Manchester City – Liverpool (08.11.2020)

Manchester City 1-1 Liverpool

Son şampiyon Liverpool, 2 senedir ezeli rakibi olarak öne çıkan Manchester City’ye konuk oldu. İlk 1 saati çok yüksek performansa sahne olan fakat son yarım saatte iki takımın da kondisyon kaybı ile 1 puana razı oynadığı maçta, oyunun sonunda da beklendiği gibi puanlar paylaşıldı.

ilk yarı

(Photo by SHAUN BOTTERILL/POOL/AFP via Getty Images)

Liverpool maça alışıla gelmişin dışında başladı. Sahaya 4-2-3-1 şeklinde yayılan Kırmızılar’da Klopp Firmino mu Jota mı tartışmalarına son vermek istercesinde maça Mane, Salah, Jota ve Firmino 4’lüsü ile başladı. Klopp’un bu diziliş ile mutlak galibiyet istediği çok açıktı.

Takım da maça bu isteği doğrularcasına çok arzulu ve baskılı başladı. İlk 10 dakikada, Manchester City’nin ceza alanı önünde ve içinde, özellikle Jota ve Firmino ile pek çok kez topla buluştu ve gole çok yaklaştığı pozisyonlar da buldu. Bu baskının sonucunda ise 12.dakikada, bu sezon klasikleşmiş bir şekilde Manchester City defansı amatör bir penaltıya sebebiyet verdi ve Salah ile Liverpool öne geçti.

20’ye kadar başlangıçtaki baskısını sürdüren Liverpool’u Manchester City yavaş yavaş kendi alanından atmaya ve savunma yapmaya zorlamaya başladı. Eşitlik golü gelene kadar baskın ve bol pozisyonlu bir oyun izlemesek de, City gol ve sonrasındaki birkaç dakikalarda adeta 2 sene öncesinden görüntüler vermeye başladı. Son City – Liverpool maçındaki gibi Liverpool’u geriye sıkıştıran ve kontraya çıkmasını da engelleyen Manchester ekibi, 42’de bir de penaltı kazandı.

Eurosport

Penaltıyı dışarı vuran Kevin De Bruyne, Liverpool’un da silkelenmesini sağladı. Böylelikle tekrardan geriden hızlı oyun kuran ve kazandığı toplarla tehlike yaratan bir Liverpool izledik özellikle son 5 dakika. Liverpool’un toparlaması ve City’nin de onlara karşılık verebilmesi ile son 10 dakikada keyifli ve adına yakışan bir oyunla ilk yarıyı kapattık.

ikinci yarı

İkinci yarıda, maç kaldığı yerden devam etti. Liverpool, ilk yaıda başladığı gibi ikinci yarıda da baskı ile Ederson’u ilk 5 dakikada 2 kez çok ciddi biçimde yokladı. Jota, ilk yarıda biraz geride kalmasına karşın, topa sahipken önde dolanan ve daha ileride golü koklayan bir oyun anlayışı ile başladı. Bu da Liverpool’un biraz daha etkili bir başlangıcını görmemizin en önemli sebeplerindendi.

Fanatik

Oyun 50’den sonra biraz daha durağan bir hal aldı. Karşılık pozisyonlar bulunsa da baskın ve zengin bir oyun izleyemedik. İlk yarı başında, ileride etkili bir oyun sergileyen Firmino, Jota’nın daha çok önde rol alması ve geriye çekilmesi ardından giderek etkisizleşti ve Klopp yerine Shaqiri’yi alarak West Ham United maçındaki Shaqiri-Jota ikilisi ile golü aramak istedi. Karşı hamle olarak ise Pep, bu maç Şampiyonlar Ligi’ndeki kadar bu maçta verim alamadığı Ferran Torres yerine sahaya Bernardo Silva’yı sürdü.

Özellikle 65’ten sonra, çok daha durağan ve kontrollü bir oyun izledik. İki taraf da birbirini tartan sakin ve temkinli bir oyunu tercih ettiler. Liverpool kimi zaman hücumda çoğalmaya ve tehlike yaratmaya çalışsa da bugün Cancelo ve Ruben Dias, City adına çok akıllı oynayan ve Liverpool’un hızlı ataklarını kesen bir oyun sergilediler. Bugün Mane’nin ve hafta içine göre Jota’nın etkinsiz oyunu, Liverpool’un etkisiz bir hücum performansı göstermesine neden oldu. Liverpool’da son 15-20 dakika 1 puana razı bir görüntü vardı.

Goal.com

İlk 60 dakikası ile son 30 dakikası birbirinden çok ayrı bir maç izledik. Pandemi öncesindeki performanslarından bir parça gösteren iki takım, yoğun takvimden ve kondisyonların düşüşünden dolayı son yarım saate vasat bir maç çıkardılar. Puanların paylaşıldığı maçta Alexander-Arnold’un kaybı Liverpool adına en dikkat çeken olaydı. Liverpool 1 puan ile liderliği de verirken, City ise üst sıralardan giderek uzaklaştı.

maçın hakkı

Eurosport

City savunması maçın hakkını veren 4’lüydü. Cancelo ikinci yarıda çok başarılı bir oyun sergiledi. Yeni transfer Ruben Dias ise hatasıza yakın oynadı. Kylie Walker her ne kadar dramatik bir penaltıya sebep olsa da maçın geri kalanında bir daha hata yapmadı denilebilir. Çok dikkat çekmese de görevini yapan Laporte ile birlikte City defansı, kötü giden hücum hattına göre maçın hakkını veren taraftı.