Denizlispor – Beşiktaş (26.10.2020)

Denizlispor 2 – 3 Beşiktaş

Atiba’nın forvet oynadığı ve yıldızlaştığı maçta Denizlispor’u 3-2 mağlup eden Beşiktaş, sezona bu maç ile beraber adeta yeniden başladı.

ilk yarı

Kadroları gördüğümüzde Sergen hocanın, elindeki en savunmaya dönük orta saha 3’lüsü ile maça çıktığını gördük, fakat ilk düdük çaldığında işler hiç de tahmin edilen gibi değildi. Futbolculuk kariyerine forvet arkası olarak başlayan Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Atiba, takvimler 2020‘yi gösterirken de forvet arkasında hatta zaman zaman Aboubakar’ın yanında bir ikinci forvet gibi oynayacağını kendi bile tahmin edemezdi bana kalırsa. Keza Robert Prosinecki de tahmin edememiş ki Mustafa Yumlu’nun henüz maçın başında talihsiz sakatlığından sonra Beşiktaş, bence son haftaların kendileri adına en iyi oyununu oynayarak başladı.

milliyet.com.tr

Hücumda Larin’in de sol kanattan merkeze gelmesi, Atiba’nın 3. bölgede serbest bir forvet oyuncusu olarak görev alması, Denizli savunmasını oldukça zorladı. Top Denizlispor’da ilken Beşiktaş’ın net bir 4-4-2 dizilişinde rakibini karşıladığını gördük. 3. ve 2. Bölgede baskı kuramayan Denizlispor, Beşiktaş’ın istediği gibi oynamasına müsaade etti. Beşiktaş, yüksek tempo ile topu dolaştırarak pozisyonlar ararken kazandığı taç atışı sonunda oluşan pozisyonda golü buldu. Gol Aboubakar ve Atiba’nın ver-kaçında geldi. Yılların forveti gibi bir bitirişle Atiba takımını 1-0 öne geçirdi.

Golün ardından oyun dengelenmiş gibi gözükse de aslında maç Beşiktaş’ın kontrolünde geçti. Dorukhan ve Josef ikilisi orta sahayı resmen domine etti. Beşiktaş adına performansın merkezinde bu ikili vardı. Fakat Denizlispor’un hem savunma hem hücum anlamında blokları arasındaki kopukluk ve uyumsuzluk gözle görülür bir şekilde belli oldu. Denizlispor adına adeta sahada iki ayrı takım var gibiydi savunma hattı ve forvet hattı olarak. Bu kopukluk sadece diziliş anlamında değildi ki ilk golden sonra da Beşiktaş kalesini zorlayacak bir performans göremedim.

cnntürk.com.tr

Beşiktaş’ın yine merkezden organize şekilde geldiği pozisyonun devamında verilen penaltı kararını gole çevirmeyi başaran Aboubakar, ikinci Beşiktaş döneminin ilk golünü de atmış oldu. Bu penaltının oluşumunda neyi gördük? Atiba’nın forvette yeteneği, tecrübesi ve oyun bilgisiyle Aboubakar’ın maç eksikliğini kapattığını, aynı zamanda doğru zamanda doğru yerde doğru iş yaptığını gördük.

İkinci yarı

cnntürk.com.tr

İkinci yarının başında sağ kanat orginazasyonu sonucunda Rosier’in asisti Larin’in golü ile farkı 3’e çıkaran Beşiktaş farkı yakaladıktan sonra oldukça rahat bir maç geçirmeye başladı. Özellikle yeni transferler sağ bek Rosier ve sağ kanat Ghezzal hamleleri Beşiktaş’ın sağ kanadına adeta hayat vermiş. Takım olarak artık iki kanadını da kullanabilen Beşiktaş, özellikle bu iki isim ile takımın da yetenek seviyesini de yükseltmiş oldu.

Maçın başından beri Denizlispor’un orta saha merkezinden üretimini, Josef ve Dorukhan’ın Denizli’nin merkez orta sahalarına uyguladığı adam adama baskı sonucunda oldukça kısıtlayan Beşiktaş, Joseph’in gördüğü kırmızı karta kadar bu baskıya aynen devam etti. Hem 10 kişi kalan hem de merkezdeki en önemli oyumcusunu kaybeden Beşiktaş kırmızı karttan sonra orta saha üstünlüğünü Denizlispor’a kaptırdı.

On kişi kalan rakibine karşı maçta ilk kez oyun üstünlüğünü ele geçiren Denizlispor, sol kanadından bulduğu 2 gol ile umutlansa da maç siyah beyazlıların 3-2lik üstünlüğü ile son buldu.

Özetle sezonun en iyi Beşiktaş performansını izledik. Bu performansta Denizli’nin kopuk oyununun da şüphesiz etkisi var lakin takım olarak galibiyete inanan ve rakipten daha çok isteyen bir takım gördük. Orta sahada Josef’in sezon genelinde takımın oyununun dayanak noktası olacağı aşikar. Tamamlanan sağ kanatları ile de Beşiktaş lige ekim ayının sonunda tam anlamıyla başladı.

Maçın Hakkı

milliyet.com.tr

Maçın hakkını veren isim şüphesiz Atiba Hutchinson oldu. Oynadığı ikinci forvet rolünde çoğu ismi cebinden çıkartacak bir performans gösterdi. Özellikle Aboubakar ile olan uyumu muazzamdı. Takımı 10 kişi kaldıktan sonra da onu görmeye alışık olduğumuz mevkide oyununa hatasız bir şekilde devam etti. Tebrikler biyonik adam bir kez daha yaşın bir sayıdan ibaret olduğunu bizlere gösterdin.