Fenerbahçe – Konyaspor (07.11.2020)

Fenerbahçe 0 – 2 Konyaspor

Namağlup serisini sürdürmek isteyen, maç fazlasıyla liderlik koltuğunda oturan ve oyununun ofansif kısmını her hafta geliştiren Fenerbahçe ile eksikleri bulunan ve puan kaybına tahammülü olmayan Konyaspor, Kadıköy’de karşı karşıya geldi.

ilk yarı

Ev sahibi takım adına en büyük fark Sosa’nın sakatlığı sebebiyle onun yerine Thiam’ın on bir başlaması oldu. Bunun sonucu olarak son maçlarda on numara pozisyonunda başlamasına alıştığımız ve son derece iyi bir performans gösteren Ozan Tufan, asıl mevkisi olan sekiz numaraya geri dönmüş oldu. 

Bu durumun Sarı-Lacivertli ekip için getirileri ve götürüleri oldu tabi. En çok göze batan götürüsü Ozan’ın pozisyon gereği daha geri gelmesiyle beraber yoğunluğu azalan üçüncü bölge baskısı oldu. Haliyle baskı geçen haftalara kıyasla azalınca Konyaspor’un topu rakip yarı sahaya taşıması ve oyun kurması da bir nebze de olsa kolaylaşmış oldu. 

Bunun getirisi de tabi ki Pelkas’ın doğal pozisyonu olan on numaraya dönmesiyle hücum bölgesindeki yaratıcılığın artması oldu. Üçüncü bölgedeki pas dağıtımının bir numaralı ismi haline gelen Yunan oyuncuya Samatta’nın ver-kaçları ve ön bölgedeki presi de eklenince Fenerbahçe’nin topu rakip yarı sahada tutma ve oyunu o bölgeye yığma planı zaman zaman etkili oldu. 

Özellikle bu plan otuzuncu dakikadan sonra daha iyi işlemeye başladı. Çünkü bu dakikaya kadar Konyaspor savunmada Fenerbahçe’ye fazla boşluk tanımadı. Ev sahibi ekibin en tehlikeli atağı 31. Dakikada Gökhan’ın yerden gönderdiği topta Pelkas’ın ağlara gönderdiği fakat iptal edilen gol oldu. 

Konyaspor ise ilk yarının genelinde Gökhan ve Caner’den oluşan sağ ve sol kanattaki boşluklara gönderdiği uzun toplarla pozisyon aradı. Bunların birkaçında da gayet etkili oldu. 

fanatik.com.tr

İlk yarının geneline baktığımızda iki takım açısından da pozisyonların az olduğu, temposuz, vasat bir devre izledik. Birkaç haftadır görmeye alıştığımız baskılı ve bol ortalı Fenerbahçe oyununu göremedik. Bunun tabi ki en önemli sebebi Konyaspor’un imkan tanımaması oldu. Bir diğer sebebi de Ozan’ın baskısının yokluğuydu elbette. Ozan üçüncü bölgede daha az bulunmaya başlayınca Fenerbahçe hem dönen topları daha az aldı hem de orta sahadan topu ileriye taşımakta daha çok zorlandı. Valencia ve Thiam’ın zaman zaman kanat değişmesi ya da Pelkas’ın daha geriye gelip topu alma çabaları da hücumda etkinliği ev sahibi takım adına arttıramadı. Sosa’nın yokluğu merkezden oyun kurmakta zorlanınca iyice fark edildi.

fanatik.com.tr

İptal olan gol dışında ilk yarıdaki en akıllarda kalan pozisyon Milosevic’in Altay ile bire bir kaldığı pozisyonda atamadığı gol oldu.

İKİNCİ YARI

İlk devrede ön üçlüden istediği katkıyı alamayan Fenerbahçe ikinci devreye Thiam – Perotti değişikliği ile başladı. Bu değişiklikle beraber ön alanda presi de arttıran Sarı-Lacivertliler daha çok pozisyon bulmaya ve etkinliğini de arttırmaya başladı. Konyaspor ise daha da geriye çekildi.

