Everton – Leeds United (28.11.2020)

Everton 0 – 1 Leeds United

Premier Lig, büyük hocaların karşılaştığı bir boks ringi olmaya devam ediyor. Bu sefer de Bielsa ve Ancelotti’nin öğrencilerinin çarpıştığı oldukça keyifli bir maç izledik. Skor tabelası kesinlikle 1-0 olmaması gereken bu keyifli maçta Leeds United, deplasmanda Everton’ı mağlup ederek 3 puanı hanesine yazdırdı.

İlk Yarı

Maça biraz daha baskın başlayan taraf Leeds United’tı. İlk 10 dakikada önde basan ve pozisyonlar bulan Leeds, bu pozisyonlardan sonuç çıkartamadı. Everton da 10.dakikadan sonra kalesindeki pozisyonlara kontra ataklarla cevap vermeye başlayınca, keyifli bir maç izlemeye başladık.

Maçın 10 ila 35.dakikaları arası, Leeds belki de Everton’a nazaran biraz daha fazla pozisyona girse de, iki taraf da bol bol rakip kalecileri yokladı. Everton’ın daha net ve mutlak gol pozisyonu diyebileceğimiz ataklarında ise kaleci Meslier, çok önemli bir performans gösterdi. Pickford da başarılı bir maç çıkartsa da, Leeds United pozisyonları daha az çerçeveyi bulan şutlar oldu.

The Telegraph

Son 10 dakikada ise Everton, biraz daha önde pozisyon bulmayı ve tehlike yaratmayı başardı. James ile golü bulsa da Maviler’in golü ofsaytta takıldı. Hemen ardından ise Leeds cevap vermek adına topu direğe nişanladı. Her ne kadar 0-0 bir ilk yarı izlesek de ilk yarının farklı sekanslarında, iki tarafın da kaleyi yokladığı ve tehlike yarattığını gördük. Bu, biraz da Leeds’in ve Everton’ın defans sorunlarına ışık tutan bir ilk yarıydı. İki takımı da biraz şans, biraz VAR, biraz da kalecileri kurtardı.

ikinci yarı

İkinci yarı da ilk yarıdaki gibi kaldığı yerden bol pozisyonlu devam etti. İki takım da orta alanı çok hızlı geçmesi, karşılıklı olarak bol pozisyonlu ve heyecanlı geçmesini sağlasa da, maçın 3’te 2’si golsüz geçilmiş oldu.

Maç 60’tan sonra biraz daha yavaşlamaya başladı. Yoğun tempoyu yavaşlatan Everton, biraz daha kendi sahasında bekleyen ve topu Leeds’e veren bir oyunu benimsedi. Böylelikle 65’e geldiğimizde, sahada topa %66 hakim olan bir Leeds vardı. Bunun aksine daha az tehlike yaratan bir Leeds izledik. Özellikle sol kanattan Harrison ile topu içeriye indirmeye ve bu şekilde pozisyon bulmaya çalışan Bielsa’nın öğrencileri, bu dakikalarda Pickford’u pek de zorlayamadı.

Sky Sports

İlk yarıya oranla az ama hızlı kontra ataklar bulmayı hedefleyen Everton’ın pozisyonlarının önemli bir kısmında ise, bu sezonun yıldızı James Rodriguez ve Richarlison rol oynadı. Özellikle James, ceza alanından kaleyi çok ciddi bir şekilde yoklasa da, Merseyside temsilcisini ikinci yarıda da durduran Meslier oldu. Bu ikilinin yanı sıra, maçın diğer bir kahramanı ise, Everton’ı ileri taşıyan Allan’dı. Nitekim o da şutlarında başarılı olamadı ve son 15 dakikaya sessiz bir şekilde girdik.

Photo by JON SUPER/POOL/AFP via Getty Images

Leeds, maçtan düşmeye ve top hakimiyetini biraz daha Everton’a bırakmaya başladığı anlarda, ironik bir şekilde aradığı golü buldu. 77’de Harrison, bu kez orta alanda aldığı topu Raphinha’nın önüne bıraktı. Tıpkı James’in ceza alanı dışından çektiği şutlara karşılık olarak Raphinha, ceza alanı dışından öyle değil böyle vurulur dedi ve Pickford’un sol köşesine mükemmel bıraktı. Her ne kadar bu dakikaya kadar ses çıkmamış olsa da, gelen gol maçın temposuna yakışır biçimdeydi.

Nettavisen

Golden sonra Everton, maça Bernard’ı alarak risk alsa da tempoyu kendi istediği biçimde artıramadı. son 10 dakikalık bölümde daha temkinli bir Leeds United izledik. Belki de Leeds’in kalesine en az şut bu son bölümde gelirken, farkı ikiye çıkaracak pozisyonlardan da yararlanamadılar. Her ne kadar maç 1-0 bitmiş olsa da çok üst düzeyde bir futbol ve tempo izledik. Özellikle ikinci yarıda üstün oyunuyla Leeds maçı kesinlikle hak eden taraftı. Böylelikle, Everton ligin başındaki performansından uzaklaşmaya ve orta sıralarda yer almaya başlarken, daha ilk maçtan Premier Ligte kalıcı olduğunu gösteren Bielsa’nın öğrencilerinden yine keyifli bir performans izledik.

Maçın Hakkı

Royal Blue Mersey

Her ne kadar karşılıklı atakları olan bir ilk yarı izlemiş ve Meslier’ın önemli kurtarışları ile Everton’ı durdurmuş olsa da, maçı kazandıran performans Harrison’a aitti bizce. Harrison takımını orta sahadan ileri taşıyan adamdı. Özellikle ilk yarıda direğe takılması, ikinci yarıda da içeriye kestiği topların ağlarla buluşamaması onun şanssızlığıydı. Şeytanın bacağını ise 78’de iki kişinin arasından Raphinha’ya attığı akıl dolu pasla kırdı. Maçtaki tek golün asistinde de rol oynayan Harrison, bugün hücumda Leeds için en kilit adamlardan biri oldu ve maçın hakkını oyundan çıkana kadar verdi.