Başakşehir – Manchester United (04.11.2020)

Başakşehir 2 – 1 Manchester United

Temsilcimiz Başakşehir iyi çalışılmış doğru oyunu ile Dünya sevi

ilk yarı

Maça son Premier Ligi maçında oymadığı dizilişle çıkan ManUtd baklava 4-4-2 ile Başakşehir’i ilk dakikadan itibaren sahasına mahküm etti. Aslında Başakşehir de defansif bir onbir ile sahada değildi. Merkez orta sahasında 2 tane on numara karakterli futbolcusu bulunan Başakşehir, izleyenlere kolay teslim olmayacağının görüntüsünü verdi.

aspor.com

Kırmızı Şeytanlar baklava 4-4-2 dizilişinde forvet hattında Rashford ve Martial ile golü bulmaya çalıştı. Fakat diziliş gereği merkezden hücüm anlayışını benimseyen Man Utd, Başakşehir’in kapalı savunması karşısında ilk dakikalardan itibaren pozisyon üretmekte çok zorlandı. Forvet hattında ve orta sahasında gerçek bir kanat oyuncusu olmayan ManUtd bu çözümü beklerinde buldu. Luke Shaw ve Van-Bissaka’yı neredeyse bir açık oyuncusu gibi ileri gönderen Ole Gunnar Hoca aslında adeta Okan Hoca’nın tuzağına düştü. Neredeyse sağ kanadından hiç verim alamayan ManUtd hücumlarını kendi sol kanadından yaptı ki golü de oradan gelen orta sayesinde buldu. Okan Hoca belli ki rakibine çok iyi çalışmış. ManUtd’ın savruk savunmasını orta saha çizgisine kadar üstüne çekmeyi başaran Başakşehir, ManUtd’ın da beklerini çok fazla ileri çıkarmasıyla istediği boşlukları buldu. Burada altına çizmem gereken nokta Demba Ba. ManUtd’ın beklerinin ve merkez orta sahasının savunma ikilisinden kopuk oynamasını fırsat bilen deneyimli golcü Tuanzebe ile sürekli birebir eşleşerek genç stoperi adeta hayata küstürdü, hatalar yaptırdı, kart aldırdı.

fanatik.com.tr

Gelelim Başakşehir’in gollerine. İlk golde ManUtd’ın kibrine şahit olduk desek yerdir. Geride hiç adam bırakmadan köşe vuruşu kullanmaya giden İngiliz temsilcisi, Demba Ba’yı arkada bomboş bırakarak faturayı ödedi. İkinci gol de Bissaka’nın boşalttığı alanda topu D.Türüç’ün kapmasıyla başlayan kontra atağı Visca’nın sert vuruşunda gol ile bitirdi Başakşehir. Ama bu golde de Demba Ba’nım önce boş koşusu sonra da topun üzerinden atlayışı Visca’yı bomboş kaleci ile karşı karşıya bıraktırdı.

ikinci yarı

thebharatexpressnews.com

İkinci yarıya değişiklik ile başlayan ManUtd, Demba Ba’nın adeta bir maden gibi işlediği Tuanzebe yerine McTominay ile sahaya çıktı. Maça başladığı taktik anlayışından vazgeçerek başlayan Ole Gunnar Hoca belli ki Başakşehir maçına gereken önemi vermemiş hatta belki de rakibini hafife almış. Bu hatasını anlayan Norveçli, ikinci yarıya taktik değişiklik ile çıktı ve ilk yarıdaki hatalarından geri döndü. Peki neydi bu hatalar?

Aslında ilk yarıda bahsetmiştim. Kapalı merkezden Başakşehir’i açmaya çalışması, ileride kanat oyuncusu oynatmak yerine beklerini o mevkilerde kullanması ve savruk savunmasını çok ileri çıkarması. Bütün bunları bırakan ManUtd, ikinci yarıda 4-2-3-1 ile sahada yerini aldı. Beklerini ileri kontrollü gönderen ManUtd, Rashford’u solda Mata’yı sağda kullanarak ilk yarıya göre daha dengeli bir yapıya yapıya kavuştu. Temsilcimiz Mata oyundan çıkana kadar, onun kanadından etkili olsa da Pogba ve özellikle Cavani hamlesi ile oyunu kendi yarı sahasında kabul etti.

Bu bölümden itibaren maçın sonuna kadar fiziksel ve mental bir mücadeleden alnının akıyla çıkmayı başardı temsilcimiz. Özellikle Rafael’in gösterdiği mücadele ve hırs bütün takımı ateşledi. Bir Premier Lig takımı gibi yüksek tempoya ayak uydurmayı başaran temsilcimiz Başakşehir çalışılmış oyununu çok doğru ve azimli bir şekilde sahaya koyarak dünya devi ManUtd’ı boğazın serin sularına döktü. Burada kesinlikle Okan Hocaya ayrı bir parantez açmak lazım. Rakibi ilk yarı itibari ile adeta tuzağına çekmeyi başardı. Tebrikler Başakşehir!

Maçın Hakkı

superhaber.com.tr

Demba Ba! Form geçici klas kalıcı sözünün bugün sahada bir yansımasını gördük. Oyun zekası ve bitiriciliği ile Başakşehir’in ilk yarıdaki doğru oyununu goller ile süslemesindeki başrol oyuncuydu. Oyundan çıkana kadarki süreçte ManUtd savunmasının zayıflıklarından oyun zekası ile yararlanmasını bildi. Son olarak da Rafael’e değinmek istiyorum. Takımın savunma lideriydi ve yaptığı müdahaleler ile takımı hem skor olarak hem mental olarak sahada tutmayı başardı.