Atalanta – Liverpool (03.11.2020)

Atalanta 0-5 Liverpool

Geçen senenin flaş ekiplerinden Atalanta, evinde Liverpool’u ağırladı. Manchester City maçı öncesi Liverpool baskın ve güzel oyunuyla adeta bir resital sunarken, son zamanların flaş oyuncusu Jota da hat-trick yaparak maça damgasını vurdu.

ilk yarı

Liverpool maça klasik 4-3-3 ile başladı. Beklenenin aksine Manchester City maçı öncesi yarı yarıya bir rotasyona giden Klopp, kazanan ileri 3’lüyü bozmazken orta sahada yine genç Curtis Jones’a şans tanıdı.

The Telegraph

Liverpool maça Jota ile pozisyonla başlasa da kendilerinden beklenenin aksine yüksek bir baskı yerine daha orta sahada top kazanan bir görüntüye sahipti. İlk 15 dakika boyunca iki taraf da birbirini tartarken, tehlikeli bir pozisyon da izlemedik. Atalanta savunma olarak akıllı ve temkinli oynasa da, savunma arasına atılan dikine paslar genelde Jota ile buluşabildi. Nitekim 16.dakikada yine böyle bir pasta, son haftaların en formda oyuncusu Diego Jota pası çok güzeel takip etti ve takımını öne geçirdi.

Atalanta gol sonrası baskı kuramadı ve oyun aynı 0-0’daki gibi Liverpool’un orta alanda ve üçüncü bölgedeki baskısı ve oyunu şeklinde gitti. Öyle ki Atalanta golden sonra 26’da ilk kez Liverpool ceza alanına girebildi.

Oyun temposunu da belirleyen takım Liverpool’du 33’e kadar sakin bir oyun izledik. Yine defanstan, Gomez’den atılan pasta Jota yine ceza alanında buluştu ve çok güzel bir adam eksiltmenin ardından Jota kalecinin kapattığı köşeye şık bir gol bıraktı. Defanstan atılan uzun toplara Jota’nın doğru koşuları, ilk yarı boyunca adeta Atalanta’nın elini kolunu bağladı.

Atalanta korkak oyununun sonucunda iyice kendi ceza alanına çekilirken, Liverpool son 10 dakikada Atalanta ceza alanı önünde rahatça top yapabildi. Böylelikle, hem Liverpool’u yormayan, hem de tempoyu istediği gibi ayarlayabildiği bir ilk yarı izlemiş olduk.

ikinci yarı

TRT Spor

İkinci yarıya iki takım da aynı kadrolarla çıktı. Atalanta, ikinci yarıya, ilk yarıdan biraz daha istekli başlamıştı ki Salah, henüz ikinci yarının başında Atalanta’nın umutlarını kırdı. köşe vuruşu sonrasında, Salah muhteşem bir kontra atağa çıktı ve kalecinin sağına mükemmel bir plase bıraktı.

Atalanta defansı tel tel dökülürken, Liverpool antrenmanına devam etti. Yine aynı şekilde Salah tarafından defans arasına nefis bir pas bıraktı ve Mane’ye sadece dokunmak kaldı. Böylelikle Atalanta’nın yediği 4 golün 3’ü hemen hemen aynı şekilde oldu.

Sky Sports

Atalanta, atağa çıktığı pozisyonda yine akıllanmadığını gösterdi ve defansa dönemeyerek bir kontra atak daha yedi. Jota ise yine doğru bir koşu ile kaleciyle karşı karşıya kaldı ve hattrick yaptı.

Bu golden sonra Liverpool, tempoyu biraz olsun yavaşlatmayı tercih etti. Daha kontrollü oynayan Liverpool’a karşı tehlikeli 1-2 pozisyon yakalayan Atalanta, biraz olsun cesaretlense de bu pozisyonlardan birinde de bu sefer direği geçemediler.

sportnieuws.nl

Skor 5-0’a geldikten sonraki bölüm daha rölanti bir maç izledik. İki taraf da çok tehlikeli pozisyonlar bulsalar da kaleciyi geçemediler. Atalanta korkusunun esiri oldu ve temkinli olmak isterken bütün oyun sistemini bozdu. Bu da Kırmızılılar için maçın adeta antrenman maçına dönüşmesine ve uzun zaman sonra en rahat maçlarını oynamasına neden oldu. Liverpool böylelikle City öncesi moral depolamış oldu.

maçın hakkı

The Scottish Sun

Sanırım maçın hakkını tartışmasız Diogo Jota’ya vermek gerekir. İlk yarıda doğru koşuları, ceza alanı önündeki baskısı ve 2 golüyle Atalanta’yı dağıtan Jota, oyundan çıkana kadar komple bir hücumcu nasıl olurun dersini verdi. Her ne kadar Salah da arka planda çok çalışsa ve 1 gol 1 asistle takımı taşıyan bir diğer oyuncu olsa da, gecenin yıldızı Diogo’ydu. Maçın hakkını verdi ve topu evine götürmeyi hak etti.