PSG – Manchester United (20.10.2020)

Paris Saint Germain 1 – 2 Manchester United

Yağmurlu bir Fransa akşamında, gecenin maçında, Kırmızı Şeytanlar, son finalist PSG’ye konuk oldu. Temsilcimizin grubundaki bu iki büyük takımın karşılaşmasında, favori gösterilmeyen Manchester United, akıllı oynayarak kazanmasını bildi.

ilk yarı

Paris temsilcisi maça klasik bir 4-3-3 ile başlarken, Manchester United, 3’lü defans ile başlamayı tercih etti. 3-4-1-2 gibi sahaya yayılan Kırmızı Şeytanlar, Wan Bissaka ve Alex Telles ile topu kanatlardan ileri taşımayı ve daha güçlü bir savunma hattı oluşturmayı hedefledi.

İlk 10 dakikada topun hakimi Paris ekibiydi. Yine de bu dakikalarda iki takım da birbirini tartan bir oyun sergiledi. 10.dakikadan sonra ise PSG maça ağırlığını koymaya ve tehlikeli pozisyonlar buldu. Yine de Manchester United, akıllı bir şekilde savundu. Özellikle Wan-Bissaka, Neymar’ın kanattan tehlike yaratmasını büyük ölçüde engelledi.

Çözümü, topu Di Maria ile buluşturmakta arayan PSG, istediği tehlikeyi yaratamadı. İlk 20 dakika, United PSG’i kalesinden uzak tutmayı başladı. Bu dakikadan sonra oyunu kademeli olarak PSG sahasına taşıyan Manchester United, Martial’ın neredeyse ilk ceza alanında buluştuğu noktada Diallo’nun müdahalesiyle penaltı kazanmış oldu. İki kez kullanılan penaltının ilkini Navas kurtarsa da Bruno Fernandes ikincide başarılı oldu.

(Photo by FRANCK FIFE/AFP via Getty Images)

Penaltıdan sonra etkili birkaç pozisyon da bulan United’ta özellikle Telles sol kanattan hücuma çok iyi top taşıdı. İlk yarı boyunca United defansı özellikle Mbappe’nin topla buluşmasını ve Neymar’ın alan bulmasını engelleyerek ilk yarıyı istedikleri gibi bitirmiş oldu.

ikinci yarı

İkinci yarıda risk alan ve gol arayan Tuchel, Gueye’yi oyundan alarak hücuma Moise Kean’i takviye etti. Böylelikle ileride Mbappe ve Kean ikilisini kanatlardan Di Maria ve Neymar ile besleyecek bir hücum 4’lüsü oluşturmuş oldu.

psgtalk.com

İkinci yarıya da baskılı başlayan PSG, 55’te baskısının karşılığını aldı. İronik bir şekilde United’a penaltıyı kazandıran Martial, bu sefer kendi kalecisini avladı ve PSG skora dengeyi getirdi. İlk yarıda neredeyse bireysel hata yapmayan Manchester United, özellikle 55-60 arası bireysel hatalarla, Paris ekibine pozisyonlar tanıdı fakat PSG bunlarda başarılı olamadı.

İkinci yarıda da oyunu kendi alanında kabul ederek başlayan United, kontra ataklarla pozisyonlar bulmayı başladı. Hatta ilk yarıdan daha etkili şekilde PSG kalesine gitmeyi başarsalar da 70’e kadar maç ortada gitmeye devam etti ve eşitlik bozulmadı.

Orta saha hakimiyeti adına Pogba’yı oyuna alan Solskjaer, oyundan Telles’i aldı. Sol kanata Shaw’ı çekerek bir nevi 3-5-2’ye dönmüş oldu.

standart.co.uk

Özellikle 75’ten sonra orta sahaların çok hızlı geçildiği ve oyunun iki kaleye de çok hızlı taşındığı bir oyun seyrettik. En kritik pozisyonlarını da bu dakikalarda bulan Kırmızı Şeytanlar, aksine PSG’nin büyük bir tehdit oluşturmasına izin vermedi. 87’de Rashford, Navas’ı avlayarak ortadaki maçı Manchester United lehine çevirdi.

Böylelikle Manchester ekibi, favori olmadığı hatta çok az şans tanınan maçta deplasmandan 3 puan çıkararak grupta çok önemli bir avantaj sağlamış oldu. PSG ise topa hakim ve istekli bir oyun ortaya koysa da, mutlak gol pozisyonu yaratmada eksik kaldı ve başarılı United savunmasını geçemedi. Geçen sene Bayern Münih’e kaybederek direkten dönen Fransızların, oyununu geliştirmezse bu sene de işi zor gibi gözüküyor.

Maçın Hakkı

freepress.com

Bugün PSG’nin hücum hattını çok iyi durduran bir Manchester United savunması vardı. Lindelöf, Tuanzebe ve Shaw, neredeyse bireysel hata yapmadan oynadılar. Fakat özellikle ilk yarıda Wan Bissaka, savunmaya yaptığı destekle, 3 puanı getiren adamlardan belki de en etkilisiydi. Maçın hakkını United savunması verse de en göze çarpan Wan Bissaka oldu.