Trabzonspor – Kasımpaşa (30.10.2020)

Trabzonspor 3 – 4 Kasımpaşa

Trabzonspor, sahasında Kasımpaşa ile karşılaştı.

ilk yarı

Bu acı günde karşı karşıya gelen Kasımpaşa ve Trabzonspor’un mücadelesi Kasımpaşa’nın ön alan baskısı ve istekli oyunu ile başladı. Tirpan’ın uzaklardan attığı güzel gol ile öne geçen Kasımpaşa baskılı oyunundan vaz geçerek. Trabzonspor’un daha rahat oynamasına fırsat tanıdı. Eddie Newton’un geleceğinin tartışıldığı bu dönemde ilk yarı özelinde Trabzonspor’un oyunundan çok Nwakaeme’nin müthiş oyununun konuşulacağı aşikar.

fanatik.com.tr

Çünkü Trabzonspor’un ilk yarıda yediği iki golün altında yatan sebep ön alan baskısı yediği zaman oyunu kuramaması yatıyor. Orta alanın yetenek anlamında geçen seneye göre geri gitmesiyle bu durum Trabzonspor için daha kritik bir etken olmaya başladı. Set oyunu ve rakip kaleye daha rahat gitme anlamında Trabzonspor, skora rağmen bana göre hala sınıfta kalmış durumda. Bunun sebebi Newton hocanın tercihlerinden ziyade kadro mühendisliğinde yattığını düşünüyorum. Yani Eddie Newton yerine adı geçen Abdullah Avcı da aynı sorunları bu kadro ile yaşayabilir.

ahaber.com.tr

Fakat her zaman set oyunu ve baskılı oyun oynamaya gerek yoktur. Trabzonspor’un yetenekli ön tarafına uygun boşluklar ve pozisyonlar olduğu zaman skora gidecek ayaklara sahip olduğunu gösterdi bu maç. Nwakaeme ligimizde ki en klas ayak olduğunu attığı goller ve yaptığı asistte gördük, saf kalite bu adam. Kendisinin 2. Golünde açık alandaki yeteneği, yaptığı asistte de dar alandaki görüşü ve top hakimiyetini gördük. Ama Trabzonspor’un attığı gollerin oluşumunda orta sahasından desteği göremedik.

İkinci Yarı

İlk yarıdan farklı olarak tamamen Kasımpaşa’nın hakimiyetinde geçen bir ikinci yarı izledik. Koite’nin de oyuna girmesiyle Trabzonspor’u kendi yarı alanına mahkum eden Kasımpaşa kanatlarını da etkili kullanarak kenar ortalarından çok sayıda pozisyon üretmesini bildi fakat çizgiye inmeden yapılan ortaların etkinliği her zaman düşük kalmıştır, bu maçta da bir kez daha bunu gördük. Kanatlardan topla içeri kat ederek daha etkili ve net pozisyonlar yakalayan Kasımpaşa bir de penaltı kazandı bu hücum seçiminde. Fakat ikinci yarıya damgasını vuran Uğurcan penaltıyı kurtarmasını bildi. Uğurcan sayesinde maça tutunan Trabzonspor gerçekten de orta sahasından hiç bir üretkenlik desteği alamadı. Ne Kamil Ahmet’ten ne Flavio ne de Lewis Bakerdan. Bulduğu tüm pozisyonları Uğurcan’ın ya da savunmanın Nwakaeme’ye ve Afabe’ye attığı uzun toplarla buldu. Hücüm sürekliliğini bu sebepten ötürü sağlayamayan Trabzonspor elindeki skoru da Uğurcan’ın tüm çabasına rağmen tutamadı.

Çanlar Eddie Newton için çalmaya başladı. Fakat yerine gelme ihtimali olan Abdullah Avcı’nın da bu orta saha rotasyonu ile uzun vadede çözüm olacağını sanmıyorum. Nwakaeme’nin müthiş ilk yarı performansı da olmasa Kasımpaşa’nın lehine bir çok farklı bir sonuç görebilirdik.

fanatik.com.tr

Kasımpaşa’ya gelicek olursak tempolu hücüm sürekliliği olan bir görüntü verdi Trabzon deplasmanında kanat hücumlarında çok etkili ayaklara sahipler Koita gibi ligimiz için çok uygun bir santrforları da var, lakin savunmaya kesinlikle takviye şart savunma problemlerini çözdükleri durumda ligi çok rahat geçireceklerini düşünüyorum. 7 birbirinden güzel gol, kurtarılan penaltı, Kasımpaşa’nın geri dönüşünü başka bir deyişle Trabzonspor’un oyuna tutunamayışını izlediğimiz bir maç oldu.

maçın hakkı

somaliupdate.com

Uğurcan Çakır. Lige alıştığımız Uğurcan’ın aksine tutuk başlasa da bu maçta kalitesini gösterdi 4 gol yemiş olsa da gerçekten maçın daha da erken kopmasının önüne geçen tek isimdi. Kaptan, gemi batarken dimdik ayakta durdu.