Galatasaray – Ankaragücü (31.10.2020)

Galatasaray 1-0 Ankaragücü

Ülkece oldukça keyifsiz günlerden geçtiğimiz bu süreçte, Galatasaray ve Ankaragücü Türk Telekom Stadyumu’nda karşılaştı. Geneli düşük tempoda geçen karşılaşmayı Sarı Kırmızılılar 1-0 kazandı.

ilk yarı

Falcao ve Belhanda’nın yokluğunda maça ileride Diagne, orta sahada ise Taylan – Ömer – Etebo üçlüsüyle başlayan Galatasaray beklendiği üzere bu 11 ile pozisyon üretmekte çok zorlandı. Ankaragücü’nün önde Marcao – Luyindama – Taylan’a uyguladığı baskıdan rahat çıkamayan Sarı Kırmızılılarda Babel sık sık derine gelip takımını rahatlatmaya çalıştı. Babel’in derine gelip top çıkarmak zorunda kalması, Hollandalı oyuncunun hücumdaki etkinliğini de oldukça etkiledi.

Fatih Terim’in sahaya sürdüğü orta üçlü yetenek anlamında kısıtlı, mücadeleci futbolculardan oluşuyordu. Bunun sonucunda orta sahasından gerekli ‘’yaratıcılık’’ desteğini alamayan Galatasaray, ileri uç oyuncularının hareketsizliği de düşünüldüğünde kaleye şut dahi çekemedi.

wiwsport.com

Falcao’nun yokluğunda fırsat bulan Diagne, gelen fırsatı çok kötü değerlendirdi. Modern futbolda artık ‘’forvete top gelmiyor ki atsın’’ tezi bana göre geçerliliğini yitirmiştir. Modern forvetler gerektiğinde kendini sağa – sola atmasını bilen, gerektiğinde servis yapan, gerektiğinde ise derine gelip duvar olmasını bilen oyunculardan seçiliyor artık. Diagne ise oyunda kaldığı süre boyunca gerçek anlamda bunların hiçbirini yapamadı ve bu anlamda ‘’yine’’ sınıfta kaldı. Diagne’nin ötesinde Galatasaray takımı özellikle hücum anlamında çok kötü bir sınav verdi. Öyle ki topu bir kanattan diğerine geçirerek rakibin dengesini bozmayı düşünen Sarı Kırmızılılar, bunu o kadar yavaş yaptı ki bir kere bile rakibin dengesini bozmayı başaramadı.

fanatik.com.tr

Öte yandan Galatasaray’ın bu maç için taşıyıcı kolonları Saracchi ve Babel oldu diyebiliriz. Bilhassa Sarachhi, Sarı Kırmızılılar için o kadar çok şey ifade ediyor ki sakatlanıp çıktığı anda sanıyorum çoğu Galatasaray taraftarı ah vah etmiştir. Takımının temposunu yukarıya çeken, Omar’ı etkin kılan (zira kanattaki yükler dengeleniyor), top kullanma becerisiyle baskıdan çıkabilen Saracchi tüm çabasına rağmen takımdan gerekli desteği alamadığı bir maçı daha geçirdi. Örnek vermek gerekirse genç oyuncu maç boyunca sürekli soldan kat edip ceza sahası ortasına topu gönderdi. Ancak Babel’in attığı gol dışında o bölgede bir kere bile Galatasaraylı bir futbolcu olmaması, Saracchi’nin olası asistlerini de yok etti.

milliyet.com.tr

Ankaragücü ise bu kadar eksiğine rağmen Galatasaray karşısında oldukça dirençliydi. Kazandığı topları hemen Saracchi’nin boşalttığı kanada yollayarak, oradan içeriye çevrilen toplarda Bolingi’yi pozisyona sokmayı hedefleyen Fuat Çapa’nın ekibi çoğu kez bunu başardı. Ancak Bolingi’nin beceriksizliğine kurban gittiler diyebiliriz. Kongolu biraz daha becerikli olabilse, Ankaragücü için skor bulmak içten bile değildi.

fanatik.com.tr

Özellikle Galatasaray’a ön alanda baskıyı oldukça başarılı yapan Başkent temsilcisi, orta sahadaki mücadelelerde de gerekli direnci çoğu kez göstermeyi başardı. Ancak 45+2’de Saracchi’nin pası Babel ile buluşunca Ankargücü kalesine gelen ilk şutta skor olarak geriye düştü ve soyunma odasına 1-0 mağlup şekilde gitti.

ikinci yarı

İkinci yarıya hiçbir değişiklik yapmadan giren iki takım, ilk yarının devamını oynadı adeta. Aynı temposuzluk ve organizasyon eksikliği devam ederken iki takımda orta sahada mücadele etmekten fazlasını yapamadı.

Dakika 54’te ise Galatasaray için çok şey ifade eden Saracchi sakatlandı ve oyundan çıktı. Bu dakikada Emre Taşdemir ile birlikte oyuna Diagne yerine giren Arda Turan, oyunun şeklini biraz olsun değiştirdi. Ancak bu değişiklikte Arda’dan ziyade ileride hareket edebilen, top tutup dağıtma görevini çok daha iyi yapan Babel’in forvete geçmesinin katkısı daha çok diye düşünüyorum.

ntvspor.net

Bu maçın ardından bana göre çok net olarak görüldü ki Falcao’nun yokluğunda oranın birinci alternatifi Babel olmalı. Hollandalı eski hızı ve çevikliğinde olmadığı için kanatta tempoyu düşüren bir oyuncu ancak forvete geçtiğinde takıma faydası kesinlikle zararından daha fazla. Top tutuyor, top dağıtıyor, Arda, Feghouli, Emre gibi oyuncularla top alışverişini daha iyi yapabiliyor. Tüm bu nitelikleriyle Galatasaray oyununa Diagne’den çok daha fazla katkı yapabildiğini maçın son kısımlarında oldukça net bir şekilde gördük.

ajansspor.com

Diğer yandan Galatasaray, Saracchi’nin yokluğuna alışmakla geçen sürede kalesinde büyük tehlikeler  de atlattı. Dakika 57’de Okan’ın yaptığı büyük hatayı değerlendiremeyen isim ise yine Bolingi idi. Eline geçen fırsatları bonkörce harcamaya devam eden Ankaragücü, Feghouli’nin oyuna girmesi ve Galatasaray’ın kaliteli ayaklarının çoğalmasıyla bu kez kalesinde pozisyonlar veren taraf oldu. Ancak iki takım da girdiği pozisyonlardan yararlanamadı ve maç 1-0’lık Galatasaray üstünlüğü ile sona erdi.

Son bir not: Maçın son bölümünde Sarı Kırmızılılar, Taylan – Ömer – Etebo orta sahasında bulamadığı beceriyi, Arda, Feghouli ve Emre Akbaba’nın oyuna girmesiyle buldu. Fatih Terim’in Galatasaray’ı eğer bu sezon bir şeyler başarmak istiyorsa kesinlikle bu kaliteli ayaklara muhtaç. Çünkü geçen haftalarda da görüldüğü üzere Galatasaray’ın görev adamlarının taşıyabileceği bir oyun planı yok. Var olan oyun planı ise kaliteye muhtaç.

maçın hakkı

odatv.com

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu olarak yukarıda bahsettiğim sebeplerle Babel’i seçiyorum. Hollandalı son haftalarda formunu yükselterek çıktığı Ankaragücü karşılaşmasında takımının kötü oyununa rağmen 3 puanı getiren isim oldu. Bunun ötesinde maç boyunca Sarı Kırmızılıların nadir gelişen tüm ataklarında Babel’in etkisi ön plandaydı.