Glasgow Rangers – Galatasaray (01.10.2020)

Glasgow Rangers 2 – 1 Galatasaray

2000’lerin başında Avrupa futbolunda adından söz ettiren iki kulübün karşılaşmasında, Liverpool’un efsane kaptanının öğrencileri, temsilcimiz Galatasaray’ı ağırladı. Ortada geçen maçta, genel olarak duran top pozisyonları hakimdi. İki takımın da birbirine yakın ve organize olmamasına rağmen, Rangers’ın bulduğu 2 gole karşılık veremeyen Cimbom, maalesef Avrupa’ya erken veda etti.

ilk yarı

İlk 5-6 dakikada Rangers topa daha hakim bir görüntüye sahipti. Özellikle daha hızlı ve fiziksel olarak güçlü bir görüntü çizen Rangers, zaman zaman kaleye gelse de çok tehlikeli bir pozisyon yaratamadı. Galatasaray ise topu kendi sahasında kabul eden bir yapıya sahipti.

EPA-EFE/Ian MacNicol / POOL

10.dakikadan itibaren arka arkaya köşe vuruşları ile Cimbom’un kalesini tehdit eden Rangers, 11’de kaleyi bulan bir kafa vuruşu yapsa da Luyindama son anda topun kaleye gitmesini engelledi.  Bu pozisyondan sonra maça biraz daha ısınan Galatasaray, oyun ve topa sahip olma anlamında durumu dengeledi. 15’ten sonra, Rangers’ın ceza alanı çevresinde top çevirmeye başlayan Sarı-Kırmızılılar, ilk tehlikeli atağını 19’da Babel’in içeri kestiği topta Feghouli ile buldu. Ceza alanı içinde topa dokunabilen Feghouli,  istediği vuruşu yapamadı ve topu kaleye göndermeyi başaramadı. Özellikle 15-20 arası maç biraz daha taraf değiştirmiş durumdaydı.

Bu dakikadan sonra maç biraz daha dengeli gitti. İki takım da rakibi organize bir atakla tehdit edemedi. Bu yüzden de duran toplar iki taraf için de birer şans oldu fakat kaleyi bulan herhangi bir pozisyon çıkmadı. Bu tarz bir oyun, Rangers’ın hızını kesmek açısından, Galatasaray’a yaradı.

ikinci yarı

İkinci yarıya, ilk yarıdaki baskı ile başlayan Rangers, sonucunu daha 52.dakikada aldı. George Hagi’nin oğlu Ianis’in pasında Arfield, Fatih ile karşı karşıya kaldı ve ters köşeye çok temiz bıraktı. Böylelikle Rangers 1-0 öne geçti. Bu ataktan sonra gol arayan Galatasaray, ceza alanında Falcao’yu buluştursa da vuruş kaleyi bulmadı. 59’da topa hakim oyununu bir golle daha süsleyen Rangers, Galatasaray’ın işini iyice zora soktu. Barisic’in ortasında, Tavernier topa iyi yükseldi ve Fatih’in kapattığı köşeye yaptığı kafa vuruşu ile skoru 2-0’a getirdi.

thescottishsun.com

Her ne kadar Galatasaray atak bulmaya çalışsa da, daha genç ve dinamik Rangers daha çabuk bir şekilde Galatasaray yarı sahasına gitmeyi başardı. Fatih Terim bu skordan sonra orta sahayı güçlendirmek adına Ömer Bayram ve Etebo’yu oyuna aldı, Belhanda ve Babel ise oyundan çıktı.

Oyunda istediği pozisyonları bulamayan Galatasaray, 73’te ikinci forvet olarak Diagne’yi aldı ve riski artırdı. Cimbom baskı kurmaya çalışsa da, 75’te bir kontra atakta sağdan Morelos bir tehlikeli sayılabilecek atak daha buldu fakat top dışarı çıktı.

81’de Rangers, duran topta 3.gole de çok yaklaştı fakat, maçın başından beri olduğu gibi bu duran top da etkisizdi. Biraz daha rakip kaleye gitmeye başlayan Galatasaray, 2 dakika sonra, Omar’ın fantastik vuruşunda kaleyi buldu fakat şut etkili olmadı.

85’te maç boyunca duran toptan ilk kez Galatasaray faydalanmış oldu. Ömer Bayram’ın kullandığı kornerde Marcao’nun kafa vuruşu ters direğe doğru oldu ve Cimbom farkı bire indirerek umutlandı.

Aradığı pozisyonları bulamayan Galatasaray, Avrupa Ligi’ne erken veda etmek zorunda kaldı. Her ne kadar pozisyon bulmak, topu ceza alanına taşımak ve Rangers’a tehlike oluşturmakta büyük problemler yaşasa da, Galatasaray, rakibinden çok da geride bir performans sergilemedi. Belki biraz şanslı olsa ve son dakikalara kadar skoru 0-0 tutabilseydi, turu bile atlayabilirdi. Maç boyunca rakibinden çok üstün oynamasa da Gerrard’ın öğrencileri, eleme kaybetmeme serisini devam ettirerek bir kez daha gruplara kalmayı başarmış oldu.

Maçın Hakkı

Morales dışında yetenek olarak çok öne çıkacak bir oyuncu grubuna sahip olmayan Rangers’ta maçta da öne çıkan bir futbolcudan çok takım oynuydu. Her ne kadar çok organize bir atak geliştiremeseler de oyunlarını bütün maç belli bir seviyede tutmayı başardılar. Bunun sonucu olarak buldukları 2 golle de maçı kazanmayı bildiler. Genel olarak çok ortada bir maç olsa da Maçın Hakkı’nı Rangers’ın takım oyununa veriyorum.