Krasnodar – Chelsea (28.10.2020)

Krasnodar 0 – 4 Chelsea

Ali Palabıyık’ın yönettiği mücadelede Krasnodar, Chelsea’yi ağırladı. Karşılaşma 4-0 Chelsea galibiyeti ile bitse de Krasnodar oynadığı cesur oyunla beğeni topladı.

ilk yarı

Şampiyonlar Ligi’nin ikinci haftasında Rusya’da karşılaşan iki ekip de maça istekli ve cüretkar başladı. Özellikle Krasnodar maçın 10. dakikasına kadar uyguladığı ön alan baskısıyla Chelsea’ye adeta soğuk duş etkisi yarattı. Maçın ilk bölümünde uyguladığı baskılardan kaptıkları toplar ile direk kaleyi düşünen Krasnodarlı futbolcular kaleyi görür görmez çektikleri şutlarla Chelsea kalesinde tehditler yarattı. Dakikalar ilerledikçe Chelsea oyunu kontrolüne aldı. Defansta yaptıkları paslarla Krasnodar’ı üzerine çekmeyi hedefleyen Chelsea ilerideki yetenekli ayaklarına bu şekilde boşluklar yaratmayı hedefledi. Lakin Krasnodar’ın savunma duruşu oldukça dengeli ve sağlamdı, rakibe defansta pas imkanı tanısalarda top orta alana geldiğinde kurdukları baskı ve temaslı oyunları Chelseanin uzun süre kendi alanında paslaşmasına ve pozisyon bulamasına sebep oldu.

Bu yukarıda anlattığım sekans başlamadan evvel Chelseanin kazandığı bir penaltı var. Tavşan adımı ile attığı etkili penaltılarla tanıdığımız Jorginho bu sefer penaltı vuruşu direkte patladı. Bu penaltıdan sonra Krasnodar’ın da savunma oyunu başladı.

theguardian.com

Dakikalar 37’yi gösterdiğinde Chelsea’nin amaçladığı ve yetenekli ayakları sayesinde de oldukça başarılı uyguladığı rakip ceza sahası çevresinde dar alanda hızlı paslaşmalarıyla da golü buldu. Golü atan Odoi olmasına rağmen kalecinin oldukça amatör bir hatası sayesinde topun ağlara gittiğini söyleyebilirim.

ikinci yarı

İkinci yarı sahada bambaşka bir mücadele vardı. Krasnodar baskılı ve cesur oyunu ile başlayıp devam etti. Bir Premier Lig takımına karşı tempoyu artırmaktan hiç çekinmeyen Krasnodar, karşılaşmayı takip edenlerin takdirini aldığına eminim. Grubun mütevazi takımının sadece temposu ve fiziksel olarak ayakta kalmasının dışında ikinci yarı Chelsea’ye de oyun üstünlüklerini kabul ettirmesi üzerine Lampard hoca aynı anda 3 değişiklik hakkını kullanarak oyuna müdahale ile Krasnodar’ın baskılı oyununu değiştirmese de kesinlikle skoru değiştirdi.

eveningstandard.co.uk

Geçen sene genç kadrosuyla ligde fırtına gibi esen Chelsea aslında ikinci yarı, geçen sezon oynadığı futbola döndü. Yani rakibe topla oynamaya izin veren ve kazandığı toplarla rakip kaleye hızlı ve direk giden futbol anlayışı. Zaten skoru elinde bulunduran Chelsea, 3 gün sonraki Burnley maçını da düşünerek bu anlayışa döndüğünü söyleyebilirim. Topla daha az oynasalar da çok doğru ve etkili şekilde oynadılar bunu attıkları 3 golle gördük. Futbol elbette güzel oynanılmalı ama DOĞRU oynanmadığı sürece istediğinizi alamazsınız. Alışkanlığını devam ettiren Chelsea, hızlı ataklarla rakibinin baskısına karşılık verdi ve 4-0 gibi çok net bir skorla Rusya’dan ayrıldı. Maçı izlemediyseniz Chelsea dümdüz etmiştir maçta kesin diyeceksiniz ama yazıda da anlattığım gibi Krasnodar kesinlikle büyük bir alkışı hak etti. Antik Roma da Gladyatör savaşlarında karşılaşsa bu takımlar, seyirciler kesinlikle Krasnodar için baş parmaklarını yukarı kaldırırdı.

Maçın Hakkı

bbc.co.uk

Düşünmeden Hakim Ziyech diyorum. Chelsea’nin en teknik ayağı olduğunu bu maçta da gösterdi bize. Etkili ve şık oyununu da bir golle süsledi. Chelsea’nin set oyununda zorlanmasının zaman ilerledikçe ilacı olacağı kesin gibi. Dar alan, açık alan fark etmedi bugün sahada Chelsea adına parlayan isim oldu.