Gaziantep FK – Beşiktaş (06.11.2020)

Gaziantep FK 3 – 1 Beşiktaş

Geçen hafta oynadığı oyun ve aldığı 3 puanla taraftarlarına umut dağıtan Beşiktaş, Gaziantep FK karşısına milli ara öncesi galibiyet parolasıyla çıktı.

ilk yarı

Maça artık Sumudica takımlarından alışık olduğumuz üzere hücumu düşünen bir anlayışla başlayan Gaziantep FK, bu yönüyle bana göre ligimizin en saygı duyulası ekiplerinden. 5-3-2 gibi ligimizin anayasası olan 4-2-3-1 dışında bir oyun formatına sahip olan Gaziantep ekibi, özellikle öndeki 2 forvetinden Dicko’nun hareketli oyunuyla Beşiktaş’a oldukça zor anlar yaşattı.

fotomaç.com

Topla çok fazla oyalanmadan direkt olarak rakip kaleye gitmeyi hedefleyen Sumudica, Günay’ın her pozisyonda topu degajla forvet oyuncularına atmasını istemiş belli ki. Beşiktaş’ın önde yaptığı baskıyı bu şekilde anlamsız kılan Kırmızı Siyahlılar, çoğu pozisyonda Beşiktaş orta sahasını by-pass etmeyi başardı. Attığı çoğu uzun topta Muhammet ve Dicko Beşiktaş stoperleriyle ikiye iki kaldı ancak bu pozisyonların çoğunda Beşiktaş stoperleri başarılıydı. Özellikle Wellington’un üzerinden atak yapmayı düşünen Sumudica, Wellington sakatlanınca atak yönünü N’Sakala üzerine çevirdi ve buradan etkili oldu.

Diğer taraftan Beşiktaş ise geçen hafta kazanan formatıyla çok fazla oynamadan sahaya çıktı. Sergen Yalçın’ın talebeleri Gaziantep FK üzerine agresif bir ön alan baskısı yaparak rakibin oyun kurmasını engellemeye çalıştıysa da Sumidica’nın uzun top oyunu bu planı geçersiz kıldı. Hücuma çıkarken önde kurulmuş Gaziantep FK savunmasının arasına giren Larin-Aboubakar- Ghezzal- Rosier dörtlüsü defans arkası koşular yapmaya çalıştıysa da, Kırmızı Siyahlı takım orta alanda yaptığı çok adamlı baskıyla topun hücum oyuncularıyla buluşmasını engelledi.

Dakikalar 39’u gösterirken Beşiktaş’ın ilk yarı boyunca organize gelebildiği ender bir pozisyonda ,Oğuzhan ve Atiba’nın seri paslarında top Larin ile buluştu. Ancak Larin yaptığı vuruşla direği geçemeyince Kara Kartal öne geçme fırsatını değerlendiremedi.

star.com.tr

Temposuz ve pozisyon olarak kısır geçen maçta beklenen gol sesi ise 45.dakikada geldi. Yine N’Sakala’nın kanadından kullanılan taç atışında günün başarılı ismi Dicko defanstan sıyrılarak ceza sahasında Muhammet’i topla buluşturdu. Muhammet’in şutunda dönen topta tamamlayan isim ise Gaziantep FK’nın yıldızı Mirallas oldu. Ancak golden daha da güzel olan Gaziantep FK oyuncularının İzmir depreminde yaşananları unutmayıp gol sevinçlerinde minik Elif’i anmasıydı. Her ne kadar yayıncı kuruluş bu güzel görüntüler olduğu esnada gol tekrarlarını vermeyi seçip bu sahneleri atlasa da biz atlamayalım ve ilk yarıyı bu şekilde bitirelim.

star.com.tr

ikinci yarı

İkinci yarı ilk yarıdaki oyunun bir kopyası şeklinde başladı. Yine topun sahibi olan Beşiktaş karşısında uzun toplarla etkili olan bir Gaziantep FK izledik. Souza ve Mensah’ı oyuna alarak orta sahasını güçlendiren Sergen Yalçın yine de Gaziantep FK’nın orta sahayı by-pass etmesine çözüm üretemedi.

ensonhaber.com

Oyunu bir türlü ele alamayan Beşiktaş, tüm bunlar yetmezmiş gibi dakika 55’te kalecisi Ersin’in maç boyunca yaptığı riskli çıkışların faturasını ödemek zorunda kaldı. Maç boyunca yaptığı agresif çıkışlarla dikkat çeken Ersin yine böyle bir pozisyonda Muhammet Demir’e oldukça sert bir müdahalede bulundu ve direkt kırmızı kart gördü. Böylece skor olarak geride olan Beşiktaş devam eden bölümü 10 kişi oynamak zorunda kaldı.

10 kişi kaldıktan sonra Ghezzal’ı oyundan alan Sergen Yalçın, tüm kanadın sorumluluğunu Rosier’e verdi. Eksik kalmanın şokunu çabuk atlatmayı başaran Siyah Beyazlılar bu sezon çok sık gördüğümüz ezberlenmiş bir hücumda golü buldu. Atiba’nın Rosier’e çıkardığı topta başarılı sağ bek topu arkaya kesti ve orada topla buluşan isim kimseyi şaşırtmadı: Cyle Larin. Larin’in vuruşunda golü bulan Beşiktaş böylece skoru eşitledi ve moral buldu.

beinsports.com

Ancak bu sevinç çok uzun sürmedi. Maç boyunca yaptığı gibi yine N’Sakala kanadından gelen Gaziantep FK topu ceza sahasında Muhammet ile buluşturdu. Vida’nın tabiri caizse kucağında olan Muhammet buna rağmen Vida’dan sıyrılıp takımını öne geçirdi 2-1.

Kalan dakikalarda topun mutlak sahibi Beşiktaş olsa da Sergen Yalçın’ın öğrencileri oyunu bir türlü alamadı. Utku’nun da güven vermemesiyle kalesinde sürekli olarak Gaziantep FK’nın kontra tehdidini hisseden Beşiktaş, skoru değiştirmek için çok net fırsatlar da yakalayamadı. Buna karşılık Gaziantep FK oyun disiplinini bozmamayı başarınca maçın son dakikalarında bir gol daha buldu ve maç Gaziantep ekibinin 3-1’lik üstünlüğüyle sona erdi.

Maçın Hakkı

ajansspor.com

Maçın Hakkı, ligin ”agresif” teknik adamlarından Sumudica’ya. Sumudica, ligimizde çok alışık olmadığımız oyun planı üretme, rakibe göre strateji oluşturma ve Anadolu takımının başında bunları kazanmaya yönelik olarak gerçekleştirme konusunda başarılı bir sınav verdi. Kurduğu uzun top stratejisi, 5-3-2 planı ve oyuncularını bu plana inandırmasıyla galibiyetin baş mimarı olarak öne çıktı.