RB Leipzig – Başakşehir (20.10.2020)

RB Leipzig 2 – 0 Başakşehir

Temsilcimiz Başakşehir, Şampiyonlar Ligi H grubu ilk maçında Alman RB Leipzig takımına konuk oldu. Kısa tarihindeki ilk Şampiyonlar Ligi deneyimini yaşayan Turuncu- Lacivertliler sahadan boynu bükük ayrıldı.

ilk yarı

Maça geleneğine uyarak hızlı başlayan Leipzig henüz 3. Dakikada Angelino ile sol çarprazda şans buldu. Avrupa’da önde baskıyı en iyi yapan takımlardan biri olan Leipzig bu anlayışını temsilcimiz karşısında da korudu. Başakşehir’in orta sahası ve savunma bloklarını ayırmayı hedefleyen Almanlar bunda başarılı da oldu.

Top Leipzig’e geçtiğinde çok adamla derinde savunma yaparak maça başlayan Başakşehir’de ise orta sahada topu kullanmasını beklediğimiz İrfancan, Leipzig orta sahası arasında kayboldu. Hal böyle olunca oyun kurulumunu orta sahayı es geçerek yapmak durumunda kalan Başakşehir, yakaladığı fırsatların büyük çoğunluğunu Mert Günok gibi teknik bir kalecisi olmasına borçluydu. Mert, ayağını standartların üstünde kullanarak birkaç defa arkadaşlarını Leipzig kalesinin önünde topla buluşturmayı bildi. Bunu Avrupa’nın en büyük organizasyonunda yapabiliyor olması sanıyorum ki herkesin dikkatini çekecektir.

fanatik.com.tr

Maçın başından itibaren Caiçara’yı bir ileriye bir geriye koşturan Angelino, Leipzig adına ilk yarının yıldızıydı desek yanlış olmaz. Sağdan Kampl, Nkunku ve Mukiele’nin taşıdığı topların çoğu sol bekten içeriye kat eden Angelino ile buluşturuldu. Bu pozisyonlardan birinde 16. Dakikada Angelino ceza sahası içinde topu ben İspanyolum dercesine kontrol etti ve topu ağlarımıza yolladı. Arkasında doğru pozisyon almış olan Skrtel’in bile bu pozisyonda çaresiz kalması, yeteneğin bütün savunmaları çözebilecek tek panzehir olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Bu golün ardından ataklarını sıklaştıran ve çok defa Mert ile karşı karşıya gelen Leipzig ikinci golü de çok geçmeden yine Angelino ile buldu. Epureanu’nun çıkarken kaptırdığı topta, Angelino yine sol bekten ok gibi fırlayarak içeriye girdi. Boştaki arkadaşını göre Nkunku pası çıkardığında, Angelino kendisinin ve takımının ikinci golünü kaydetmişti.

Angelino’nun temposu iki golün haricinde bir de sağ beke mal oldu. Onun temposuna daha fazla dayanamayan Caiçara sakatlanarak oyundan çıkınca, Rafael orijinal mevkisine geçti ve Angelino ile mücadele etme görevi ona düştü. Kalan dakikalarda Başakşehir özellikle Deniz Türüç’ün serbest vuruşunda gole yaklaşsa da skor farkını eritemedi ve Leipzig soyunma odasına 2-0’lık avantajla girdi.

ikinci yarı

İkinci yarının başlarında ilk yarıdaki önde baskılı anlayışını devam ettirmeye çalışan Leipzig bu kez karşısında topa sahip olmaya karar vermiş bir Başakşehir buldu.  Bir başka ifadeyle ilk yarıdaki roller değişti ve bu sefer hızlı çıkışı kovalayan takım Leipzig oldu. Almanların ne kadar tehlikeli bir kontra atak takımı olduğu düşünüldüğünde Okan Buruk’un bu tercihi aslında oldukça riskliydi ancak birkaç pozisyonda gole yaklaşsa da Leipzig farkı açamadı. Böylece Başakşehir oyunun içinde kalabildi.

Topa sahip olma oyunu oynarken Başakşehir’in iki büyük eksikliği göze çarptı. Birbiriyle bağlantılı olan bu eksiklikleri sıralamak gerekirse öncelikle temsilcimizde bu seviyede takımlara karşı topu ayağında tutup etkili servis yapabilen oyuncu yoktu. İrfancan’dan beklenen bu rolün hakkını ne yazık ki veremedi Milli oyuncu. Diğer taraftan oyunun temposunu ayarlayabilecek bir tecrübenin eksikliği de kendini gösterdi. Bu tip yüksek tempolu maçlarda hele rakibin fizik gücü sizden üstünse tempoyu ayarlayabilen özel oyunculara ihtiyacınız vardır ancak ne yazık ki bu maçta Başakşehir adına böyle bir oyuncu sahada yoktu.

abs.es

Maç boyu günün en azından mücadelesiyle alkışı hak eden ismi Crivelli’ye gelmesi gereken yardımlar çok nadiren zamanında gelebildi. Hal böyle olunca tehlikeli pozisyona girmek adına oldukça kısır geçen bir toplu oyuna mahkum oldu Başakşehir. Leipzig ise buna karşın tüm devre boyunca iyi pozisyon alıp hızlı atakları kovaladı.

Demba Ba’nın 81. dakikadaki pozisyonu dışında bizleri ekran başında ayağa kaldıran bir tehlike yaratamayan temsilcimiz, ne yazık ki ilk maçından puansız ayrılsa da ikinci yarıdaki oyunu ve mücadelesiyle alkışı hak etti.

MAÇIN HAKKI

fanatik.com.tr

Özellikle ilk yarıda oynadığı etkili oyun ve attığı 2 golle Angelino şüphesiz Maçın Hakkı’nı veren isim oldu. Gönül isterdi ki bu performansını başka bir rakibe saklasın ama İspanyol oyuncu günümüzde beklerin oyun adına ne kadar önemli olduğunu ve kalitenin tüm savunmalara karşı işleyeceğini bir kez daha ispat etti.