Sivasspor – Göztepe (30.11.2020)

Sivasspor 0-1 Göztepe

Süper Lig’in 10.haftasında, kapanış maçında Anadolu’nun iki köklü ekibi Sivasspor ve Göztepe karşı karşıya geldi.

ilk yarı

Hafta içi Avrupa mesaisinin ardından sahasında Göztepe’yi konuk eden Sivasspor maça beklenildiği gibi baskılı başladı. Yiğidolar, ilk 5-6 dakikada Göztepe’ye tam anlamıyla adam adama baskı kurup, oyun kurulumunu engellemeye çalıştı. Bu sonuç verse de bu fiziksel eforu uzun süre sürdürmek mümkün değil haliyle. Göztepe’nin baskıyı kırıp Guilerme’nin yönlendirmeleriyle olgunlaşan atakları Sivasspor’un cüretkar oyununu dengeledi.

aspor.com.tr

Göztepe adına Halil Akbunar ve Guilerme hücumun baş rolleri olurken kaptan Halil Akbunar sağ kanatta başladığı maçta ilk yarının çoğunluğunu sol kanatta oynayarak geçirdi. 5. Dakikadan 20. Dakikaya kadar Göztepe, maçı dengelemeyi başarsa da hem Sivasspor’un zaman zaman kurduğu baskıdan hem de Yasin ve Gradel gibi hızlı oyuncuların varlığı sebebiyle savunmasını ileri çıkarıp oluşturduğu hücumların sürekliliğini sağlayamadı. Göztepe, Guilerme’nin yaklaşık 20 metreden kaleyi yoklamasının dışında etkili bir pozisyon yakalayamadı.

milliyet.com.tr

Yaklaşık 20. Dakikadan ilk yarının sonuna kadar özellikle Yasin ve Kayode ile bulduğu pozisyonları değerlendiremeyen Sivasspor, bu süre zarfında daha etkili gözüken takımdı. Ataklarının büyük çoğunluğunda kanatlarını kullanan Yiğidolar özellikle ilk yarının ortalarında Yasin ve Robin Yalçın’ın kanadından yaptıkları hücumlarda oldukça üretkendi. Yasin’in Sivasspor’un hücumlarında büründüğü yaratıcı rol ile beraber her hücumda topun onun ayağına değdiğini gördük. Tecrübesi ve yetenekleriyle Sivasspor’un baş hücum opsiyonuydu.

İlk yarıyı iki takımda merkezlerini kapatarak ve hücumlarını kanat organizasyonları üzerinden şekillendirdiklerini söylemek yanlış olmaz. Pozisyon anlamında kısır bir ilk yarı izledik. İki takım da adeta minimum risk işe birbirlerini tarttılar.

İkinci yarı

fanatik.com.tr

Yatabare ve Kayode değişikliği ile ikinci yarıya başlayan ev sahibi Sivasspor istediği etkiyi bu değişiklikle de bulamazken, adeta ilk yarıdaki futbolu bile mumla arayacağımız ikinci yarı başladı. İkinci yarı iki takım için de plansız, sahada herhangi bir organizasyon göremediğimiz bir 45 dakikaydı. Düdükten itibaren 10 dakikada oyun başlamadı bile. Bu 10 dakikada yapılan fauller, başarısız paslar sonucu taç atışları derken zaten az olan oyun temposu iyice düştü. Hızlı geçilen orta sahalar, düzensiz kanat akınları, bunları önlemek için yapılan basketboldaki Yugoslav faulleri derken takımlar futbol oynamayı unuttu… Bu iki takımın hocaları adına da kötü bir sınav oldu. İki isim arasında Rıza hocayı anlamak mümkün çünkü hem Avrupa, hem eksikler takımın temposuna sekte vurdu. Lakin bir futbolsever olarak geçen seneye damga vuran Yiğidoları bu halde görmek bizi açıkçası üzdü.

İkinci yarı boyunca toplamda 2 tane hücum organizasyonu gördük. İkisi de Göztepe adınaydı. İlki 68. Dakikada gerçekleşti. Göztepe hızlı kanat akınıyla Sivasspor’un sahasına geçti ve hızla hücumu bitirmek yerine sabırla yerleşti, sonucu gol olmasa da Göztepe adına umut verici bir andı. Bu atağın baş rolündeki isim 55. Dakikada oyuna giren Napoleoni, Göztepe’nin hücum anlayışını değiştirdi. Gerçi bu dakikalarda top Sivasspor’un hakimiyetinde olsa bile etkili diyebileceğimiz hiçbir hücumu olmadı. Oyuncuların doğaçlama yaptıkları hücumları izleyip durduk. Hafta içi sükseli galibiyetteki hallerinden eser yoktu. Belki de akıllarında Valencia maçı olduğundan olabilir.

Kısır geçen maçta futbolun meyvesini görebilecek miyiz derken, maçın iki takım adına da en çok mücadele eden en çok isteyen ismi olan Halil Akbunar, pozisyonu adeta koklayarak attığı golde takımını 1-0 öne geçirirken maçın skorunu da belirlemiş oldu.

Özetle; kısır, sıkıcı, sahada bir organizasyon görmekte zorlandığımız bir maç oldu. Bir kere bile paslaşarak ceza sahasına girilen, orta sahada seri paslaşılan oyunlar göremedik. Göztepe’yi aldığı bu galibiyet adına kutlarken. Sivasspor’a da hafta içi ülkemizi temsil edeceği maçta gönülden başarılar dileriz.

Maçın Hakkı

ahaber.com.tr

Sahada basmadık yer bırakmayan Kaptan Halil Akbunar sahadaki en parlak isimdi. Kaptan en zor anda çıkıp golü kaydederek takımına 3 puanı getirmeyi bildi. Hücumun en etkili ismi olmasına karşılık savunmaya getirdiği yardım ve oyundan çıkana kadar attığı sprintler ile maçı ne kadar çok istediğini gösterdi.