oldu.

ilk yarı

Kırmızılar maça klasik 4-3-3 taktiği ile çıkarken, Arsenal ise sahaya 3-4-3 şeklinde yayıldı. Uzun süredir beklenen yıldız Thiago ise bu maça yedek olarak başladı. Arsenal’in ise ileri üçlüsünde, son zamanlarda formdaki oyuncusu Willian’dan beklentisi büyüktü.

İlk 10 dakikada Arsenal, Liverpool’u kendi sahasında bekleyen bir oyunu tercih etti. Liverpool, rakibi üzerinde baskı kursa da tehlike yaratabilecek bir şekilde ceza sahasına giremedi. Böylelikle biraz kısır bir 10 dakika izlemiş olduk.

Tehlikeli sayılabilecek ilk atak 12.dakikada, Alexander-Arnold’un kestiği topta van Dijk’ın kafası ile geldi. Ancak doğru zamanda doğru yerde olan David Luiz, topun kaleye girmesini engelledi. Bu dakikadan sonra Liverpool vites yükseltmeye başladı ve baskısını artırdı. 15’te Arnold, dar alanda Mane’ye çok iyi kesti fakat, Mane Leno’yu geçemedi ve ilk 15 dakika golsüz geçildi.

İlk 20 dakikanın en etkili ismi Trent Alexander-Arnold, kornerde ceza sahası dışında topla buluştu. Çok güzel bir şut çekti fakat direği geçemedi. Bu belki de bu dakikaya kadar gole en yakın pozisyondu. 24’te ise Leno topu ayağında çok bekletince baskı yedi. Arsenal defansı topu kaybedince, Liverpool gole yaklaştı fakat Leno şutta başarılıydı.

İşler Liverpool için iyi gidiyor derken, 25’te Arsenal geliştirdiği ilk tehlikeli atakta golü buldu. Xhaka, uzun topla Lacazette buluşturdu. Açılan ortada Robertson uzaklaştırmak isterken çok büyük bir hata yaptı. Top Lacazette’in önünde kaldı ve golcü oyuncu bu pozisyonu çok kolay tamamladı.

talksport.com

Fakat cevap gecikmedi. İstikrarlı baskısına devam eden Kırmızılılar, 28’de Salah ile sağ kanattan çok iyi girdi. Salah’ın kaleye çektiği şutta Leno başarılı olsa da, top Mane’nin önünde kaldı. Mane bomboş topu ağlarla buluşturdu ve eşitliği sağladı. İlk 20 dakikası nispeten durağan geçen maçta, 20-30 arası adeta bir futbol şöleni izledik.

talksport.com

35’te yine çok organize bir Liverpool atağı izledik. Van Dijk çok uzun bir top attı. Firmino topu Salah’a bıraktı. O da Alexander-Arnold’a bıraktı. Sağ bek Arnold muhteşem kesti ve top sol bek Robertson’ın önünde kaldı. Robertson düzgün bir vuruşla hatasını affettirdi ve skoru 2-1’e getirdi.

ikinci yarı

Liverpool da Arsenal de ikinci yarıya aynı kadro ile başladı. Arsenal topu Liverpool’a bıraktı. Liverpool ise ilk yarıdaki baskısını sürdürerek devreye başladı. Arteta ikinci yarıda, kendi sahasında pasla çıkmak istese de Liverpool’un baskısı altında bu pek mümkün değil gibi gözüktü. Böylelikle ikinci yarının başları da, ilk yarının ilk 20 dakikasına benzer bir görüntüde ilerledi. Arsenal bu dakikalarda Liverpool kalesine gitmeye çalışsa da, etkili bir atak organizasyonu çıkaramadı.

Arsenal, 58’de çok önemli bir pozisyon buldu. Her ne kadar ofsayt olsa da, derinlemesine pasta Lacazette topla buluştu ve Alisson ile bire birde kaldı. Lacazette’in aşırtma denemesinde Alisson başarılıydı. 62’de Lacazette 4 dakika öncesindekine çok benzer pozisyonda, kenardan giren Ceballos’un muhteşem pasında, yine karşı karşıya kaldı fakat Alisson, ofsayt olmayan pozisyonda da başarılıydı. Bundan 2  dakika sonra Mane Firmino ile dar alanda çok güzel bir duvar pası yaptı. Dar alanda yapabileceği en iyi vuruşu yapsa da top direğin yanından dışarı çıktı. Böylelikle, özellikle 58-65 arası iki tarafında pozisyonlar bulduğu bir sekans izlemiş olduk.

Her ne kadar, bu dakikaya kadar oyun olarak Liverpool çok üstün gözükse de ve 70.dakikada bile sanki maçın başındaymışçasına büyük bir baskı yapsa da, Arsenal maçı tek farkta tutarak her an eşitliği yakalama fırsatını elinde tuttu. Hatta birkaç pozisyonda buna yaklaştı bile.

76’da Ceballos, yine muhteşem bir pas ile topu Nketiah ile buluşturmak istedi fakat Alisson çok doğru bir müdahale yaptı ve ardından gelişen kontra atakta Firmino dar açıdan bir şut çıkardı. Bu şutta Leno topu kornere çekti.

83’te Salah, ceza yayının oradan topu Jota’ya, adeta adrese teslim bir şekilde bıraktı. Diogo Jota, her ne kadar açısı dar olsa da bomboştu fakat topu ağlarla buluşturmayı başaramadı.

rematedigital

89’da Salah, dışarı çıkacak topu Arnold’a çıkardı. Arnold’un ortasında defans, Jota’nın önüne düşürdü. Girdiğinden beri golü arayan Jota bu sefer pozisyonu tamamladı ve Liverpool’daki ilk maçında golle tanıştı. Böylelikle Liverpool skoru 3-1’e getirdi.

Oyun olarak, fiziksel olarak ve istatistiksel olarak da Arsenal’den kat be kat üstün olan Liverpool, belki de bu sezonki en iyi maçını oynadı. Her ne kadar Arsenal maç içinde varlık gösteremese de skoru uzun süre 2-1’de tutması, Arsenal için çok önemliydi. Belki de istenilen pozisyonu bulsa, maçtan puan bile çıkarabilirdi. Kırmızılılar ise oyun ve galibiyetle bu hafta Manchester City’ye büyük bir göz dağı vermiş oldu.

maçın hakkı

eurosport.com

İkinci yarı öne çıkan bir oyuncu olmasa da, maçın hakkını bütün Liverpool takımı, yaptığı baskıyla verdi. Özellikle 70-80 dakika boyunca, sanki maçın başıymış gibi baskı yapan takım, Arsenal’e nefes dahi aldırmadı. Öne çıkan oyuncu ise ilk yarıdaki pasları ve asisti ile Trent Alexander Arnold oldu.