Dakika 60’a geldiğinde Pelkas-Cisse değişikiliğini de yapmış olan ev sahibi takım oyunu iyice rakip ceza sahaya yıkmış ve dönen topları Gustavo ile Ozan’ın daha da ileriye çıkmasıyla beraber toplamaya başlamıştı. Deplasman ekibi de savunmada dakikalar ilerledikçe ilk yarıda vermediği boşlukları veriyordu. 

Tam Fenerbahçe baskısını artırıyor derken 67. Dakikada Valencia’nin top kaybı sonrası gelişen atakta Jevtovic, Shengelia’nın Caner’in üstünden kafayla indirdiği topa mükemmel bir vuruş yaptı ve takımını öne geçirdi.

Golden sonra riskleri arttıran Fenerbahçe’ydi ancak 77.dakikada golü bulan taraf yine Konyaspor oldu. Kazanılan top sonrası Abdülkerim’in savunma arkasına gönderdiği uzun topta boş pozisyonda topla buluşan Kravets kaleci Altay’ın üzerinden topu aşırttı ve takımının farkı ikiye çıkaran golünü kaydetmiş oldu.

Skor 2-0’a geldikten sonra da maçın seyrinde dramatik bir değişiklik olmadı. Fenerbahçe topun hakimiydi ancak bu topla cılız ortalar açmak dışında bir şey yapamadı. 

Ev sahibi takım adına Sosa’nın yokluğu ve Ozan Tufan’ın geçen haftalardaki etkinliğinin olmayışı mağlubiyetin başrol oyuncuları oldu. Ozan’ın mevki gereği daha geride olmasının yanı sıra Konyaspor’un orta saha oyuncuları kendisini markaj altında tutarak hem baskı yapmasını hem de topu ön bölüme taşımasını engelleye Fenerbahçe’nin hücum ve savunma bloklarını ayırıp takımın boyunun uzamasına sebebiyet verdi. Hal ve gidişat böyle olunca Sarı Lacivertli ekip geçen haftalardaki baskılı ve bol pozisyonlu oyununu oynayamadı. Sosa’nın yokluğu da oyun kuruluşunun etkisizliğinin bir diğer nedeniydi. Perotti, Cisse, Ademi, Ferdi gibi değişiklikler de neredeyse oyuna hiçbir etki yapamadı.

fanatik.com.tr

Diğer tarafta Konyaspor ise gayet akıllı ver randımanlı bir maç oynadı. Rakibi merkezden kitleyen Yeşil-Beyazlı ekip duran topları ve kenar toplarını da neredeyse hatasız savundu. Savunma ağırlıklı bir görüntü verseler de hücuma hızlı çıkmaktan da hiç geri durmadılar. Savunma arkasına atılan uzun toplar ve kontra ataklarda gayet etkili oldular. 

Kaliteli vuruşlarla golleri bulan ve savunmada da boşluk bırakmayıp hata yapmayan Konya ekibi deplasmanda Fenerbahçe’nin namağlup apoletini söken takım oldu. 4 maç aradan sonra iki gol ve sabırlı-etkili oyunla galibiyete uzanan taraf Konyaspor oldu.

maçın hakkı

fanatik.com.tr

Günün en iyi isimlerinden biri şüphesiz Marko Jevtovic’di. Sırp orta saha oyuncusu oyunun iki yönünde de çok etkiliydi. Rakibin en önemli silahlarından biri olan Ozan Tufan’ın etkinliğinin azalmasındaki en önemli etmenlerden biriydi şayet kendisinin markajında başarılıydı. Takımının ikinci bölgesinde pas kanallarını iyi kapatan tecrübeli oyuncu Fenerbahçe’nin pas trafiğini kısıtladığı gibi takımının da ileriye çıktığı anlarda topu rakip yarı sahaya iyi taşıdı. Tüm bu performansının yanı sıra sadece attığı harika dömivole için bile maçın hakkını almayı hak eden isim oldu. Bu golün güzelliği dışında rakip takımın dengesini bozması ve oyundan düşmesini sağladığı için de önemli olduğunu belirtmemiz gerek. Maçın hakkı ilk golün sahibi Marko Jevtovic’in.