Antalyaspor – Fenerbahçe (02.11.2020)

Antalyaspor 1 – 2 Fenerbahçe

Lige şampiyonluk parolası ile başlayan Fenerbahçe, Antalyaspor’a konuk oldu. Maçın çoğunda dominant bir oyun oynayan ve rakibine nefes aldırmayan Fenerbahçe, skor olarak şanssız olsa da kazanmasını bildi ve maç fazlasıyla liderliğe oturdu.

ilk yarı

Ev sahibi Antalyaspor, maça 4-2-3-1 ile başladı. Sarı Lacivertliler de aynı diziliş ile sahada yerini alırken, Erol Bulut Lemos-Serdar Aziz değişikliği dışında Trabzonspor ile aynı kadro ile başlamayı tercih etti.

Fenerbahçe maça çok baskılı bir başlangıç yaptı. İlk 10 dakikada Antalyaspor kendi yarı sahasına hapsolurken, Fenerbahçe, içeriye kesilen toplarda tehlikeli pozisyonlar yarattı ve gole yaklaştı. Özellikle Ozan, bu dakikalarda topun ileri taşınmasında çok önemli rol oynadı.

15’ten sonra maç biraz daha yavaşladı. Yoğun baskısının artından Sarı-Lacivertli ekip daha olgun atak gerçekleştirmeye başladı. 19’da ise Fenerbahçe, yine bir duran topta gole çok ama çok yaklaştı.

20’den sonra, tehlikeli ataklarında sonuç bulamayan Fenerbahçe, biraz daha topu Antalyaspor’a bıraksa da, Kırmızı-Beyazlıları ceza alanına sokmadılar. Yine de ilk yarıdaki baskı ve Gustavo’nun 24’te uzaktan şut denemesi ile 25 dakikada 6 Fenerbahçeli futbolcu şut denemesinde bulundu. Bu Fener’in maça ne kadar hırslı başladığının bir göstergesiydi. İlk 25 dakikada göze çarpan diğer bir şey ise Fenerbahçe’nin sol ve sağ kanatları Pelkas ve Valencia oldu.

Fanatik

25 ile 40 arası daha durağan bir maç izledik. Daha da yavaşlayan Fenerbahçe, Antalyaspor’un pas hatası yapmasını ve hızı ile skor bulmayı hedefledi. Antalyaspor ise topa hakim olsa da, kaleye yaklaşamadı. Öyle ki ilk şutunu 40’ta Nuri Şahin ile buldular. Tam hareketlenmeye başladığı dakikalarda Jahovic, ilk yarı sonunda Serdar Aziz’e çok ama çok tehlikeli bir müdahalede bulundu ve takımını 10 kişi bıraktı.

İlk yarıda maç, özellikle ilk 25 dakikada Fenerbahçe hakimiyetinde geçti. 40’a kadar kaleye bile gidemeyen Antalyaspor karşısında, Sarı Lacivertlilerde tek eksik goldü. Ozan, Fenerbahçe ceza alanı önünde her dönen topa koştu ve almaya çalıştı. İlk yarıda Fenerbahçe’de en çalışkan isimlerden biriydi.

Çok önemli şansları kaçıran Fenerbahçe, son 10 dakikada kaçırdıklarını arayacak gibi bir performans çizdi. Yine de son dakikada gelen kırmızı kart biraz rahatlattı gibi gözüküyor.

ikinci yarı

İki takım da başladıkları kadro ile ikinci yarıya çıktılar. İkinci yarıya, ilk yarıdaki kadar olmasa da baskı ile başlayan Fenerbahçe aradığı golü 49’da günün çalışkan ismi Ozan Tufan ile buldu. Valencia’nın ceza alanına çıkarttığı topta Ozan, bomboş bir şekilde topla buluştu ve düzgün bir vuruşla takımını öne geçirdi.

Tam Fenerbahçe için işler iyi gitmeye başladığı anda Podolski klas bir dokunuşla 3 dakika sonra skora denge getirdi. Böylece Antalyaspor 2.şutunda golü bulmuş oldu.

İhlas Haber Ajansı

Golden sonra, kaldığı yerden yüklenmeye devam eden Fenerbahçe, maçın bu bölümünde Caner’in ortaları ile etkili olmaya başladı. Caner’in iki ortasında da iki kafa vuruşu çıkartan Fenerbahçe, bunlarda kaleyi bulamazken üçüncüsünde de Pelkas’ın kafa vuruşu ile bu sefer direğe takıldı. Vitesi artıran Sarı Lacivertliler 60’a kadar sağlı sollu ortalar ve ceza alanı dışı şutlarla Antalyaspor’a nefes aldırmamaya devam etti.

Aktif TV

60’tan sonra biraz daha geriye çekilen Antalyaspor, oyunu soğutmak ve 1 puanı korumak adına temkinli oynamaya başladı. Fenerbahçe de yüklense de 50 ile 60 arası kadar etkin olamadı ve ilk yarıdaki şut denediği ilk 25 dakikadaki oyuna döndü. 75’te Podolski’yi oyundan alan Antalyaspor iyice geriye yaslandığını belli edercesine oyuna Ersan Gülüm’ü aldı.

Ajansspor

80’den sonra baskısını iyica artıran Fenerbahçe bu baskısının sonucunda tehlikeli pek çok pozisyon bulsa bunları değerlendiremedi. Sonunda 84’te Perotti’nin yerde kalmasıyla penaltı kazandı ve Perotti’nin golü ile Fenerbahçe son 5 dakikaya 2-1 önde girdi.

Fenerbahçe, pozisyon üretmede ne kadar başarılı ise skor üretmede ve bitiricilikte o kadar şanssız bir maç geçirdi. Biraz daha iyi son vuruşlar izleyebilseydik belki de bugün çok daha başka bir skor olabilirdi. Antalyaspor, her ne kadar kırmızı kart sonrası iyice zayıflamış olsa da, kart gelene kadar da etkisiz ve sanki 10 kişiymiş gibi oynadı. 84’e kadar yine de eşitliği tutmasını bilen Akdeniz ekibi, son dakikalarda Fenerbahçe’ye engel olamadı ve üst üste ikinci maçından da eli boş döndü.

Maçın Hakkı

Sporx

Özellikle ilk yarıda orta sahadan ileriye, dikine çok iyi top taşıdı. İstekli hırslı oyununu sürdürmeye devam eden Ozan, her ne kadar oyundan çıktığında henüz skor 1-1 olsa da maçın hakkını veren oyuncuydu. Daha iyi bir bitirici olsaydı, belki skor anlamında da hanesine daha çok gol yazdırabilirdi.