Galatasaray – Kayserispor (23.11.2020)

Galatasaray 1 – 1 Kayserispor

Çok önemli eksiklerine rağmen formda Galatasaray, mutlak galibiyet parolası ile çıktığı maçta, evinde Kayserispor’u konuk etti. Özellikle ilk yarısını neredeyse tek kale oynadığı maçta, büyük bitiricilik sorunları yaşayan Cimbom, aradığı golleri bulamayınca 1 puana razı oldu.

ilk yarı

Birçok eksiği olan Galatasaray’da maça solda Emre Akbaba başlarken sağ kanatta bu sezon ilk kez Oğulcan ilk 11 olarak başladı. Orta sahasını bozmayan Cimbom’da ileride ise Falcao yerine Diagne vardı.

twitter via @Galatasaray

Galatasaray, beklenildiği gibi maça top hakimiyeti ile başladı. İlk 15 dakikada pek etkili olamasalar da maçın büyük bir kısmı Kayserispor yarı alanı önünde oynandı. Emre Akbaba, defansın arkasına sarkarak pozisyonlara girmeye çalıştı. Akbaba, çok tehlikeli bir pozisyonda kaleci ile birebirde kaldı fakat bu önemli bir fırsattan yararlanamadı.

Galatasaray özellikle 15’ten ilk yarının sonuna kadarki zamanda da çok önemli pozisyonlar buldu. Bu pozisyonlarda Kayseri kalecisi Lung, çok ama çok kritik kurtarışlarıyla adeta kalesini tek başına savunan bir şövalye gibiydi.

Bein Sports

Feghouli ile uzaktan yakaladığı pozisyonlarda kaleyi bulamayan Cimbom’da, etkili pozisyonlar ise özellikle Emre Kılınç‘ın soldan içeri kestiği duran toplarda geldi fakat Galatasaray, kale dibinde de bu pozisyonlardan yararlanamadı.

Tamamıyla Galatasaray hakimiyetinde geçen ilk 45 dakikanın son 10 dakikası ise Kayserispor için tam bir dram filmi gibiydi. Önce Yasir‘in Diagne ile ikili mücadelede omzuna aldığı darbe ile oyundan çıkması, sonra da ilk 45 dakikanın şüphesiz kahramanı Lung‘un sakatlığı, Sarı-Kırmızılı ekibi ikinci yarı öncesi çok zor duruma soktu. Öyle ki Lung, acı çekmesine rağmen ilk yarıyı tamamlamak istedi ve sakatken bile çizgide Diagne‘nin mutlak gol pozisyonuna engel oldu.

Galatasaray’ın en rahat ilk 45 dakikasını çıkardığı maçında tek eksiği gol ve bitiricilikti. Kayserispor defansı ise çok yavaş kaldı ve dramatik hatalar yaptı.

ikinci yarı

Kayserispor ikinci yarıya Lung-İsmail Çipe değişikliği ile başlamak zorunda kaldı. Kayserispor, ikinici yarıya da pek etkili bit oyunla başlayamadı. Yine topun hakimi olan Cimbom ise oyunu Kayserispor yarı sağasına yıktı ve ceza alanında pozisyonlar bulmaya devam etti.

Bu tek taraflı ve Galatasaray’ın hakimiyetindeki oyunun sonucu olarak, Muğdat‘ın ceza alanındaki müdahalesi ile Galatasaray hem penaltı kazandı, hem de Muğdat takımını 10 kişi bırakmış oldu. Beyaz noktaya gelen Diagne, kaleci ve topu ayrı köşelere göndererek, sonunda Galatasaray’ın aradığı golü atan oyuncu oldu.

sporx.com

Bu dakikadan sonra maçın Kayserispor adına tam bir kabus olması beklenirken, penaltıdan tam 8 dakika sonra, hızlı bir atakta Campanharo, Kayserispor’un kaleyi bulan ilk şutunu çıkarttı ve bu şut golle sonuçlandı. Böylelikle maça denge geldi. Galatasaray, golden sonra, topa hakim ve gol arayan bir performans çizse de ilk yarıdaki kadar etkili pozisyonlara giremedi.

Rakibini ceza alanından uzakta daha çok orta sahada tutan Kayserispor ise golden sonraki gidişattan memnundu. Galatasaray, ikinci yarıda bitiricilik eksiğinin yanına pozisyon bulamamayı da ekleyince maç eşitlikle sonuçlandı. Cimbom, çok rahat kazanabileceği bir görüntü verdiği maçta 1 puana razı olurken, zirve yolunda önemli bir yara almış oldu. Özellikle ikinci yarıda formundan düşen Sarı-Kırmızılılar, ilk yarıda kaçan mutlak pozisyonlarlardan dolayı çok pişman olmuş olmalılar.

maçın hakkı

skor.sözcü.com.tr

Eğer Kayserispor bu akşam evine 1 puan ile dönebiliyorsa, bunun en önemli mimarı, Galatasaray’a karşı ilk yarıda tek başına kalesini savunan Lung‘tur. Lung, sakatlanana kadar kalesine gelen 6 ve sakatlandıktan sonra da 1 mutlak gol pozisyonunu çıkararak adeta kanının son damlasına kadar savaştı. Bu akşam da Maçın Hakkı’nı veren oyuncu oldu.