Leicester City – Wolverhampton (08.11.2020)

Leicester City 1-0 Wolverhampton

Birbirine çok benzeyen iki takımın mücadelesinde Premier Lig temposundan uzak geçen maçta 3 puana uzanan taraf Leicester oldu.

ilk yarı

Maça aynı taktik dizlişi ve oyun anlayışı ile çıkan iki takımın bu sene ki en büyük özelliği topu rakibe bıraktıkları zaman istedikleri skorları elde etmesiydi. Birbirlerine karşı oynadıkları bu mücadele iki takım için de gerçek bir sınav niteliğindeydi.

eurosport.com

Leicester, geniş alanları bu sezon özelinde daha fazla kullanmayı tercih etse de, alanları oldukça etkili bir şekilde daraltan Wolves karşısında Madison – Prat – Vardy üçlüsü oldukça sabırlı ve etkili paslaştı. Bu zaman zaman Wolves defansını zorlasa da golün oluşumuna sebep olan penaltıyı Justin’in taşıdığı kanat organizasyonundan kazandı Leicester.

0-0 oyununu ligte en iyi oynayan takımlardan biri olan Wolves öne geçtiği maçlarda oyunu ve skoru istediği gibi manipüle edebilen bir takım fakat daha 13. Dakikada 1-0 geri düşünce oyun anlayışlarına aykırı olarak top ile daha fazla oynamak zorunda kaldılar. Leicester’ın da 3lü savunma ile oynadığını düşündüğümüzde Wolves adına üretim oldukça zorlaştı.

bbc.co.uk


İlk yarı adına oyunun hakimiyetini bir takımın eline alabildiğini söylemek yanlış olur. Gole kadar Leicester etkiliyken golden sonra durumu dengeleyen ve rakibin üzerine gitmeye başlayan bir Wolves izledik. Ancak rakibin üzerine gittiklerinde Wolves’un savunmada bıraktığı boşluklardan çok iyi yararlanmayı bilen bir Leicester takımı vardı sahada. Maçtaki 2. Penaltı da bu senaryoda gerçekleşti. Justin’e atılan bir uzun topta oturmamış savunmada hata yapan oyuncu genç Ait-Nouri oldu fakat bu sefer Vardy penaltıdan yararlanamadı.

İlk yarının sonlarına doğru Nelson Semedo’nun kanadından oldukça etkili gelmeyi başaran Wolves bu etkisini kesinlikle oyunu etkili şekilde genişletmeyi başarmasına borçluydu.

ikinci yarı

İlk yarının son kısmında kurduğu yoğun baskıyı ilk yarı başında gösteremeyen Wolves, oyun hakimiyetini Leicester’a bırakmış gibi gözükse de asıl amacı hala Leicester’ı üzerine çekip savunmasındaki boşluklardan yararlanmaktı. Bunun bilincinde olan Leicester oyunun kontrolünü bırakmadı.

Dakikalar 60’ı gösterdiğinde Wolves adına oyuna giren isim Adama Traore’ydi. Bu değişiklik ile Wolves oyunun kontrolünü aldı. Sağ kanadı oldukça etkili kullanan Traore oyuna girmesi ile Wolves adına oyunu hareketlendirdi. Top ile çizgiye güçlü inişleriyle takımına köşe vuruşları ve serbest vurullar kazandırarak Wolves’u, kapalı Leicester savunmasına karşı tehlikeli pozisyonlar kazandırdı.

Bu hafta 3 puanı alıp liderlik koltuğuna oturma ihtimalini korumak isteyen Brendon Rogers yaptığı değişikler ile Adama Traore ve Nelson Semedo’nun kanadını resmen tıkadı. Bunun etkisini, hücum sürekliliğini kaybederek yaşayan Wolves pozisyon üretmekte oldukça zorlandı. 75. Dakikadan itibaren bu senaryoyu izledik. Kapalı Leicester savunmasını kanatlara inerek delmek isteyen Wolves, Brendon Rogers’ın aldığı önemlere çözüm üretemedi ve 3 puana sahip olan taraf Leicester oldu.

Özetle birbirini kiteleyen iki takımın maçını izledik. Son 10 dakikası hariç sıkıcı bi maç olduğunu söyleyebilirim. Premier Lig standartlarının altında bir tempoyla geçen maçta maalesef Milli gururumuz Cengiz Ünder’i izleme fırsatını yakalayamadık.

Maçın Hakkı

90min.com

Başarılı futbolu ile göz dolduran isim genç stoper Fofana oldu. Kritik hücumlardaki başarılı ve soğukkanlı müdahalelerinin yanında top ile beraber yaptığı koşularda takımını hücuma taşıdı. Bunu yaparken oldukça rahat olan Fofana, önümüzdeki yıllarda adından çok söz ettireceğe benziyor.