Southampton – Everton (25.10.2020)

Southampton 2 – 0 Everton

Southampton deplasmanına lig lideri apoletiyle çıkan Everton, bu sezon ligde ilk kez mağlubiyeti tattı. Özellikle ilk yarıda oynadığı futbolla takdiri hak eden Southampton ise Danny Ings önderliğinde lideri mağlup etmenin haklı gururunu yaşadı.

ilk yarı

Maçın başlangıcında her iki takım da rakibini tartmaya yönelik kontrollü bir oyun anlayışını benimsedi. Southampton, lig liderinin tempoyu yükseltmesinin önüne geçmek için oldukça agresif bir orta alan baskısını tercih ederken, Everton ise özellikle Allan ve Sigurdsson’un top kullanma becerileriyle bu baskıyı delip, sezon başından beri oynadığı hızlı dikine oyunu oynamaya çalıştı.

colombia.as.com

Richarlison’un yokluğunda formayı alan Iwobi çizgiye basarak hücumu genişletirken diğer kanatta James Rodrigues ise kanat oyun kurucu görevini içeriye kat ederek yerine getirdi. Bu noktada Kolombiyalı oyuncunun Everton oyun sisteminde ne kadar eşsiz bir parça olduğundan bahsedebiliriz. James, Everton’un oynadığı dikine oyunun maestrosu rolünde. Zira 19 numara oyunun yönünü o kadar hızlı ve net paslarla değiştiriyor ki bu paslar karşısında rakip defansın dengesi bozuluyor. Bu maçta da sıkça gördüğümüz üzere kazandığı bütün topları hızlıca James’e teslim eden Evertonlu oyuncular onun paslarıyla bir anda rakip kalede çoğunluğu sağlamış oluyor.

Ancak şüphesiz James’e sahip olmanın da bir maliyeti var. James’in hücuma yaptığı katkının karşılığında savunmayı neredeyse hiç düşünmemesi Everton sağ kanadında geniş boş alanların ortaya çıkmasına neden oluyor. Southampton, rakibinin bu dezavantajını o kadar iyi kullandı ki ilk yarı boyunca neredeyse her atağında bu boşluktan faydalanarak o kanadı kullandı.

Maçın ilk ciddi tehlikesini de 12. dakikada yine bu kanattan yakalayan Southampton, Bertnard’ın içeriye kestiği topta Redmond topu kaleye yollayamayınca skoru değiştirme fırsatını tepti.

Bu pozisyonun ardından 20. Dakikaya kadar dikine hızlı çıkışları başarılı bir şekilde yapabilen Everton bu periyotu gol bulamadan geçti. Özellikle Sigurdsson’un 19. Dakikada çektiği şutun direkten dönmesi, belki de maçın da Southampton’a dönmesine yol açtı.

theguardian.co.uk

20. dakikadan itibaren oyunun mutlak hakimiyetini alan Southampton, topu o kadar iyi kontrol etti ki Evertonlu oyuncular sadece izlemekle yetindi. Bu hakimiyetini oyunu tamamen sete oturtarak eline alan Southampton, iyi oyununu golle perçinlemesini de bildi. Maçın bütününde olduğu gibi yine sol kanatta Bertnard’ı topla buluşturan Southampton dönen topta sağ kanattan taç atışı kazandı. Taç atışında Everton defansı uyuya kalınca Danny Ings topu önüne şahane alarak Ward Prowse’a servisini yaptı ve Ward Prowse belki de ilk kez sağ kanattan gelen takımını yaptığı düzgün vuruşla öne geçirdi.

bbc.co.uk

Golden sonraki süreçte temponun düşmesi Southampton’un ekmeğine yağ sürerken, 35. Dakika soldan bindiren isim bu sefer Ings oldu. Arka direkte Sigurdsson’un unuttuğu Adams’ı Danny Ings unutmayınca, şık bir ortada servisi geri çevirmeyen Adams, skoru 2-0 yaparak takımını daha da rahatlattı. Bunun üstünde bir de ofsayttan golü iptal edilen Southampton ilk yarının ve oyunun mutlak hakimi olarak soyunma odasına gitti.

ikinci yarı

İlk yarıdaki keyifli oyundan sonra ikinci yarı oldukça düşük tempoda geçti. İkinci yarının başlangıcıyla Southampton topu Everton’a vererek rakibini kendi istediği oyuna mahkum etti. Set oyununa geçtiğinde elindeki en güçlü silah olan hızlı dikine pasları kullanamayan Everton ikinci yarının büyük bir bölümünde sadece top çevirebildi.

59. dakikada Gordon’un çevirdiği topa dokunamayan James, takımı adına maç boyunca yakalayacakları son pozisyondan da yararlanamayınca maç Southampton’un kontrolünde devam etti. Üstelik Everton’dan kaptığı toplarla bu kez hızlı atakları yapan taraf kırmızı beyazlı takım oldu.

Dakika 72’de hakem Digne’e kırmızı kartını çıkardığında ise maç fiilen bitmiş oldu. 10 kişi kalan Everton tamamen oyundan kopunca, Southampton da oldukça rahat bir şekilde skoru koruyarak haftanın en flaş sonuçlarından birine mükemmel bir oyun sonucu ulaşmış oldu.

maçın hakkı

thesun.co.uk

Maçın Hakkı şüphesiz Danny Ings’in! Ings özellikle ilk yarıda oyunu öylesine forse etti ki, takımının bütün ataklarında hem oyun aklı olarak merkezde yer aldı, hem de yaptığı iki asistle takımının galibiyetinde kilit rol oynadı. İlk golde sağdan ikinci golde ise soldan yaptığı asist ve performans, günümüz futbolunda modern forvetin nasıl olması gerektiğinin kanıtıydı. Tebrikler Danny Ings!