Yeni Malatyaspor – Gençlerbirliği (25.10.2020)

Yeni Malatyaspor 2 – 1 Gençlerbirliği

Yeni teknik direktörleriyle beraber lige istedikleri gibi bir başlangıç yapamayan iki ekip puan kaybına yer olmayan maçta Yeni Malatya Stadyumu’nda karşı karşıya geldi.

ilk yarı

Maça daha etkili başlayan taraf henüz ilk beş dakika içinde golcüleri Tetteh ile iki tane etkili pozisyon yakalayan ev sahibi takım oldu. Bu pozisyonların savunma arkasına atılan uzun toplarla yakalandığını da belirtmemiz lazım. Konuk ekip Gençlerbirliği’nde ise teknik direktör Mert Nobre geçtiğimiz haftalardaki savunma zaaflarını görmüş olacak ki bu maça radikal bir değişiklik yaparak üçlü savunmayla başladı. Buna rağmen maçın henüz başlarında yerden ve havadan uzun topların bu kadar rahat savunma arkasına geçmesi defansif açıdan endişe verici olsa gerek. 

Pozisyonları daha rahat bulan taraf olmasına rağmen Yeni Malatyaspor, tempolu başlayan maçta golü kalesinde gören takım oldu. Hızlı atakta ön taraftaki becerili ayakları Stancu ve Candeias’ın pas trafiği sonucu Ankara ekibinde Murat Yıldırım eski takımına golü atan isim oldu.

Golü kalesinde gördükten sonra ev sahibi takım baskıyı arttırdı. Ana hücum felsefesi olarak her ne kadar kenardan açılan ortalar ve uzun topları benimsemiş olsalar da Cueva’nın etkili oyunu ve top becerisiyle merkezden de yaratıcılık üzerinden pozisyonlar bulmayı başardılar. 

twitter.com/YMSkulubu

Maçta tam temponun düştüğü dakikalarda bir korner kazanan Yeni Malatya, ilk yarının etkili isimlerinden Cueva’nın kullandığı topta Semih Kaya’nın kafasıyla golü buldu ve eşitliği yirmi dördüncü dakikada yakaladı. Böylece 0-1’den sonraki baskısının da meyvesini baskının şiddeti azalmaya yüz tutmuşken almış oldu. 

sporx.com

Skor 1-1’e geldikten sonra devrenin sonuna kadar pozisyonların nicelik ve nitelik olarak düşük olduğu, temposuz bir mücadele izledik. İki takım da risk almadan oynamayı tercih etti. Hücuma çıkılırken orta alanda yapılan basit top kayıpları maçın temposuna olumsuz yönde etki etti. Ev sahibi ekibin topa hakim olan taraf olmasına rağmen yaratmakta sıkıntı çektiğini söyleyebiliriz. Konuk ekip ise teknik direktör Mert Nobre’nin üçlü savunma tercihiyle birinci bölgede kompakt kalıp alanları kapatabilmeyi belirli bir ölçüde başarmış olsa da orta saha bağlantısı yoktu desek yeridir. Hücuma orta sahadan katkı neredeyse hiç gelmedi katkı gelmediği gibi savunmada bir direnç de oluşturamadı bu mevki. Yaratıcılık sadece Candeias’ın ayağına kalınca da pozisyon kısırlığı yaşandı. 

İKİNCİ YARI

sporx.com

İkinci yarıya Olcay Şahan’ın dahil olmasıyla ev sahibi ekip de üçlü savunmaya dönmüş oldu. Buna karşılık Gençlerbirliği de top rakipteyken beşli savunma görüntüsü verdi. Bu savunmaya yönelik hamleler bizlere ikinci yarının da temposuz, savunma ağırlıklı geçeceğinin mesajını veriyordu adeta. Bu beklentiler doğrultusunda başlayan ikinci devrede duran topların önemli olacağı barizdi ve öyle de oldu. 53. Dakikada sağ taraftan kullanılan kornerde aktörler değişse de sonuç değişmedi ve Yeni Malatyaspor Kubilay’ın golüyle 2-1 öne geçti. İki kornerden iki kafa golü bulan ev sahibi takım ligin başından beri akan oyunda etkili olmakta zorlansa da duran topların ligimizde ne kadar önemli olduğunu adeta kanıtladı. Öte yandan Gençlerbirliği’nde ise üç stoperle maça başlanmış olmasına rağmen köşe vuruşu savunmasında bariz diziliş hatalarıyla yenen iki gol Mert Nobre’yi bir hayli düşündürecek olsa gerek. 

Geriye düştükten sonra topu ayağında daha fazla tutmaya başlasa da Gençlerbirliği takımı pozisyon üretmekte çok zorlandı. İki takım da tıpkı ilk devredeki gibi hücuma çıkarken orta sahada bol bol top kaybı yaptılar. Ev sahibi takımın da iyice geriye yaslanıp alanları kapatarak savunmaya ağırlık vermesiyle maçın kaderi belirlenmiş oldu. Konuk ekip etkili bir reaksiyon gösteremedi. Yeni Malatyaspor da özellikle Semih Kaya’nın etkili performansıyla birlikte savunmada hata yapmadı ve vasat altı bir futbol kalitesiyle geçen ikinci devrede önemli üç puanı almasını bildi.

Maçın Hakkı

ajansspor.com

Ligimizin tecrübeli stoperlerinden olan ve özellikle Galatasaray’daki performanslarıyla tanıdığımız Semih Kaya bugün de eski günlerini hatırlatırcasına bir maç oynadı. Takımı öne geçtikten sonra savunma yükünün büyük kısmını çeken tecrübeli isim bu süreçte hatasıza yakın oynadı. Gerek hava toplarında gerek pas aralarında kalitesini konuşturan isim kornerden kafa vuruşuyla bulduğu gol ile de performansını taçlandırdı. Savunmaların öne çıktığı bu maçta maçın hakkı Semih Kaya’nın.