Fenerbahçe – Trabzonspor (25.10.2020)

Fenerbahçe 3 – 1 Trabzonspor

Sezona flaş transferler ile şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olarak başlayan Fenerbahçe, Saraçoğlu’nda Trabzonspor’u ağırladı. İki farklı yarı izlediğimiz maçta, ilk yarıda etkisiz kalan Sarı-Lacivertliler, ikinci yarıda eski formuna dönmeyi başardı ve bu büyük maçtan çok önemli bir 3 puan çıkarmayı başardı.

ilk yarı

Oyuna Sarı-Lacivertliler 4-2-3-1 taktiğiyle başladı. Orta sahada Gustavo, Sosa ve son haftaların yıldızı Ozan Tufan ile başlayan Fenerbahçe, ileride ise yeni golcüsü Samatta ile başladı. Bordo Mavililer de sahaya 4-2-3-1 şeklinde yayıldı. Özellikle Nwakaeme ve Abdülkadir ile topu ileri taşımayı hedefleyen Newton, ileride ise Afobe ile maça başladı.

fanatik.com.tr

Fenerbahçe beklenildiği gibi oyuna önde baskı kurarak başlamak istedi. Trabzon’un planı ise geride kalıp kontra atak kovalamaktı. Fakat Fenerbahçe’de Ozan, Gustavo ve Sosa beklenilen etkide başlayamayınca, Trabzonspor beklenilenden daha fazla topa hakim olmaya ve Abdülkadir ve Nwakaeme ile ileri çıkmaya başladı. Özellikle bu ikilinin ileri taşıdıkları toplarla 15’ten sonra pozisyonlar da bulmaya başladı Trabzonspor.

Buna rağmen maç 23’e kadar ortada gitti. 23’te ise Lemos ve Sosa ikilisinin dramatik hatasıyla top Afobe’nin önünde kaldı ve ceza alanına çok iyi taşıyan Afobe, Bordo-Mavililer’i öne geçirdi.

fanatik.com.tr

Golden sonra da orta saha oyununda üstün olan Trabzonspor, Fenerbahçe’yi kanatlardan hücuma zorladı. özellikle Caner’in kanadını kullanan Sarı-Lacivertliler, Caner’in yaptığı ortalardan da etkili sonuç elde edemeyince, ilk yarı Trabzonspor’un istediği gibi sonuçlanmış oldu.

İKİNCİ YARI

ntvspor.net

İlk yarı oyun istediği gibi gitmeyen Erol Bulut, oyuna Cisse’yi aldı. İlk yarıda beklenenden etkisiz bir grafik çizen Sosa ise kenara geldi. Bu değişiklik Fenerbahçe’ye de hareketlilik getirdi. 4-4-2’ye dönen Fenerbahçe, önce bu sezonun geleneği olan kornerlerden bir gol buldu. Ardından oyuna giren ve ileride etkili olan Cisse’nin asistiyle öne geçti. Enner Valencia ise düzgün vuruşuyla Sarı-Lacivertli takıma golü getiren isimdi.

İki şok golün ardından kolay pozisyonlar vermeye başlayan Bordo-Mavililer, Fenerbahçe’ye birkaç tehlikeli pozisyon daha verdiler. İlk yarıdaki oyunundan uzak bir görüntü veren Trabzonspor 1-2 pozisyon bulsa da etkili olmayı başaramadı.

Baskısını ve etkinliğini iyice artıran Fenerbahçe, ikinci yarıda adeta kendisini bulmayı başardı. Yine bir duran topta topu ikinci yarıyı değiştiren adam Cisse ile buluşturan Caner 3.golün asistini yaparken Fenerbahçe ise maçta bir nebze rahatladı.

Golden sonra oyunu biraz daha Trabzon’a bırakan ve yavaşlayan Fenerbahçe, yine de orta sahadaki pas hataları ile kontra ataklarla pozisyon ve tehlikeler bulmaya başladı.

Fenerbahçe için ilk yarıdaki şoku atlatıp maçı getiren hamle hiç şüphesiz ki Sosa-Cisse değişikliği oldu. Bu değişiklikten sonra bu sezon alışılan Fenerbahçe’yi izlemeye başladık. Sarı-Lacivertliler, oyunun kontrolünü tamamen ele geçirdiler ve tempoyu da kendileri ayarladılar. Trabzonspor ise 2-1’den sonra oyunu kendi yönüne çevirecek bir hamlede bulunamadı.

Maçın Hakkı

İkinci yarında oyuna girerek bir anda oyuna ağırlığını koyan Fenerbahçe’de, Papiss Cisse sezona hazır olduğunu ve takım için önemli olduğunu göstermiş oldu. Özellikle ileriye hareketlilik getiren Cisse, 1 asist ve 1 golle 3 puanı getiren adamdı ve maçın hakkını veren adam oldu.