Sivasspor – Galatasaray (08.11.2020)

Sivasspor 1-2 Galatasaray

Haftanın en heyecanlı, en bilinmezliklerle dolu maçında son dakikaya kadar kimin istediğini alacağı belli değildi ama maçın sonunda 3 puanı hanesine yazdıran taraf Galatasaray oldu.

ilk yarı

İlk 2 hafta görmeye alıştığımız oyun ve düzenle sahaya çıkan Galatasaray, geçtiğimiz haftaların üretmekte oldukça zorlanan takımının aksine ileri hatta oldukça akıcı ve üretkendi.

Avrupa mesaisinden dönen Sivasspor, Galatasaray karşısında rakibine temposuyla oyunu dikte ettirmek istedi ve ilk yarının son dakikalarında bu amacına ulaştı. Hızlı kullanılan bir taç atışında Kayode’yi ceza sahasında pozisyona sokan Sivasspor, bu organizasyon sonucunda penaltı kazandı lakin gole çeviremedi.

trthaber.com.tr

İlk yarıda Galatasaray’ın hücüm hattındaki hareketliliği en fazla dikkat çeken olguydu. Bu hareketliliği Arda Turan üzerinden anlatmak gerekirse. Örneğin sol kanatta oyuna başlayan Arda oyun kurulurken serbest bir role büründü. Babel’in yanında bir forvet gibi ya da sağ kanatta bir oyun kurucu gibi görev aldığını gördük. Aynısını Feghouli için de söylemek mümkün. Aslında Galatasaray Babel’in arkasında Arda ve Feghouli ile çift on numara ile oynadı. Bunun mükafatını attığı gol ve girdiği pozisyonlarda gördük. Belhanda’nın golünde en dikkat çeken nokta kendi adıma şu oldu; çok kısa bir sürede Sivasspor ceza sahasında tam 5 tane sarı kırmızılı oyuncu vardı. Ön tarafta yaratıcı ayaklarıyla pozisyon bulmakta zorlanmayan Galatasaray Ömer-Etebo orta sahasının üretmekte zorlanan yapısından sonra bu düzenle beraber üretkenliğine kavuştu

Bu çift 10 numaralı sistemin olumlu yönlerinden bahsettik gelelim zayıf noktasına; özellikle Arda’nın çok fazla merkezde konumlanması sol kanadı savunma anlamında büyük zaafiyet yaşattı. Bunun önüne geçmek için Emre Kılınç’ın sola kayması ise orta sahayı zayıflattı. Zaten Sivasspor’un bulduğu penaltı pozisyonu da tam da bu zaafiyettin ürünü oldu diyebiliriz. Sol kanadını savunmakta zorluk çeken Galatasaray, sağ kanattaki Omar’ın performansı sayesinde sağ kanadını savunmayı bildi.

ikinci yarı

takvim.com.tr

İkinci yarı oldukça hızlı başladı. Belhanda’nın akıl dolu ara pasında kaleci ile karşı karşıya kalan Arda Turan, 9 yıl sonra Galatasaray formasıyla ligde gole kavuştu. Bu golde de Galatasaray için en önemli ve geçen haftalara göre değişen şey ilk golde olduğu gibi hızlıca çok sayıda oyuncu ile ceza sahasında varlık göstermeleri oldu.

ntvspor.net

Örneğin Feghouli başlangıçta sağ kanat gibi de olsa hücum esnasında çift 10 numaradan biri oldu. Arda’nın golünde Belhanda’nın ara pası çıkardığı bölgenin biraz daha sol tarafında konumlandı Feghouli. Bu yapı nedeniyle akışkan ve tahmin edilemeyen bir hücum hattına sahip bir Galatasaray izledik. Tabi bu yapıyı açıkçası Diagne ile oynamak neredeyse imkansız. Galatasaray, Babel’in hareketliliği ve oyun zekası sayesinde oyunun anlayışını daha rahat işletti.

Ön tarafta oynanan akıcı pas oyununda ne izleyenler ne Fatih Hoca oyuncular kadar keyif almamıştır. Oyundan zevk aldıklarını fiziksel çabaları ve mimiklerinden belli eden hücum hattı, oyun zekasına sahip yetenekli ayakların uygun bir planda futbolda nasıl problem çözebileceğini gösterdi. 60-64 arasında orta sahada Feghouli’nin baş rolde olduğu tek toplarda izleyenlere görsel şölen sundu.

milliyet.com.tr

Fakat Sivasspor kolay pes etmeye razı değildi. 65. Dakikadan sonra baskıyı ve tempoyu oldukça arttırdı. Bir duran top organizasyonu sonucunda bulduğu gol ile puanın kokusunu alan Sivasspor maçı eline aldı. Fiziksel olarak düşüş yaşayan Galatasaray, Sivas’ın fiziksel olarak gerisinde kalınca Fatih Hoca orta sahayı Ömer ve Etebo ile takviyelerken Diagne’yi de oyuna alarak doldur boşalt futboluna döndü. Bu dakikalarda maçta yıldızlaşan isim hiç şüphesiz Okan Koçuk oldu. Arka arkaya çok önemli kurtarışlar yapan kaleci, Galatasaraylıların çok özlediği Muslera’yı gerçekten de aratmadı.

Sivasspor’un perşembe Avrupa mesaisi yapıp, üzerine böylesine bir maçta son dakikaya kadar inanılmaz bir efor sarf etmesi gerçekten de takdire şayandı. Galatasaray’ın maçı söndüremeyişi ve fiziksel olarak bir anda bu kadar geri düşmesi ileriki maçlar adına bir soru işareti. Fatih Hoca’nın kadro seçimi hücum anlamında meyvesini verse de yetenekli ayakların yarattığı bu zafiyet Sivasspor’un son anlarda maça tekrardan tutunmasına sebep oldu. Bu zafiyeti yaratan belki de temposu en düşük isim olan Arda’yı en son oyundan çıkan isim olarak gördük. Fatih Hoca’nın bu tercihini anlamak mümkün zira Arda, takımı saha içerisinde yaptığı liderlik ile psikolojik olarak saha tutmayı başardı. Tecrübesiyle beraber bu anları idare eden Galatasaray kaptanı için oldukça zorlayıcı bir maçtı.

Özetle keyifli bir maç izledik son anlara kadar puanların veya puanın kime gideceği soru işareti olarak kaldı. Bu galibiyetle psikolojik olarak adeta geri dönen sarı kırmızılar milli araya moralli bir giriş yaptı.

Maçın hakkı

trthaber.com.tr

Maçın hakkını veren bir çok isim vardı. Lakin skora direk katkı veren 1 gol ve 1 asistle oynayan Belhanda’yı seçmek daha doğru olur. Çıkana kadar tempolu oyunuyla ön hattın adeta yükünü çekerken tekniği ile de skora katkıda bulundu. Ancak Okan Koçuk’u da anmadan olmaz. Başarılı bir maç çıkaran Okan takımını maçta tutarak Muslera vari bir performans sergiledi.