Trabzonspor – Erzurumspor (22.11.2020)

Trabzonspor 1 – 0 Erzurumspor

Abdullah Avcı, Trabzonspor ile çıktığı ilk maçta oldukça zorlanmasına rağmen 3 puanı almasını bildi. Buna rağmen Erzurumspor’un oynadığı pozitif ve tempolu futbolu alkışı hak etti.

ilk yarı

Teknik direktör Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’da çıktığı ilk maç olması özelliğini taşıyan ve Trabzonluların merakla beklediği maç yoğun yağmur eşliğinde başladı. Maça 4-2-3-1 dizilişiyle başlayan iki takım da ilk dakikalardan itibaren istekli oyunlarıyla zevkli bir maç izleteceklerinin sinyallerini verdiler. Maçta kendi gözlemim olarak özellikle Trabzonspor’un orta saha organizasyonunu ayrı bir dikkatle takip ettim zira bu sezon özelinde vasat bir performans sergileyip, takımın istenilen sonuçları alamamasının da en büyük nedeniydi orta saha.

Trabzonspor’un orta sahasında merkez ikili olarak L. Baker ve A. Parmak önlerinde ofansif orta saha mevkisinde Caleb Ekuban görev yaptı. Trabzonspor geçen haftaların aksine gözle görülür bir şekilde oyun kurulumu ve topu 3. bölgeye taşıma anlamımda orta sahadan gerekli verimi almayı başardı. Abdullah Avcı, topa sahip olmayı seven sabırlı oyun anlayışını ilk maçtan takıma enjekte etmeyi başarmış ki bunun zaman ilerledikçe de gelişeceğini düşünüyorum. Trabzonspor adına dikkatimi çeken bir başka konu ise ilk yarı itibari ile akan oyunda orta yapmamış olmasıydı. Sabırlı bir şekilde çizgiye inip yaya çevrilen toplar ile etkili olmaya çalıştı. Hücumün yönü sağ kanattı. Pereira ve A.Ömür ile topu ileri taşımayı başaran Trabzonspor’da Abdullah Avcı‘nın gelişi sanırım en çok Abdülkadir Ömür‘e yaramış. Zira Ömür oldukça istekli ve etkili bir yarı geçirdi. Yaptığı asist ile de skora katkı yapmayı bildi.

cnntürk.com

Dakikalar 23. gösterdiğinde savunmaya top çıkarmak için gelen Nwakaeme ile başlayan güzel bir hücum izledik. Nwakaeme’nin başrolde olduğu tek paslar ile rakip kaleye giden Trabzonspor, A.Ömür’ün asisti Caleb “Karaboğa” Ekuban’ın attığı gol ile maçta öne geçti. Ekuban‘ın forvet arkası rolünde ne kadar etkili olduğunu bu golde bir kez daha görmüş olduk, geriden gelip demarke pozisyonda topla buluşan Ekuban topu ağlara yollamayı başardı.

Erzurumspor bu golden sonra ilk yarıya ağırlığını tam anlamıyla koydu. Bir golü VAR’dan dönse de Trabzonspor kalesine zorlanmadan gidebildi. İlk yarıda 10 şut çekmeyi başaran Dadaşlar, son vuruşlarda bir tık daha etkili olsa birden fazla gol bulması içten bile değildi. Aslında bu bağlamda Trabzonspor’un orta sahasının ne kadar geçirgen olduğunu da gördük. Erzurum duran toplarda etkili olsa da geçiş oyununda da bir çok pozisyon yakaladı. Trabzonspor orta sahası bu konuda sınıfta kalan taraf oldu. Futbol adına zevkli ve akıcı bir ilk yarı izledik özetle.

ikinci yarı

Yoğun yağmur ikinci yarıda da hız kesmeden devam ederken bunun olumsuz etkilerini zeminde görmeye başladık. Oldukça ağırlaşan zemin yerden paslaşmayı oldukça zor bir hale getirdi. İlk yarıda sabırla ve etkili paslaşan Trabzonspor için oldukça kötü bir haberdi bu, fakat Erzurumspor oynadığı futbol ile bu durumdan etkilenmemiş gibiydi.

fanatik.com.tr

İkinci yarı itibari ile maçın sürücü koltuğuna geçen Dadaşlar, Obertan‘ın önderliğinde Trabzonspor kalesine yüklenmeye başladı. Özellikle Erzurumspor’un sol kanadından oldukça etkili hücumlar izledik. Erzurumspor zeminin de ağırlaşmasını kendi lehine çevirerek her geçen dakika oyunun temposunu artırdı. Bu duruma cevap vermekte zorlanan Trabzonspor orta sahayı güçlü kılmak adına Afobe Flavio değişikliğine gitse de ikinci yarının hatta 90 dakikalık periyotta 60 dakikanın hakimi Erzurumspor idi. Özellikle sol kanattan Kaan ile başlayan ardından merkezde Obertan ile gelişen bir çok hücum izledik. Fakat bu hücumların ortak özellikleri Erzurumsporlu oyuncuların gerçekten uygun fırsatları bir türlü değerlendirememeleri oldu.

milliyet.com.tr

Açıkçası oynadığı bu pozitif ve tempolu oyunu ile galibiyete yakın taraf olması gereken takım Erzurumspor idi. Ancak şartlar aleyhine işlerken skora tutunmak da zor bir iştir.Bu yüzden Trabzonspor’u da tebrik etmek lazım lakin Trabzonspor taraftarının görmeyi arzuladığı takım sahada sadece 30 dakika var olabildi.

Geçen haftalarda olsa Trabzonspor’un skora bu denli istekli ve başarılı tutunabileceğini düşünmüyorum, belli ki Abdullah Avcı‘nın gelişi bile takımdaki havayı değiştirmiş. Ama hocanın çözmesi gereken en önemli sorun kesinlikle orta saha geçirgenliği ve skoru koruma içgüdüsü olmalı. Şartlar ne kadar Trabzonspor’un oyununu bozsa da maçın daha uzun bölümlerinde kesinlikle daha pozitif oyun görmek lazım.

Erzurumspor’un bu performansına da şapka çıkarmadan geçmemek olmaz. İstekli ve tempolu oyunlarını Trabzonspor’un kendi evinde rakibe bu denli benimsetmeleri büyük başarı. Son vuruşlardaki şanssızlıklar olmasa çok daha farklı bir skor görebilirdik. Özetle futbol adına dolu dolu bir 90 dakika izlemiş olduk. Abdullah Avcı ilk maçında hanesine 3 puanı yazdırdı. Erzurum’un olumlu futbolu büyük saygı toplasa da elleri boş bir şekilde evlerine döndü. Açıkçası bugünkü Erzurumspor’u Brighton’a benzettim.

maçın hakkı

trtspor.com.tr

Maçın Hakkı’nı kaybetmelerine rağmen sahada 90 dakika takımını ayakta tutan Gabriel Obertan’a veriyorum. Her tehlikeli hücumda onun parmağı vardı gerek şutlarında gerek boş koşularında gerekse paslarındaki. Sahada temposu ve oyun aklı ile fark yaratsa da sonuca ulaşamadı.