Southampton – Newcastle United (06.11.2020)

Southampton 2 – 0 Newcastle United

Ekim ayının en formda takımı Southampton, yazın en çok konuşulan ve lige kötü başlayan Newcastle United’a konuk oldu. Southampton, yine müthiş ve baskılı bir oyun ortaya koydu ve 3 puanı hak eden taraf oldu.

ilk yarı

Adam Davy – Pool/Getty Images

Southampton, maça son haftaların yıldızı Ings’in eksikliğinde, ileride Theo Walcott ve Che Adams ikilisiyle başladı. Ligin formsuz ekiplerinden Newcatle karşısında, çok da baskılı olmayan sakin bir oyun anlayışı ile başlayan Southampton, vites artırdığı iki dakikalık sekansın karşılığını çok çabuk aldı. 5’ten sonra Newcastle ceza alanı önünde biraz daha baskı yapan Southampton, Che Adams ile önce çok güzel bir şut şansı buldu, ardından Walcott-Adams işbirliği ile öne geçti.

İlk 15 dakikada, özellikle Newcastle’ın kendi sahasından çıkarken, adeta bir Liverpool gibi baskı yapan Southampton’a karşı pek çok top kaybı yaptı Siyah Beyazlılar. Bu baskı ile çok önemli pozisyonlar yakalayan Adams ve Walcott ikilisi, golden sonra Ings’in eksikliği ile şüpheye düşen taraftarının gönlüne su serpen bir performans ortaya koydu.

15-20 arasında bu baskıyı biraz daha Saint-Maximin’ın bireysel performansı ile kırmaya başlayan Newcastle, oyunu biraz daha Southampton’ın yarı alanına taşımaya ve topa hakim olmaya başladı. Her ne kadar tehlikeli sayılabilecek pozisyonlar yakalayamasa da köşe vuruşları ve sol kanattan içeriye açılan ortalar ile bu sekansta Southampton’ın kalesini yoklamaya başladılar.

(Photo by MICHAEL STEELE/POOL/AFP via Getty Images)

Bu dakikadan ilk yarının sonuna kadar Southampton, maçın başındaki kadar olmasa da ön alan baskısına devam etti ve burada kazandığı toplarla hızlı ve tehlikeli pozisyonlar buldu. Newcastle, ilk yarı boyunca, Saint-Maximin ve Almiron’un kanadından yüklenmeye çalıştı. Takımın formdaki isimlerinden Wilson ise ilk yarıda kayıpları oynadı. Böylelikle Southampton çok iyi bir ilk yarı performansı sergiledi ve önde bitirmeyi sonuna kadar hak etti.

ikinci yarı

İlk yarıda, %63’le topla oynayan ve maçın hakimi olan Southampton, ikinci yarının da ilk 10 dakikasına fırtına gibi başladı. Özellikle 50 ile 55 arası, üst üste pek çok pozisyon bulan Southampton’ın, bu dakikalarda ikinci golü bulması içten bile değildi. Topla oynama yüzdesini %70’lere kadar çıkaran Southampton, 55’ten sonra biraz daha durulsa da, ara ara 2-3 dakikalık bölümlerde vites artırdı ve tehlikeli pozisyonlar bulmayı başardı. Bunlardan birkaçı bitirebilse bile, ilk 60-65 dakikasında çok farklı bir skor görebilirdik.

65’ten sonra, ilk yarıdaki gibi, biraz daha kendine gelen ve önde oynamak isteyen Newcastle, biraz daha Southampton’ın ceza alanı önüne topu taşıyabildi. Yine de ceza alanı içine girmeyi başaramadılar. Bu sürelerde Saint-Maximin, kimi zaman kanat değiştirerek de atak bulmaya çalışsa da onun çabası ve driblingleri yeterli olmadı. Buradaki en büyük eksiklik ise Wilson’ın adeta sahada olmamasıydı.

(Photo by MICHAEL STEELE/POOL/AFP via Getty Images)

Bu süre zarfında Southampton’da sahanın her yerinde olan ve orta alan baskısındaki en önemli isimlerinden biri de şüphesiz ki Djenebo’ydu. Büyük bir efor sarf eden Djenobo’yu 75’ten sonra dinlendirmek ve takımı diri tutmak isteyen Hasenhüttl, oyuna Redmond’u aldı. Bruce ise oyuna Caroll ve Longstaff’ı alarak risk almak istedi.

Evening Standard

Maçın başından beri skor, maçı yansıtmıyordu. Southampton, ikinci golü hak eden taraftı. Longstaff’ın hatası ile Armstong kalecinin soluna bıraktı ve takımını rahatlattı. İkinci yarıda Che Adams, her ne kadar 80’e kadar şut bulamasa da bağlantıları sağlayan adamdı. Golde de önemli katkısı olan ve ilk bağlantıyı oluşturan Adams, ikinci yarıdaki gizli kahramanlardan biriydi.

Oyunun 90 dakika boyunca hakimi olan Southampton, yine çok başarılı bir maç çıkarttı ve baskılı oyunuyla 3 puanı sonuna kadar hak etti. Böylelikle maç fazlasıyla da olsa tarihinde ilk kez lider oldular ve milli araya moralli ve formda girdiler.

maçın hakkı

The Telegraph

Maçın hakkı şüphesiz Che Adams’ındı. İlk yarıda, Ings’in yokluğunda Walcott ile ileride bir hücumcu gibi oynayan, sahanın en çok şut çeken oyuncusu Adams, ikinci yarıda Walcott’u ileride yalnız bırakarak adeta çok başka bir role büründü. İkin 45’te takımın bağlantı noktalarını sağlayan Adams, ikinci golün de mimarlarındandı. Çok başarılı bir 90 dakika çıkaran Adams, Southampton taraftarına iyi ki bizimle dedirtti.