Arsenal – Leicester City (25.10.2020)

Arsenal 0 – 1 Leicester City

Arsenal evinde, önemli oyuncularından yoksun olarak maça çıkan Leicester’ı ağırladı. Jamie Vardy’nin ve Cengiz Ünderin damga vurduğu maçta Leicester deplasmanda 3 puanı almayı bildi.

ilk yarı

Çağlar’ın sakatlığından sonra savunma anlamımda bel kemiğini kaybeden Leicester, Arsenal karşısında maça 3-5-2 dizilişinde üç stoperle çıktı. Arsenal ise maça alıştığımız gibi başladı.

Ev sahibi Arsenal beklenildiği gibi maça baskılı başladı ve maçın ilk dakikalarında bu söylemin altını dolduran bir performans izledik Arsenal’den. Leicester, oyunu gereği pas ile çıkmayı tercih eden bir takım fakat Çağlar ve Ndidi’nin eksikliğinde bu oyun anlayışını ilk yarıda başarı ile sergileyemediler. Arsenal’in kurduğu ön baskıya hazırlık olarak Brendon Rogers 3lü savunma tercih etse de gerçekten Arsenal oyun anlamında istediğini almayı başardı. Önde bastı, Leicester’ı uzun vurmaya itti, dolayısıyla orta sahada 5 kişi olan Leicester’ın orta sahası Arsenal’in ön baskısı nedeniyle adeta by-pass oldu.

eveningstandard.co.uk

Top Arsenal’e geçtiğinde ise rakibi kendi birinci bölgesinde gömülü halde bekleyen Leicester, 5-4-1 dizilişine dönerek baskı kurmak yerine; merkezi kapatıp bloklar arasında Arsenalli oyuncuları topla buluşturmayıp onları kanatlara itmeyi amaçladı. Fakat buna rağmen Arsenal kanatlardan pozisyon yaratmayı bildi. Özellikle Bellerin ve Lacazette’in defans arkası koşuları sonucundaki ataklar Schmeichel’ı oldukça zorladı. Özetle ilk yarıda tamamen kapanan bir Leicester ve stoperlerinin bile adeta oyun kurucu olarak oynadığı, uzun toplarla savunma arkasına adam kaçırmaya çalışan bir Arsenal izledik.

İkinci Yarı

İkinci yarı 60. Dakikada Vardy’nin girişine kadar adeta ilk yarının özeti gibiydi. Santrfor karakterli bir oyuncunun, özellikle bu oyuncun Vardy olması oyunun çehresini 180 derecede değiştirdi diyebilirim. 60. dakikaya kadar %70 topla oynayan Arsenal, ilk yarıda olduğu gibi sürekli arkaya koşularla adam kaçırmaya çalıştı. Fakat Aubameyang’ın kenardan çevirdiği ve Bellerin’in güzel şutuyla sonlandırdığı pozisyon dışında önemli bir atağı olmadı Arsenal’in.

Açıkçası Vardy’nin oyuna girmesi bile Arsenal’in baskısını kırmaya yetti. Vardy girene kadarki bölümde karşı ataklarla pozisyon yakalamaya çalışsa da Leicester, ileride tam anlamıyla golü ve kaleyi düşünen bir oyuncun eksikliğini fazlasıyla yaşadı. Bunu Maddison’un umutsuz şutlarında gördük. Arsenal ilk yarıda kurduğu üstünlüğü stoperlerini orta sahada oynatmasını ikinci yarıda 60. Dakikadan sonra gösteremedi.

70. dakikada gelen Cengiz Ünder değişikliği tam zamanında geldi diyebilirim. Arsenal’in sahaya koyduğu oyun tarzı başından beri Cengiz’i çağırıyordu çünkü. Takımın boyunun uzaması ve hala ilerde oynamaya çalışmaları Cengiz’in ve Vardy’nin sevdiği boşlukların daha da net oluşmasını sağladı.

fanatik.com.tr

75. Dakikada tam da ön görülen oldu ve Tielmans’ın uzun topunda, Cengiz’in başarılı koşusunu ve akıl dolu asistini usta işi bir bitirişle gole çeviren Vardy skoru belirledi. Bu golden sonra Arsenal’in her geçen dakika maça olan umudu iyice kayboldu ve Leicester, Arsenal deplasmanında 3 puanı hanesine yazdırmış oldu. Fakat burada eleştiriler Arteta hocaya gelebilir keza adeta bal yapmayan arı misali oynan bir futbol izledik. Top sende olsa bile kaleye etkili gitmedikçe maç kazanılmaz. Bu oyunun işlemediğini ilk yarıda görmesine rağmen ikinci yarı Arsenal’in oyununda hiçbir değişiklik görmedik. Sonuç olarak B. Rogers hoca Arteta’yı adeta şah-mat etti.

Maçın Hakkı

eveningstandard.co.uk

Maçın hakkı tartışmasız Jamie Vardy’nin. O oyuna girene kadar ki oynanan oyun ile sonrası tam anlamıyla siyah ve beyaz kadar farklıydı. Oyuna girdi takımını ileri taşıdı Cengiz’in harika pasında da usta işi bir gol atmayı başardı. Ayrıca milli gururumuz olan Cengiz’e de tebrikler, göğsümüzü Ada’da da kabartmaya devam ediyor.