Manchester United – Chelsea (24.10.2020)

Manchester United 0 – 0 Chelsea

Hafta içinde beklenmedik bir galibiyet ile adından söz ettiren Kırmızı Şeytanlar, bu sene transferin en gözde takımlarından Chelsea’yi ağırladı. Premier Lig’in formundan uzak iki büyük takımının bu heyecanlı karşılaşmasında, sessizlik bozulmadı ve iki takım da puanları paylaştı.

İlk yarı

Manchester United maça 4-2-3-1 olarak başlarken, Chelsea ise 3-4-2-1 ile başlamayı tercih etti. Chelsea’deki en büyük değişiklik ise kalede oldu. Lampard, son zamanlarda dramatik hataları ile Chelsea’ye puan kayıplarına neden olan Kepa yerine, Mendy ile başladı.

Maçın ilk 10 dakikası iki rakibin de birbirini tartmasıyla geçti. Maçın başında, hafta içindeki Şampiyonlar Ligi maçının aksine biraz daha önde basmak isteyen bir United vardı. Her ne kadar istekli olsalar da genç ve yetenekli Chelsea özellikle 15.dakikadan sonra topa daha hakim olan ve pozisyon arayan taraf oldu. Yine de Chelsea 30.dakikaya kadar oyuna yeteri kadar ağırlığını koyamadı.

İlk yarım saatin ardından, biraz daha hareketli bir maç izlemeye başladık. Chelsea, baskı artırmasıyla ceza alanına daha rahat giren taraf oldu. Burada ise hafta içi de kusursuza yakın oynayan Wan-Bissaka, Chelsea hücum hattına geçit vermedi. Kontra ataklarla pozisyon bulan Kırmızı Şeytanlar ise iki kez Chelsea’nin yeni kalecesini yokladı fakat Mendy, Kepa kadar dramatik hatalar yapmayınca ilk yarı golsüz eşitlik ile tamamlandı. Mendy ve Wan-Bissaka, ilk yarının sessiz geçmesinin en önemli iki etmeniydi.

İKİNCİ YARI

İkinci yarıya aynı kadrolarla başlayan iki takımdan Manchester United, maçı aynı PSG maçındaki gibi kendi yarı alanında kabul etmeyi tercih etti. Aynı şekilde, önceliğini savunmadan yana kullanan United, kontra ataklarla rakip kaleyi yoklamayı deneyen taraftı.

Maç. özellikle 57.dakikada, Manchester United’ın sansasyonel transferi Cavani ile Pogba’nın girmesi ile hareketlendi. Girer girmez pozisyon bulan Cavani ile biraz daha hareketli ve güzel futbol sergileyen bir Manchester United izlemeye başladık. Bu da zaman zaman United’ın savunmada açık vermesine sebep oldu.

70’e kadar biraz daha birbirlerini yoklayan iki takım, yine de mutlak gol pozisyonu denilecek bir pozisyona girmeyi başaramadılar. Hücum hattındaki anlaşmazlıklara çözüm bulmak isteyen Lampard, genç yıldızları Werner ve Havertz’i kenara alırken oyuna Mount ve Abraham’ı dahil etti.

Baskısı sonuç vermeyen Chelsea, öz güvenini kaybetmeye başladı ve top hakimiyetini Manchester United’a bırakmaya başladı. Özellikle 75’ten sonra Chelsea’nin yarı alanına kurulan Kırmızı Şeytanlar, rakip kaleyi yoklamaya da başladı. Lampard, Pulusic yerine Hakim Ziyech’i de alarak hücum hattını komple değiştirme durumda kaldı.

82.dakikadan sonra baskı kurmayı başaran Chelsea, kısa süreli olarak oyunu tekrardan United yarı sahasına yıksa da bu baskı sadece 4 dakika sürdü. Yine de Maviler, maçın başından beri en tehlikeli pozisyonlarını bu dakikalarda buldu.

Maçtaki en önemli pozisyon 90’da, ikinci yarıda kendini pek gösteremeyen Rashford’ın ceza alanı dışından vurduğu pozisyonda, Mendy’nin son anda çıkarttığı top oldu. Bu Chelsea’ye, sezon başından beri bir kalecisi olduğunu ilk kez bir kalecisi olduğunu gösteren pozisyon oldu.

MAÇIN HAKKI

Yine ve yeniden Wan-Bissaka. Her ne kadar kanat olarak hücuma önemli katkı yapamamış olsa da, Chelsea’nin ataklarını, özellikle de ilk yarıda çok iyi kesti. İlk yarıdaki baskın Chelsea oyununu kesen ve rüzgarı Kırmızı Şeytanlar tarafına çeviren adamdı. Chelsea adına Mendy de çok önemli bir oyun ortaya koysa da Wan-Bissaka, maçın hakkını bir kez daha vermiş oldu.