Beşiktaş – Yeni Malatyaspor (01.11.2020)

Beşiktaş 1 – 0 Yeni Malatyaspor

Geçen hafta özellikle ilk yarıda oynadığı etkili futbol ile taraftarını tekrardan umutlandıran Beşiktaş ile çıkışını sürdürmek isteyen Yeni Malatyaspor karşı karşıya geldi.

ilk yarı

Maçın başlangıcında ev sahibi takımda geçen hafta Denizlispor karşısında gördüğümüz baskılı, etkin futbolu göremedik. Evet ilk on beş dakika boyunca neredeyse top tamamıyla Beşiktaş’ın ayağındaydı fakat bu süreç içerisinde tehlikeli bir pozisyon veya etkili bir hücum organizasyonu izleyemedik. Bunda tabi ki geçen haftadan farklı olarak 4-1-4-1 formasyonu ile maça başlanıp Atiba’nın etkinliğinin azalması etkiliydi. Orta sahada yeni transfer Josef De Souza’nın eksikliği de hissedildi. Siyah beyazlı ekipte iki tarafta da kanat oyuncularının içeri girip beklerin çizgiye kadar indiği ve bu şekilde kalabalık hücum arayışında olunduğu gözümüze çarptı. Buna ilave olarak stoperlerin neredeyse üçüncü bölgeye kadar çıktığı, orta saha oyuncularının da sıkça ceza sahası içine girdiği 10 kişiyle sete oturan bir Beşiktaş gördük. Fakat bunca hücum ağırlığına rağmen maçın ilk yirmi beş dakikasında sadece bir tane isabetsiz şut çekebildiler.

twitter.com/YMSkulubu

Ev sahibi ekibin yaratmakta zorlanmasının sebepleri Malatya’nın aldığı önlemlerdi elbet. Ceza sahası içinde Aboubakar’ı sürekli markaj altında tutmaya çalıştılar. Bunun yanı sıra bir numaralı pres hedefleri Atiba Hutchinson’dı. Tecrübeli orta sahanın ayağına top gelir gelmez baskı uyguladılar ve merkezden kolay oyun kurulmasının önüne geçmeye çalıştılar. 11 kişiyle topun gerisinde hatta çoğu zaman kendi ceza sahalarının içinde pas kanallarını kapatıp Beşiktaş’a alan tanımamak üzere bir savunma anlayışı benimsemiş olarak göründü Yeni Malatyaspor. Kazandıkları toplarla da etkili kontra ataklar yakalayamadılar bilakis çoğu zaman Dorukhan, Oğuzhan ve Atiba’nın karşı presini geçemeyip topu kaybettiler.

Ancak 30. Dakikadan sonra deplasman ekibini rakip yarı sahada görmeye başladık. İlk 25 dakikadaki o boğucu Beşiktaş oyunundan gol ya da gole yakın bir pozisyon çıkmayınca sarı-kırmızılı ekip de biraz daha fazla hücumu düşünmeye başladı. Ancak ilk yarının sonuna kadar onların da bir şey üretebildiğini söyleyemeyiz. 

sporx.com

Açıkçası ilk 45 dakika seyir zevki hayli düşük, biz futbolseverleri heyecanlandıran bir pozisyon içermeyen, Beşiktaş’ın rakip ceza sahasında pas yaptığı fakat yaratıcılıkta zorlandığı, katı savunmayı aşamadığı bir mücadele izledik. Ev sahibi takım adına en olumlu taraf, bütün dönen topları toplayıp rakibi geçirmeyen orta sahaydı. Konuk ekipte ise göze çarpan isim Zeki Yavru oldu. Tecrübeli sağ bek fiziksel dezavantajına rağmen Aboubakar ve Larin’e karşı gayet sağlam durdu.

İKİNCİ YARI

İkinci devre de ilkinin kopyası gibi başladı. Fakat bu sefer Beşiktaş golü bulmayı 55’de başardı. Malatya ekibinin daha fazla boşluk verdiği gözümüze zaten çarpmaya başlamıştı ki sağ kanat Rachid Ghezzal’ın ceza sahasının solundan açtığı güzel ortaya sol kanat Cyle Larin demarke pozisyonda kafasıyla vurmayı başardı ve takımını öne geçirdi.

İlk yarı boyunca kendi ceza sahası içinden zor çıkan Yeni Malatyaspor golü kalesinde gördükten sonra ancak hücumu düşünmeye başladı. 

sporx.com

Savunma hattını biraz daha öne taşıyıp Benjamin Tetteh’nin bireysel oyun kurma yeteneği ve paslarıyla hücum etmeye çalışan Yeni Malatyaspor bu girişiminden de etkili pozisyonlar bulamadı. Hatta bu durum haliyle savunmada daha fazla boş alan oluşmasına ve Beşiktaş’ın daha kolay hücum etmesine olanak sağladı. 

Yetmişinci dakikada iki takımın da yaptığı değişikler oldu fakat oyuna giren isimler de maçta büyük bir değişiklik yaratamadı. Futbolun ne olduğunu dakika 55’den sonra hatırlayan deplasman ekibi maçın sonuna kadar Tetteh’nin bireysel çabaları dışında hiçbir şey üretemedi. Beşiktaş da golü bulduktan sonra biraz daha kontrollü ve kendi yarı sahasında oynayıp kendisini ilk yarıdaki kadar zorlamadı. Aboubakar da iki tane net fırsatı bonkörce harcayınca maçın skoru 1-0 olarak belirlendi ve Kara Kartal üç puanı aldı.

maçın hakkı

cnnturk.com

Takıma daha yeni katılmasına rağmen geçen haftaki iyi oyununu bu hafta da sürdüren Cezayirli isim takımının Malatya kilidini açmasını sağlayan oyuncu oldu. İlk yarıda adeta futbol oynamak yerine sadece savunma yapan deplasman ekibinin ceza sahası içi ve yakınında en hareketli en etkili isim Ghezzal oldu. Bu dinamizmi onun golün asistini yapan isim olmasını da sağladı. Yaratmakta zorlandığı bir maçta takımının en yaratıcı ismi olduğu için maçın hakkı Rachid Ghezzal’ın.