Tottenham – Brighton (01.11.2020)

Tottenham 2-1 Brighton

Haftanın futbol adına izleyenlere çok şey vadeden maçında, Brighton’ın etkili futbolunun gölgesinde 3 puanı alan taraf Tottenham oldu.

ilk yarı

Lige göze hoş gelen futbolla başlayan Tottenham, yine güzel futbol oynayan fakat bunu sonuca dökmekte zorlanan Brighton’ını ağırladı. Maça çok istekli başlayan Tottenham, takım boyu oldukça kısa olan Brighton’a top göstermeden oynamaya çalıştı.

Savunmada 5-3-2 dizilişinde rakibini karşılayan Brighton bloklar arasını kısa takım boyu sayesinde başarılı bir şekilde kapatsa da Harry Kane’in bu sene oynadığı farklı role çare bulamadı. Bu rol nedir?

ZambiaNews365.com

Yıllardır Kane’i merkez santrfor olarak görmeye alışığız fakat Kane bu sene ne bir 10 numara ne bir 9 numara gibi oynuyor. İleri uç ve merkez orta saha arasında serbest bir role sahip çoğunlukla, topla demarke şekilde buluştuğu için oyun görüşü ve pas yeteneği sayesinde oldukça tehlikeli hücumlar başlatıyor. Aynı zamanda ceza sahasına sonradan girdiğinden de oldukça bitirici olabiliyor. Kane’in bu rolü sebebiyle Tottenham zaman zaman 4-1-2-1-2 yani kanatsız (baklava) 4-4-2 oynuyor. Bu sayede de merkezi kalabalık tutarak oyunu kontrol etmeyi başarıyor.

footballfancast.com

Kane’in rolünden çıkarım yaparak Mourinho hocanın geçen senelerin Liverpool modelini uyguladığını düşünüyorum. En azından Mourinho’dan Liverpool’u elindeki malzemelere göre yorumlayışını izliyoruz bu sene. Forvet hattında Firmino ve Kane’in rollerinin benzerliği kanat oyuncularının aynı Liverpool’da olduğu gibi fazlasıyla merkeze girerek oynadığı, merkez orta saha oyuncularının takımın ön tarafına kattığı tempo ve sertlik olarak benzer bir anlayıştalar. Fakat bekler anlamında aynı malzemelere sahip olmayan Mourinho, Liverpool’un yüksek tempolu oyunu oynamak yerine, dediğim gibi elindeki malzemelere göre bir yorum katarak oynatıyor.

Brighton da bu anlayıştan yola çıkarak Tottenham’ın güçlü merkezini kırmak yerine özellikle Lamptey’in kanadını kullanarak etkili olmaya çalıştı. Özellikle Bissouma’yı merkezde çok beğendiğimi söylemem lazım, tam bir merkez orta saha oyuncusu. Merkezde kapılan her top Lamptey kanadına atılarak Regullion’un arkasına sarkmaya çalıştı Brighton fakat fazla etkili olamadı. Adam Lallana’nın maçın 13. dakikasında yaptırdığı penaltıdan 1-0 öne geçen Tottenham, o dakikadan sonra tempoyu düşürüp oyunu kendi kontrolünde devam ettirmeyi bildi ve bu noktada açıkçası fişek gibi başlayan ilk yarı adeta mum gibi söndü.

İkinci yarı

Brighton ikinci yarıda bambaşka bir takım gibi sahadaydı. Tottenham’ın üzerinde kurduğu baskı ve hücum sürekliliği sayesinde bir çok pozisyon elde etti. Bu oyunu ilk yarı yapamamalarının bir etkisi Tottenham’ın ön alan baskısıydı, ikinci yarı bu baskı gelmeyince 3lü savunmasından topu istediği gibi oyuna soktu Brighton.

theguardian.com

Özellikle kanatlarını çok iyi kullanan bir Brighton izledik bu noktada özel olarak Lamptey’den de bahsetmek gerekecek. Oldukça hızlı ve topla depar da atabilen genç oyuncu Brighton’ın bu sene en etkili hücum silahı. Oyunu istediği gibi kurmaya başlayan Brighton, Tottenham üzerinde kurduğu baskının meyvesini de tartışmalı bir hakem kararıyla Lamptey’in ayağından buldu. Merkezde kapılan topun hızlıca kanatlara iletme mantığında gelen gol ile skora eşitlik gelmiş oldu.

Tottenham yediği golden sonra kendine geldi fakat oyun olarak ilk yarıdaki hakimiyette değildi. Bunun temel sebebi Brighton’ın istediği gibi oyun kurması diyebilirim. Mourinho’nun Bale’i oyuna sürmesiyle Bale’in maçı kazandıran golü atması nerdeyse bir oldu. 7 yıl 166 gün sonra Premier Lig’de gole kavuştu Galli yıldız. Fakat golden sonra skoru koruma iç güdüsünden olsa gerek oldukça defansif bir oyun anlayışı benimseyen Tottenham maçı rolantiye aldı zira son dakikalarda bu sene oldukça canları yanmıştı. Açıkçası yazının başında da söylediğim gibi Brighton bu güzel oyununu yine puanla süsleyemedi. Kendi fikrim olarak oyun anlamında Brighton daha etkili oynayan taraftı. Umarım bizlere güzel futbol izlettiren bu takım ileride hak ettiği puan ya da puanları alır.

maçın hakkı

fanatik.com.tr

Aslında maçın hakkını gerçekten veren isim Lamptey idi. Fakat galibiyet golünü atan, kariyerini tekrar yükseltme fırsatı yakalayan Bale’i seçmem daha anlamlı olur. Doğru zamanda doğru yerde kafa vuruşu ile topu ağlara gönderen Bale, hem takımına 3 puanı getirdi hem de artık futbola döndüm mesajını verdi.