Dünya Futboluna Yön Veren 5 Menajerlik Şirketi

İngilizler 1848’de futbolu icat ettiklerinde ileride bir gün bu sporun dünyayı peşinden sürükleyeceğini ön görmüşler miydi bilinmez ancak şuan futbolun geldiği nokta belki de bundan bile fazlasını ifade ediyor. Pandemi sürecinde büyük darbe yediği konuşulan futbol ekonomisi milyar Euro’ların döndüğü bir endüstri halini aldı. Bu endüstrinin olmazsa olmaz aktörlerini sayarken ilk aklımıza gelenler taraftarlar, futbolcular, teknik adamlar ve kulüp yöneticileri olsa da aslında bu endüstriyi yöneten bir başka zümre var: Menajerler. Maçın Hakkı, dünya futboluna yön veren 5 büyük menajerlik şirketini sizler için sıraladı. Keyifli okumalar.

Stellar Football Ltd.

1994 yılında Jonathan Barnett ve David Manasseh tarafından kurulan Stellar Group’un bünyesinde yer alan Stellar Football Ltd, Forbes Dergisinin Aralık 2019’daki sayısında dünyanın en değerli futbol menajerlik şirketi olarak gösterildi. Transfermarkt verilerine göre, şirketin temsil ettiği oyuncuların toplam değeri 1.19 milyar Euro’yu buluyor. Üstelik Stellar futbolun yanı sıra ragbi, kriket, atletizm, NFL ve esporda da önemli bir konuma sahip.

Bünyesinde faal futbolculuk kariyerini sürdüren 531 oyuncuyu bulunduran şirket bu alanda da liderliği kimseye bırakmıyor.  Oyuncularının çoğunluğunun Avrupa’nın 5 büyük liginde forma giydiği Stellar’ın portföyündeki en değerli oyuncu ise yine Transfermarkt verilerine göre 72 Milyon Euro değerle İspanyol orta saha Saul Niguez. Bunun yanı sıra Mason Mount, Ben Chilwell, Gareth Bale, İbrahima Konate ve Jack Grealish gibi yıldız isimler de Stellar ile çalışıyor. Ayrıca şirketin bünyesindeki 38 gözlemciyle dünya futbolunun yeni yıldızlarını keşfetmek ve onları bünyesine kazandırmak konusunda da oldukça mahir.

Hem porföyüyle hem de ticari hacmiyle Stellar şüphesiz dünya futboluna yön verebilecek kadar güçlü bir menajerlik şirketi.


Wasserman

Casey Wasserman tarafından 1998 yılında kurulan şirket, sahip olduğu oyuncuların toplam değeri (1.04 milyar Euro) bazında dünyanın en değerli 2. Menajerlik şirketi. Tıpkı Stellar gibi birden fazla alanda hizmet veren Wasserman’ın sanattan spora, medyadan teknolojiye kadar çok farklı alanlarda faaliyeti bulunmakta. Şirket bünyesinde bulundurduğu 520 faal futbolcunun yanı sıra, temsilcisi olduğu teknik adamlarla da öne çıkıyor. Son dönemin parlayan yıldızlarından Federico Valverde’nin en değerli futbolcu olarak yer aldığı portföy, Houssem Aouar ,Lenglet, Nathan Aké ve Weston McKennie gibi isimlerle devam ediyor. Wasserman’ın teknik direktör portföyü ise oldukça dikkat çekici. Steven Gerrard, Marc Overmars, Philip Cocu, Edwin Van der Sar ve çiçeği burnunda Barcelona teknik direktörü Ronald Koeman Wasserman ile çalışmayı seçenlerden. Bu isimlerden de anlaşılacağı gibi şirket Amerika merkezli olsa dahi özellikle Hollanda pazarında oldukça etkili. 


