Galatasaray – Alanyaspor (19.10.2020)

Galatasaray 1 – 2 Alanyaspor

Galatasaray, sezona flaş başlangıç yapan Alanyaspor’u soğuk bir İstanbul akşamında konuk etti.

ilk yarı

İki takım da maça kağıt üzerinde 4-2-3-1 dizilişinde başlasa da, Galatasaray maça geçen sezonun ikinci yarısında 9 maçlık galibiyet serisi yakaladığı şekilde yani Emre Akbaba’nın sahte forvet gibi oynadığı rolde başladı. Merkez ikilisini Taylan ve Etebo’dan oluşturan Galatasaray daha direkt bir futbol anlayışı belirlediğini ilk dakikada Babel ile yakaladığı fırsatta gösterdi.

Alanyaspor’un ise hücum anlayışını yaptığı savunma belirledi. Keza Galatasaray’ın merkez ikilisini adam adama savunan Alanyaspor, Galatasaray’ın deyim yerindeyse elini kolunu bağladı. Galatasaray, yaklaşık 20 dakika ısrarla bu adam adama savunma anlayışına rağmen pas ile oyun kurmayı denese de hiçbir atağını olgunlaştıramadı. Burada baskı altında oyun kurma yeteneği rahatça kısıtlanabilen Taylan’ın ve Etebo’nun oynaması Alanyaspor’un ekmeğine yağ sürdü. Zaten 45. dakikada yine baskı altında kalan Etebo’nun yaptığı top kaybı sonucu başarısız müdahalesi sonucunda 2. sarı kartını görmesine neden oldu.

cumhuriyet.com.tr

20. dakikadan sonra Babel’e uzun toplar atarak hücum etmeye çalışan Galatasaray, ilk 20 dakikaya göre daha fazla pozisyon bulsa da oyun akıcılığı ve futbol zevki açısından sınıfta kalan bir performans ortaya koydu. Uzun oynadıkça Emre Akbaba’nın ve Emre Kılınç’ın bütün etkisini kaybettiğini gördük. Geriden oyunu kurup atağa başlayan Galatasaray’da Falcao’nun oluşturduğu boş alanlara ve ceza sahasına ani girişleri ile her zaman gole yakın olan isim Emre Akbaba’nın, Alanyaspor’un merkezi kilitlemesi ile etkisiz kaldığını gördük. Alanyaspor ise ikinci bölgede kaptığı toplar ve sahipsiz topları kazanarak bana göre Galatasaray’dan daha etkili bir görüntü çizdi. Alanyaspor’da özellikle Davidson çok etkili oldu. Gerek Luyindama ve Linnes’in arasına yaptığı koşular gerekse de attığı ara paslarla takımı adına pozisyonların bel kemiği oldu. İki gol izlediğimiz ilk yarıda futbol adına en güzel olay ise Babacar’ın attığı müthiş serbest vuruş oldu.

ikinci yarı

cnnturk.com.tr

Fatih Hoca, Falcao ve Emre Akbaba yerine Belhanda ve Ömer Bayram değişiklikleriyle ikinci yarıya başladı. Galatasaray taraftarının hedefinde olan Belhanda’nın yokluğu ilk yarıda hissedildi bana göre. Taylan ve Etebo (özellikle Etebo) baskı anında geriden oyun kurup bağlantı oyuncusu olma görevlerinde kesinlikle Belhanda kadar etkili değiller. O zaman Emre Akbaba neden etkisizdi? Orta sahada neden Belhanda gibi olmadı diyeceksiniz. Emre Akbaba hiçbir zaman merkez orta saha oyuncusu olmadı hele bağlantı oyuncusu asla olmadı. Onun ceza sahasında ve çevresinde olması adeta golü koklaması Emre Akbaba’yı Emre Akbaba yapan özellikti. Geriden pasla oyun kurulamadığında da Falcao ve Emre’nin etkinlikleri direk düşüş gösterdi.

Dolayısıyla 10 kişi kalan Galatasaray Babel’in top saklama ve sırtı dönük özelliklerinden yararlanmak için onu santrfor mevkisine alarak ikinci yarıya başladı. 75. dakikaya kadar Alanya 10 kişi kalan rakibini adeta boğarak tek kale gibi oynadı. Bu dakikalarda ne kadar tek kale oynasa da Alanyaspor etkili bir pozisyon yakalayamadı. Pas ile ilk defa çıkma şansı yakalayan Galatasaray bir gol bulsa da pozisyon VAR’dan döndü. Oyunun tamamında Galatasaray sağ kanadını hiç etkili kullanamadı. Üstelik bu hem hücum hem savunma anlamında geçerli. Açıkçası Linnes’in teknik yetersizliğini bu maçta görmüş olduk. Alanyaspor bu konuda dersine iyi çalışmış olacak ki hücum yönü olarak hep sol kanadı kullandı. Kırmızı karttan penaltıya, serbest vuruş golünden VAR’dan iptal edilen gole ; kapanışında ise dramatik bir son dakika golüne kadar futbol adına birçok olayı yaşadığımız haftanın son maçında Alanyaspor oyun olarak da üstün geçirdiği maçtan 3 puanla ayrılmış oldu.

Maçın Hakkı

fanatik.com.tr

Alanyaspor’un sezonun başından beri süre gelen performansını bu maçta tesadüf olmadığını gördük. Galatasaray’ın tüm zayıf yönlerine adeta bir boksör gibi çalışan Çağdaş Hoca, ileride başarılı bir hoca olacağının sinyallerini daha da güçlü bir şekilde vermiş oldu.