Göztepe – Fenerbahçe (18.10.2020)

Göztepe 2 – 3 Fenerbahçe

Yaz döneminde yaptığı sansasyonel transferlerle yeni sezonda şampiyonluğu istediğini gösteren Fenerbahçe, ligin dişli ekiplerinden Göztepe’ye konuk oldu.

ilk yarı

Maça oldukça istekli başlayan Sarı Lacivertliler henüz ilk dakika da Samatta’yı topla buluşturdu. İrfancan, Samatta’nın topunu kornere tokatladığında şüphesiz ekran başındaki Fenerbahçeli taraftarlar takımlarının bu denli iştahlı başlamasından memnundu. Ancak ilerleyen dakikalarda Göztepe oyunu dengelemeyi başardı.

fanatik.com.tr

Kaybettiği toplarla agresif baskı yapmayı deneyen Fenerbahçeli futbolcular zaman zaman bunu başarmış olsalar dahi orta sahada yüksek tempolu pres oyununa uygun bir 11 olmadığı aşikardı. Erol Bulut, topu alıp gidebilecek sprinter bir kanat oyuncusunun eksikliğinde kanatlara desteği Ozan ve Sosa ile vermeye çalıştı. Ozan Tufan bu desteği vermekte ne kadar başarılı olduysa Sosa ise kendini çok fazla sola atamadı. Bunu görmüş olacak ki Erol Bulut bir müddet sonra alışık olduğu derin oyun kurucu rolüne geri döndürdü Arjantinliyi.

sampiy10.com.tr

Maç boyunca sol kanattan hücum eden Sarı Lacivertliler özellikle Caner ve Ozan ikilisiyle orada etkili oldu. Ozan Tufan birçok mevkide başarıyla oynayabilmesi nedeniyle Erol Bulut için sezon sonuna kadar vazgeçilmesi zor bir oyuncu olacak belli ki. Fenerbahçe sol kanatta etkiliyken yeni transferlerden Pelkas’ın sahada çok da varlık gösterememesi oyuncunun henüz takıma uyum aşamasında olmasından kaynaklanması muhtemel. Öte yandan sağ kanatta Valencia’nın bir ikinci forvet gibi Samatta’nın yanına gelmesi, Sosa ve Nazım’ın kanattaki yükü sırtlayamaması nedeniyle istenilen etki o bölgede yaratılamadı ve Göztepe ataklarının büyük bir bölümünde bu bölgeyi kullandı.

Diğer tarafta kişisel olarak beğendiğim teknik adamlardan İlhan Palut, takımını beklenenden daha fazla topa sahip olmaya yönelik oynatmayı seçti. Bu noktada Guilherme’nin performansıyla planın başarısı birbirne sıkı sıkıya bağlıydı. Aldığı topları vakit kaybetmeden Fenerbahçe defansının arkasına yollayan Guilherme birkaç pozisyonda bunu başarsa da hücumdaki arkadaşları atakları sonlandırmakta başarılı olamadı.

Atılan iki penaltı golü, tehlikeli pozisyona girmek konusunda kısır kalan iki takımın skor ihtiyacına yetişti. Tam ilk yarı herhalde bu skorla bitecek derken, Caner’in kornerden yaptığı ortada iyi yükselen Serdar Aziz skorda dengeyi bozdu ve takımını soyunma odasına 1-2’lik skor avantajıyla yolladı.

İkinci yarı

İkinci yarıya çok hızlı başlayan Fenerbahçe, ilk yarının aksine bu defa hızlı başlangıcını daha uzun süreye yayabildi. Dakika 50’de Samatta müsait pozisyonu harcasa da golün geleceğinin sinyallerini vermiş oldu. Bu pozisyondan saniyeler sonra ise Ozan Tufan’ın ortasında sahneye ilk yarıda yokları oynayan Pelkas çıktı ve rahat bir kafa vuruşuyla ilk maçında golü buldu.

Skorun verdiği moralle vites yükselten Fenerbahçe ilk yarının aksine önde oldukça agresif ve başarılı bir baskı yaptı rakibine. Bu baskının sonucunda ikinci yarının büyük bir bölümünde topla oynama şansı bulamayan Göztepe, kaptırdığı her topta Sarı Lacivertlilere pozisyon vermiş oldu. Özellikle Pelkas’ın daha fazla sorumluluk almaya başlamasıyla daha da rahatlayan Ozan Tufan hem defansına yardım etti hem de hücumda atakları yönlendiren isim oldu ve kendini fırsat buldukça ilk yarı işlemeyen sağ kanada atarak oraya da işlerlik kazandırdı. İki kanadının işlemesiyle birlikte Erol Bulut’un takımı tartışmasız şekilde oyunu domine etmeye başladı.

cumhuriyet.com.tr

Bu dominasyonu uzun süre kıramayan Göztepe, dakikalar 63’ü gösterirken ilk kez tehlikeli geldiği pozisyonda Nazım Sangare’den sıyrılan Halil’in sert ortasında Guilherme’nin vuruşuyla golü buldu. Golün ardından oyuna da ortak olmak için çabalayan İlhan Palut’un öğrencileri defansta Fenerbahçe’ye geniş alanlar vermeye başladı. Ancak Fenerbahçe bu geniş alanda pozisyon bulsa bile çoğunlukla İrfancan’a takıldı ve maçı koparamadı.

Fenerbahçe maçı koparamadıkça Göztepe oyuna daha da fazla ağırlık koydu ve tehlikeli pozisyonlar buldu. Özellikle 90. Dakikada ceza sahasındaki kafa vuruşunda Altay sadece topu değil 3 puanı da kurtardı ve Fenerbahçe oyun olarak zaman zaman çok iyi sinyaller verdiği karşılaşmayı skor anlamında zorlansa da kazandı.

Maçın Hakkı

yenisafak.com.tr

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu olarak Ozan Tufan öne çıktı. Bu seneye çok formda başlayan Ozan hem milli takımda hem de Fenerbahçe’de beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Orta sahanın her bölgesinde katkı veren Ozan bu maçı da değiştiren isimlerin başında geldi.

Ozan’ın yanında İrfancan’ın da hakkını teslim etmeden geçmemek gerekir diye düşünüyorum. Genç kaleci yaptığı kurtarışlarla uzun süre Göztepe’yi maçın içinde tuttu ve gelecek günler adına ışık verdi.