Manchester City – Arsenal (17.10.2020)

Manchester City 1-0 Arsenal

Sezona iyi bir başlangıç yapan Arsenal, lige sorunlu giren Manchester City’e konuk oldu. Hoca Guardiola ve öğrencisi Arteta’nın taktik mücadelesine sahne olan maçta ev sahibi City ilk yarıda bulduğu tek golle galibiyeti aldı ve rakiplerinin puan kaybettiği haftayı 3 puanla geçerek kötü başlangıcının yarasını bir nebze de olsa sarmayı başardı.

ilk yarı

Maça alışık olduğumuz düzeninden farklı bir şekilde çıkan Guardiola, Kevin De Bruyne’nin yokluğunda takımın hücum ve savunma setlerinde değişikliğe gitmiş gözüktü. Sol bekte sezona kötü giren Mendy yerine Cancelo’yu tercih eden Pep, Portekizli oyuncuya sahte bek rolünü verdi. Walker-Diaz-Aké ile üçlü savunmayı tercih eden City’de Cancelo hücumda kendini merkeze atarak Aké’nin soldan bir bek gibi ileriye kadar gelmesine olanak sağladı. Bu sayede merkezde ekstra bir oyuncuyla pas opsiyonlarını çoğaltan Pep, Arteta’nın da topu kendilerine bırakması sonucu istediği biçimde topa sahip olabildi.

Arsenal ise yüksek teknik kapasiteli City oyuncularına boğucu bir pres yapmaktansa dar alanda sıkı bir savunmayı tercih etmiş gözüktü. Topu City’e verip, kendi ceza sahasına kadar derinde bir savunma anlayışını benimseyen Topçular nispeten rakibinin tehlikeli ataklarının önüne de geçti. Ancak City’deki yetenekli oyuncular Arsenal savunmasının kronikleşen sakarlıklarıyla birleşince Pep’in takımı zaman zaman istediği boşlukları bulabildi.

manchestereveningnews.co.uk

Dakika 23’te ilk tehlikeli atağında Mahrez’in topu saklayarak oyunu geniş alana taşıması, Agüero’nun servisi ve Foden’ın Leno’dan dönen topunda Sterling’in takipçiliğini konuşturması futbolda kalitenin ne denli büyük bir değişken olduğunu biz izleyenlere bir kez daha gösterdi. Golden önce maç boyunca belki de ilk kez Arsenal’in orta sahası ve savunma bloğu arasındaki mesafenin arttığına şahit olduk ve City cezayı hemen kesmiş oldu.

Golden sonra zaman zaman Saka ile pozisyonlar bulmaya çalışsa da hocanın takımı City, öğrencinin takımı Arsenal’i sindirdi. İlk yarıda öyle sekanslar var ki Arsenal birkaç dakika boyunca topa dokunamadı bile. Bu süreçte en azından savunmada boşluk vermemeye çalışan Arsenal duvarını birkaç pozisyonda Mahrez ve Foden geçebilse bile onlar da Leno’ya takıldı ve fark açılmadı.

Son 5 dakika ise Saka’nın liderlik ettiği hücumlarda Arsenal beraberliğe yaklaşsa da bu kez geçit vermeyen Ederson oldu. 40 ve 41. Dakikalarda ‘’klasik Arsenal’’ hücumlarından kesitler izlediğimiz bölümlerde başarılı eldiven önce Saka’ya ardından Aubameyang’a dur dedi. İlk yarının son pozisyonunda Gabriel de topu kaleye yollayamayınca City soyunma odasına 1-0 üstünlükle girdi.

ikinci yarı

İkinci yarıya girerken hiçbir değişiklik yapmayan iki takım, ilk yarının kopyası bir başlangıç yaptı. Topun mutlak hakiminin City olduğu bu devrede de Arsenal yine alanları kapatmayı ve geçiş oyunuyla rakibin üzerine gitmeyi düşündü.

İki takımın da zaman zaman rakip ceza alanına girmeyi başardığı bölümlerde uzun bir süre orta sahadaki mücadeleye şahit olduk. City’nin Arsenal orta sahasına kadar çıkması, Topçular’ın teknik kapasitesi yüksek olan Ceballos gibi oyuncularının oyunu yönlendirmede yetersiz kalmasına sebep oldu. Hal böyle olunca eldeki tek silahı Saka’nın topla dribblingleri olarak kalan Arteta, dakika 70’te ileride etkisiz kalan Willan’ın yerine Lacazette’yi sahaya sürdü.

Ancak iki takımın da yaptığı değişiklikler hiçbir sonuç vermeyince maç ilk yarının sonlarında şahit olduğumuz tempoya bile ulaşamadan orta sahadaki top kayıpları ve yakalanamayan tehlikeler bütünü olarak sona erdi.

maçın hakkı

beinsports.com

Maçın Hakkı’nı bize her seferinde cebinden bambaşka bir planla gelen Pep Guardiola ve onun yanında piştiğini her defasında gösteren Arteta’ya veriyorum.. Pep, çoğuna göre bu işin zirvesinde yer almasına karşın bıkmadan çalışmaya ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Öte yandan Arteta ise yolun henüz başında olan bir hoca için ışık veriyor. Bugün City’nin hücum gücünü sınırlamaları bunun en büyük kanıtı. Alkışlar iki İspanyola…