Aston Villa – Liverpool (4.10.2020)

Aston Villa 7 – 2 Liverpool

Aston Villa’nın sansasyonel galibiyetini izlediğimiz maçta son şampiyon adeta soğuk duşun altına girdi. Hangi pozisyonu, hangi golü size teker teker yazacağımı bilmiyorum. O yüzden sizlere adeta yenilmez armada olan Liverpool’un, bu maçta neden böyle bir skorla karşılaştığının analizini yapmak istiyorum keyifli okumalar.

Liverpool maça Mane ve Thiago’nun Covid-19’a yakalanması sebebiyle iki kilit isimden yoksun olarak çıktı. Başta Mane olmak üzere bu eksikleri derinden hissetti son şampiyon. Mane’nin yokluğunda ön alan baskısının etkisi büyük oranda düşen Liverpool, Aston Villa’nın ikinci alanı kalabalık tutmasıyla ve özellikle ilk yarı derinde savunma yapamamasıyla kendi verimliliğini oldukça azalttı. Bu skorun oluşmasının en büyük sebebi ne Aston Villa’nın gücü ne de Liverpool savunmasının eksikliği. Aston Villa sorunu temelden çözmek yerine Liverpool’u kendi oyun planına uygun olarak oynamaya zorladı neydi bu plan;

GrenzEcho

Temel olarak Liverpool’un hücum gücü iki bekleri ile beraber başka bir seviyeye çıkıyor, Robertson ve Trent-Alexander Arnold. Aston Villa bu iki süper beki kısıtlamak yerine – ki yıllardır kısıtlanamadıklarına şahit olduk – onları daha da serbest bırakıp orta alanda pas opsiyonlarını kısıtladı. Gollerin çoğu özellikle de ikinci yarıdakiler Robertson’a atılan uzun topların Liverpool tarafından kaybedilmesi ve dönüşündeki karşı ataklar oldu. Liverpool’un hücum anlayışı genelde yaptıkları gibi atılan diagonal toplarla atağın yönünü aniden değiştirip dikine net paslarla gole gitmekti. Fakat bu akşam şunu gördük; evet belki çok isabetli paslar yaptılar yine savunmadan, kanat beklerine doğru; fakat top onlara geldiğinde ya yanlarında 3 tane Villalı oyuncu vardı ya da tüm pas opsiyonları kapalıydı.

Sahayı normalde boyuna bölmeye alışığızdır: Defans – ortasaha – forvet. Fakat bugün Aston Villa, sahayı dikine 3 farklı kısıma böldü; Sağ kanat – orta alan – sol kanat. Bu oluşumda Liverpool’un kenar forvetlerinin içe doğru konumlanmasından ötürü oyun kurulumda yalnız kalan kanat bekleri aslında Aston Villa’nın hücüm planın ana aktörleri oldular. Topla her buluşmalarında Trezeguet ile Grealish de dahil tüm sağ ve sol kanat oyuncuları adeta pirana gibi topun geldiği bölgede çoğalıp Liverpool’un ters kanadında bulunan bekin arkasına topu olabildiğince hızlı bir şekilde ulaştırıp sonuca gittiler.

sondakika.com

Bu şekilde Liverpool’un hem topla hem de topsuz oyunda çok üstün olan orta saha gücünü by-pass etmeyi başardılar. Bu oyun da Villa’nın kanat ve orta saha oyuncularının ekstra eforu olmazsa gerçekleşmezdi. Gereksiz baskıdan uzak durup tamamen plana uyan arzulu ve disiplinli bir takım izlemiş olduk.

Başta dediğim gibi Mane’nin yokluğunu çok hissetti Liverpool. Hem hücumda hem de en önemlisi savunmada. Çünkü Liverpool’un savunması hücumda başlıyor. Bu maç ile beraber belki de Ejdarhanın zırhındaki boşluğu görmüş olduk. Atılan 7 golün gelişimi de neredeyse aynıydı. Kanata atılan uzun top, Villa tarafından kazanılıp karşı ataklarla sonuca gidilen pozisyonlar izledik. Beni en çok şaşırtan nokta Klopp hocanın yaptığı değişiklerin de bu oyun tarzına fazla etki etmemesi oldu.

Düşüncem, geçen sezon sakatlık ve eksiklerden fazla canı yanmayan son şampiyonun bu sezon sonuca ulaşma çabasında kulübeden yeterli desteği alamadığı takdirde geçen sezondaki rahatlığını mumla arayacağı yönünde. Diğer takımların, özellikle Chelsea, Man.City ve Tottenham’ın yedek kulübelerinden daha çok verim alacağı aşikar. Bu maç 100 maçta belki bir kere bile olmaz ama şampiyonluk yolundaki rakiplerine büyük cesaret vereceği bir gerçek. Keza aynı şey Aston Villa için de geçerli. Bu maça gerçekten taktik olarak çalışmışlar ve sonucunu aldılar fakat bu sonuç yanıltıcı olmasın. Çünkü uzun maratonlu ligde son şampiyona 7 gol atmaları onları ilk 4 adayı yapmaz en azından benim gözümde.

Sonuç olarak bu gece izleyiciler olarak Aston Villa’nın dersine iyi çalışıp, bu plana inanıp bu plan doğrultusunda sansasyonel galibiyetini almasına şahit olduk.

Maçın hakkı

Aston Villa, planını ne kadar iyi uygularsa uygulasın bunu gol ile sonuçlandıramasaydı önemli olmazdı Maçın hakkını 3 gol atan ve 7 golün açılışını yapan Watkins’e veriyorum. Ayrıca futbol tanrılarını da unutmamak lazım keza ikinci yarı çekilen Aston Villa şutları, defanstan çarpıp çarpıp ağlarla buluştu. Futbol tanrıları bugün bordo mavi giymişti.