GESTIFUTE (Jorge Mendes)

1996 yılında Portekiz’de günümüzün en popüler menajerlerinden Jorge Mendes tarafından kurulan Gestifute’ün portföyünde toplam 125 farklı spor insanı bulunuyor. Bu isimlerin piyasa değeri Transfermarkt verilerine göre toplam 878.15 milyon Euro’yu bulurken, şüphesiz koleksiyonun en değerli mücevheri Portekizli süperstar Cristiano Ronaldo. Portekiz merkezli şirket hali hazırda Portekiz milli takımında oynayan çoğu oyuncunun menajerlik faaliyetlerini yönetmesinin yanında özellikle Portekiz ve İngiltere pazarlarında da oldukça etkin.  Portekiz’in Benfica takımında 5, İngiltere’nin Wolves takımında ise 6 oyuncuyu temsil eden şirket ayrıca Wolves’un teknik direktörü Nuno Espirito Santo’yu da portföyünde bulunduruyor. Buna ek olarak Bernardo Silva, Fabinho, Ederson, Samedo, Angel Di Maria ve Radamel Falcao gibi isimlerin de menajerliğini yapan Mendes’in Cristiano’nun ardından iki numarası ise çok özel biri: Jose Mourinho. Hiç şüphe yok ki dünya transfer piyasasının en etkili aktörlerinden biri konumunda olan Mendes’in sadece Ronaldo’nun Juventus’a transferinden 12 milyon Euro almış olması bizlere, Gestifute’un yıllık kazancı konusunda dudak uçuklatan fikirler veriyor.


MINO RAIOLA

Jorge Mendes ile birlikte dünyanın en medyatik iki menajerinden biri olan Hollandalı Mino Raiola’nın hayat hikayesi herkese örnek olacak cinsten. Ergenliğinde harçlığını pizza dağıtıcılığı yaparak kazanan Mino, sonradan girdiği menajerlik şirketinde basamakları ikişer üçer tırmanacaktır. Özellikle Bergkamp’ın Inter transferiyle kendini gösteren Hollandalı menajer, kısa süre sonra kendi şirketini kurarak daha da büyümenin yollarını aradı. İlk büyük transferini Pavel Nedved ile yapan Raiola’nın şirketi günümüzde 752.60 milyon Euro değerinde bir oyuncu havuzunu temsil ediyor. Bu oyuncu havuzunun en dikkat çeken isimlerinden bazıları ise Erling Haaland, Paul Pogba, Zlatan Ibrahimovic, de Ligt ve Donnarumma olarak göze çarpıyor. Sadece 2016 yılında yaptığı 3 transferden (Ibrahimovic, Pogba, Mkhitaryan) 35 milyon euro kazanan şirketin, Avrupa transfer piyasasında oldukça söz sahibi olduğu su götürmez bir gerçek.


LIAN SPORTS GROUP

Sırbistan merkezli Lian Sports Group, Türkiye için bünyesinde pek çok farklı tanıdık ismi barındırıyor. Portföyünde yer alan 75 farklı ismin toplam piyasa değerinin 617 milyon Euro’yu bulduğu şirket özellikle Balkanlar ve İtalya pazarlarına hakim. Hali hazırda Transfermarkt verilerine göre şirketin temsil ettiği oyuncular arasında en değerlisi taze Bayernli Leroy Sane. Bunun dışında, Koulibaly, Pjanic, Jovic, Rebic ve milli yıldızımız Cengiz Ünder de şirketin portföyünde yer alıyor. Aynı zamanda Maurizo Sarri’nin temsilciliğini de üstlenen şirkette Cengiz’in dışında şirketin menajerlerinden Mirsad Türkcan ile Anthony Nwakaeme ve Adem Ljajic de tanıdık isimler olarak göze çarpıyor. Her ne kadar son zamanlarda şirketin ortakları Nikola Damjanac ve Fali Ramadani’nin tutuklanmasıyla sarsılsalarda, Lian Sports hala dünyanın en etkili menajerlik şirketleri arasındaki yerini koruyor.


Dünya futbolunda etkin olan menajerlik şirketleri şüphesiz 5 tane ile sınırlı değil. Ancak yukarıda bahsi geçen şirketler pastadan en büyük payı alanlar…Kim bilir belki televizyon başında heyecanla beklediğimiz transferler aslında tuttuğumuz takımların ihtiyaçlarından çok menajerlik şirketlerinin kısa veya uzun dönem yatırımlarıdır? Bu sorunun cevabı kesin olmamakla birlikte açık olan şu ki, futbol endüstrisi büyüdükçe bu çok sevdiğimiz oyun, oyuncular ve takımlar gittikçe birer yatırım aracına dönüşecek ve biz tutkuyu, taraftarlığı, adanmışlığı ve hikayeleri daha çok özleyeceğiz…