Beşiktaş – Gençlerbirliği (4.10.2020)

Beşiktaş 0 – 1 Gençlerbirliği

Geçen hafta Konyaspor karşısında şok bir mağlubiyet alan Beşiktaş, tartışmalarla geçen haftayı güzel bitirmek adına Gençlerbirliği’ni ağırladı.

ilk yarı

Maça geçen haftaki 11’inden Vida, Mensah ve N’Sakala’yı kenara alarak başlayan Sergen Yalçın hem oyuncularına hem de camiaya güçlü bir mesaj vermek istedi şüphesiz. Ancak maçın başlangıç düdüğünden itibaren bu mesajın saha içindeki oyunculara geçmediği açıkça görüldü.

ensonhaber.com.tr

Orta sahada topa sahip olduğunda hücum oyuncularının statik kalması Beşiktaş’ı hücum organizasyonunda kısırlığa hapsetti. Buna karşın kazandığı toplarla hızlı çıkabilen Gençlerbirliği, 8.dakikada Furman’ın sağ kanatta müsait pozisyonda yaptığı düzgün ortaya Stancu’nun yaptığı kafa vuruşuyla 0-1 öne geçti. Bu pozisyonda hem Beşiktaş’ın maç boyunca aksayan sağ kanadı hem de Wellington’un Stancu’yu kaçırması gole davetiye çıkardı.

Golden sonra da etkili oyununa devam eden Gençlerbirliği karşısında direnç gösteremeyen Beşiktaş’ta, ilk yarıda oyuna Atiba, Souza ve Gökhan dışında katkı verebilen oyuncu yoktu. Öyle ki dakika 16’da Nordfeldt’in uzun vurduğu topta Sefa hiçbir dirençle karşılaşmadan bir anda kaleci Ersin ile karşı karşıya kaldı ancak pozisyondan yararlanamadı.

Bu pozisyondan 3 dakika sonra günün başarılı ismi Candeias, Beşiktaş’ın sağ kanadındaki boşluktan yararlanarak çok rahat bir şut çıkardı. Ersin’in zorlukla çeldiği top Siyah-Beyazlılar için tehlike çanlarının çalmaya devam ettiğini haber veriyordu.

Savunma-orta saha- forvet arasında büyük boşluklar bırakan Beşiktaş’te bu üç blok özellikle ilk yarı boyunca adeta birbirinden bağımsız hareket etti. Bağlantı oyuncusu olarak Dorukhan’ın çok pasif kalışı, kanatların ve beklerin oyuna katılamaması bunun en temel sebebi olarak gösterilebilir.

Takımının savunmadan top çıkarmakta zorlandığını gören Sergen Yalçın, ilk yarının son çeyreğinde Souza’nın yanına Atiba’yı da getirerek pas opsiyonlarını arttırmaya çalıştı. Bu hamleyle az da olsa savunma ve orta saha bağlantısını sağlamayı başaran Kara Kartal ilk tehlikeli pozisyonunu 38. Dakikada kornerden Montero’nun yaptığı kafa vuruşuyla buldu. 42. Dakikada bu kez Souza’nın uzaktan etkili şutunda Nordfeldt sahneye çıkınca Beşiktaş beraberliği yakalama şansını kaçırdı.

İlk yarının son dakikalarında önce Candeias ve Sefa ile gole yaklaşan Gençlerbirliği ardından Souza’nın presi sonuç verince kalesinde tehlike yaşadı. İki pozisyondan da gol sesi çıkmayınca ilk yarı Gençlerbirliği’nin 0-1’lik üstünlüğüyle geçildi.

ikinci yarı

milliyet.com.tr

İkinci yarıya Mensah – Dorukhan değişikliğiyle başlayan Sergen Yalçın, bu değişiklikle orta sahada Mensah’ın enerjisiyle topu ileriye taşımayı ve bloklar arasındaki bağlantıyı kurmayı düşündü şüphesiz. Bunu görece başarmış olsa da Beşiktaş yine de oyunu eline tam anlamıyla alamadı. Gençlerbirliği’nin orta sahada yaptığı agresif baskı sonucu zaman zaman zorlanan Beşiktaş, tehlikeli pozisyon bulmakta bu yarıda da zorlandı.

64. dakikada Larin ve Güven Yalçın hamlesinden sonra özellikle Güven’in enerjisi Beşiktaş’ın hücumda kıpırdanmasını sağladı. Ancak Beşiktaş sol kanadının maç boyu verdiği alarm bu dakikalarda da kendini gösterdi. 65. Dakikada kendi sol kanadından mükemmel paslaşmalarla gelen Gençlerbirliği’nde Ferman ceza sahasının solunda bomboş pozisyonda topla buluştu. Yaptığı düzgün vuruş Montero’nun son andaki hamlesiyle engellenmese skorun 0-2 olması içten bile değildi.

Bu dakikadan itiberen sıkışan oyunda Sergen Yalçın’ın yaptığı Ljajic ve Hasic hamleleri de etki yaratamadı. Dakika 80’den itiberen baskısını arttıran Beşiktaş, Larin’in son hareketlerdeki beceriksizliği sebebiyle birçok tehlikeyi olgunlaştıramadan bitirdi.

93. dakikada %99’luk pozisyonda topu ağlara yollayamayan Sio, takımının farkı açmasının önüne geçmesine rağmen Gençlerbirliği maçı 0-1’lik üstünlükle tamamlayarak Beşiktaş’ın yaşadığı krizi biraz daha derinleştirdi.

maçın hakkı

fotomac.tr

Candeias, maç boyu oldukça etkili kullandığı Beşiktaş’ın sol kanadında oynadığı oyunla Maçın Hakkı’nı veren oyuncu olmayı hak etti. Arkadaşlarına yaptığı servisler, istekli oyunu ve tempoyu ayarlamadaki becerisiyle galibiyette en büyük pay Candeias’ın oldu.