Kasımpaşa – Galatasaray (4.10.2020)

Kasımpaşa 1 – 0 Galatasaray

Geçen hafta derbide Fenerbahçe ile puanları paylaşan Galatasaray, hafta için Avrupa’ya vedasıyla birlikte çatlak seslerin arttığı bir dönemde Kasımpaşa’ya konuk oldu. Maç boyu rakip kalede istediği etkinliği sağlayamayan Sarı Kırmızılılar sahadan puansız ayrılarak milli araya kendini attı.

ilk yarı

Avrupa’da Rangers karşısında yaşanan hayal kırıklığının ardından Kasımpaşa maçına mutlak galibiyet parolasıyla çıkan Galatasaray’da Fatih Terim, hafta içi oynanan maçtan 4 farklı oyuncuya 11’inde yer verdi. Farklı bir 11 tercihine karşın sezon başındaki hızlı top çevirme merkezli oyun planında ısrar eden Terim, bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı.

İlk düdükten itibaren sahada ne yaptığını bilen taraf Kasımpaşa idi. Galatasaray’ın beklerinin sık sık hücuma çıktığını ön gören Mehmet Altıparmak, bu boşluklara Yusuf Erdoğan ve Alan ile sızmaya çalıştı. Özellikle Yusuf’un etkili oyunuyla bunu başaran Kasımpaşa rakip kalede tehlikeli pozisyonlara girmeyi başardı.

fanatik.com.tr

Önceki maçların aksine Etebo ve Taylan’ı orta sahada beraber kullanan Terim, özellikle Etebo’dan beklediği katkıyı aldı. Ancak Belhanda ve Feghouli’nin ”fabrika ayarlarına” dönüşüyle Galatasaray orta sahada varlık gösteremedi. İlk yarının tamamında sahada varlık gösteremeyen Galatasaray adına bu süreçteki tek pozisyon Diagne’nin 12. dakikada müsait pozisyonda topu Ramazan’a nişanlamasıydı.

fanatik.com.tr

Galatasaray’ın aksine ilk yarıda pek çok tehlikeli atak bulan Kasımpaşa önce Aytaç’ın üst üste bulduğu iki pozisyonda Fatih’e takıldı. Ardından 45. dakikada Tarkan müsait pozisyonda direk dibinde topu dışarıya nişanladı. Nihayet 45+2 de geliyor diyen gol Yusuf Erdoğan’ın sağ çaprazdan yaptığı harika vuruşla geldi ve bu gol aynı zamanda ilk yarının skorunu ilan etti.

ikinci yarı

İkinci yarıya ilk yarıdaki silik takımın etkilerini atmak istercesine Falcao – Babel – Emre Kılınç üçlüsünü aynı anda oyuna atarak başlayan Fatih Terim, amaçladığı şok etkisini yaratmayı başardı ve Galatasaray ikinci yarı oyunun mutlak hakimi oldu. Lakin oyun hakimiyetini pozisyona dökme noktasında ise yine sınıfta kaldı Sarı Kırmızılılar.

Maç boyu birçok pas hatası yapan ve bu anlamda kötü bir akşam geçiren Marcao’nun hatalarında hızlı çıkma şansı yakalayan Kasımpaşa, bu şanslarını değerlendiremediği her pozisyonda Galatasaray’ı oyuna ortak etmeye devam etti.

58. Dakikada Falcao’nun ceza sahasındaki kendisinden beklenmeyecek derecedeki kötü şutu, Kolombiyalı futbolcunun maç performansıyla birleşince taraftarın Falcao’ya karşı tutumunun da yavaş yavaş değişmeye başlayacağı bir gerçek. Geldiği günden beri onun arkasında duran Galatasaray taraftarı artık Kolombiyalı’dan adının hakkını vererek maç almasını bekliyor şüphesiz.

Maçın geri kalan bölümünde topun hakimi olsa da pozisyon zenginliğini yakalayamayan Galatasaray’da Fatih Terim’in sezon başında 11 oyuncusunu yazarak kurduğu stratejiyi gözden geçirmesi gerekiyor. Çünkü Rangers ve Fenerbahçe maçlarında da görüldüğü üzere 11’de 1 fire verilmesi o yüksek hızda top çevirmeye dayalı stratejiyi işlemez kılıyor. Belki de Fatih Terim milli arada 15-16 oyuncusunu kullanabileceği yeni stratejiler geliştirmeli. Yoksa Galatasaray’a gönül verenler sakatlık – ceza olmaması için dua etmekten bitkin düşebilirler.

maçın hakkı

sporx.com

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu özellikle ilk yarıdaki üstün performansı ve attığı şahane gol ile Yusuf Erdoğan idi. Yusuf, Bursaspor günlerinden beri meziyetlerini herkesin bildiği ancak devamlılık konusunda sıkıntı yaşayan bir futbolcu olsa da bu akşam gösterdiği performansla nasıl bir potansiyeli olduğunu herkese hatırlattı.