Alanyaspor – Trabzonspor (07.11.2020)

Alanyaspor 1-1 Trabzonspor

Teknik direktörleri Çağdaş Atan ile beraber her geçen hafta performanslarının üstüne koyan Akdeniz ekibi ile Eddie Newton’la yollarını ayıran ve kötü gidişe dur demek isteyen Karadeniz ekibi karşı karşıya geldi.

ilk yarı

Maç gayet tempolu ve dengeli başladı. Alanyaspor alışageldiğimiz on biriyle sahaya çıkmışken Trabzonspor’da birden fazla değişiklik hem oyuncu tercihi olarak hem de dizilişsel olarak gözümüze çarptı. Eddie Newton’un ayrılışından sonra geçici teknik direktör olarak görev alan İhsan Derelioğlu’nun yönetiminde sahaya çıkan Karadeniz ekibi, 4-2-3-1’den ve Lewis Baker’dan vazgeçmişti. İngiliz hocanın vazgeçilmezi olan ve haftalardır eleştirilen orta saha düzeni değişmişti.

Flavio’nun altı numarada olduğu önünde de sakatlıktan dönen Abdülkadir Parmak ve orjini sağ bek olan Joao Pereira’nın bulunduğu bir 4-1-4-1 dizilişi gördük. Bu orta saha kompozisyonunun Bordo Mavili takımın ilk yarı itibariyle fazlasıyla işine yaradığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda çokça şahit olduğumuz dirençsiz, daha çok teknik açıdan etkili olmaya çalışan orta sahanın yerine bu ilk devrede dirençli, baskılı ve daha yaratıcı bir düzen gördük. Karşıdaki takımın da ligin belki de en iyi giden ekibi Alanyaspor olduğunu düşündüğümüzde bu etkinin ne derece önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. 

Başta Parmak ve Pereria ile olmak üzere merkezden önde basıp ev sahibi takımın geriden oyun kurmasını engellemeye çalışan Trabzonspor devrenin büyük kısmında da bu isteğinde başarılı oldu. Rakip takımın oyununu iyice kanatlara doğru ittiler ve yan toplarda savunmada hata yapmayarak etkili bir oyun ortaya koydular. Pereira gibi ofansif ağırlıklı bir bek oyuncusunu da orta sahada kullanınca bu oyuncunun ceza sahasına yaptığı koşulardan da yararlanıp hücum etkinliğini arttırdılar. Tüm bunlara formasını geri kazanan Ekuban’ın da hücumdaki yaratıcılığı ve etkinliği eklenince ilk yarıda daha çok pozisyon bulan daha etkili olan taraf Trabzonspor olarak gözüktü.

Alanyaspor ise topa daha çok sahip olan taraf olsa da akan oyunda çok etkili bir görüntü çizemedi. Geriden oyun kurmakta zorlanan Akdeniz ekibi, kanat organizasyonlarından da bir şey üretemeyince etkisiz bir ilk yarı geçirdi. Çokça duran top fırsatı bulmalarına rağmen bunlardan da yararlanamadılar. Üçüncü bölgede iyi pas yapamayan takımda Bakasetas da ilk yarı itibariyle iyi görünmedi. Takımın ilk yarıda en etkili ismi birden fazla kritik kurtarış yapan kaleci Marafona oldu. Ayrıca Alanyaspor bu sene bir maçın ilk yarısında en az şut çektiği ve rakip ceza sahasında en az topla buluştuğu maçı oynamış oldu.

Trabzonspor’un daha iyi göründüğü ilk yarı 0-0 sona erdi.

İKİNCİ YARI

İkinci devre golle başladı. İlk yarıda duran toplar bulmasına rağmen bunları etkili kullanamayan Alanyaspor, ikinci devre bulduğu ilk fırsattan golü çıkarmayı başardı. Bakasetas’ın kullandığı serbest vuruşta Vitor Hugo’dan sıyrılmayı başaran Steven Caulker bomboş kaldığı pozisyonda golü attı. İlk devrede yan ve duran toplarda sıfır hatayla oynayan Vitor Hugo bu pozisyonda rakibinin gerisinde kaldı ve golü önleyemedi.

Golden sonra da baskısını sürdüren ve üçüncü bölgede daha rahat pas yapıyormuş gibi görünen taraf Alanyaspor olmasına rağmen sahneye yine Steven Caulker çıktı fakat bu sefer diğer kalede. Uğurcan’ın sağ kanada doğru uzun oynadığı topta Moubandje’nin topa hamle yapamaması üzerine ortayı açan Serkan Asan oldu. Yine ilk yarının en etkili isimlerinden Marafona topu elinin altından kaçırınca önce Afobe’ye sonra da Caulker’a çarpan top ağlarla buluştu ve eşitlik yeniden sağlanmış oldu. 

1-1’den sonra da top Alanyaspor’un ayağındaydı. İkinci yarıda orta sahayı hızlı ve kısa paslarla daha rahat geçip rakip yarı sahaya daha fazla yerleşmeyi başarabilen ev sahibi ekip, rakip ceza sahasında topla buluşma sayısını arttırmış olsa da net bir pozisyon yakalayamadı. 

Maçta dakikalar ilerledikçe oyun da monotonlaştı. İyice savunmaya çekilen Trabzonspor uzun top oyununa döndü. Sağ kanattan Serkan’ın getirdiği toplarda birkaç pozisyon yakalasalar da sonuç alamadılar. 

Özellikle altı dakikalık uzatma bölümünde heyecan yükselse Bordo Mavili ekip daha tehlikeli pozisyonlar bulmaya başlasa da bunları gole dönüştüremedi. Maç genelinde mücadele seviyesi yüksekti. İki takım da yüksek eforlu bir oyun ortaya koydu. İlk yarıda Trabzonspor daha üstün görünse de Alanyaspor ikinci yarı oyunu dengeledi. Steven Caulker iki kalede de bulduğu gollerle maçın kilit isimlerinden biri oldu. Kötü gidişatına bu beraberlikle bir parça da olsa dur diyen Trabzonspor deplasmandan bir puanla dönmeyi başardı. Alanyaspor ise yoluna namağlup devam etti.

maçın hakkı

ntvspor.net

Bu sezon daha fazla şans bulmaya başlayan genç isim bu maçta da gayet iyi bir performans sergiledi. Oyunun iki tarafında da etkili bir oyun ortaya koyan isim her geçen hafta gelecek için daha iyi şeyler vadetmeye devam ediyor. Takımının attığı golde de topla boş pozisyonda buluşan ve ortayı açan oyuncu oldu. Genelde sağ kanattan gelişen hücum organizasyonlarında başı çekmesinin yanı sıra Alanyaspor’un sol kanadını da Davidson olsun Moubandje olsun durdurmayı büyük ölçüde başardı. Hücum oyuncularının etkisiz göründüğü maçta maçın hakkı genç potansiyel Serkan Asan’ın.