Atletico Madrid – Bayern Münih (01.12.2020)

Atletico Madrid 1-1 Bayern Münih

Şampiyonlar Ligi’nde gecenin maçında Atletico Madrid evinde Avrupa futbolunun ‘’canavarı’’ Bayern Münih’i ağırladı. Taktik mücadelenin ön plana çıktığı maçta Joao Felix’in etkili oyununa yedekten giren Müller karşılık verince puanlar paylaşıldı.

ilk yarı

Maça oldukça sert başlayan Bayern Münih, gruptan çıkmanın da verdiği rahatlıkla yedek ağırlıklı bir kadroyu sahaya sürmüştü. Buna karşın Atletico ise ideal kadrosuyla sahadaydı.

football-espena.net

Maçın ilk düdüğüyle birlikte kontrolü eline alan Atletico, özellikle Joao Felix ve Correa ile ilk dakikalardan itibaren ağır Bayern savunmasını zorlayacağının sinyallerini verdi. Bayern Münih, Süle’nin defansta görev yaptığı maçlarda hızlı oyuncuları olan rakiplere karşı büyük bir dezavantaja sahip oluyor. Bunu çok iyi bilen Simeone maç başından itibaren Correa ve özellikle Felix’i sürekli Süle’nin başına saldı. Henüz ilk dakikalarda bu kanaldan şut fırsatları bulan İspanyol temsilcisi, maçın devamında da rakibin savunmasındaki bu gediği olabildiğinde işledi. Bu noktada Felix için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Joao Felix, makine gibi işleyen Atletico için bilinçli bir sistem hatası olarak görev yapıyor. Genç yıldız o kadar yetenekli ki varlığı makine sistemine bir öngörülemezlik katıyor. Atletico’da sahada belirli derecede özgürlük verilen belki de tek oyuncu.

Atletico’nun güçlü başlangıcı karşısında oyunu lehine çevirmekte güçlük çeken Bayern, (evet yanlış okumuyorsunuz Bayern Münih’ten bahsediyorum, Almanya şampiyonu) Avrupa’nın en iyi savunma ekibi karşısında oldukça zorlandı. Bunu kısaca şöyle açıklamak gerekiyor: Atletico, hücuma çıkarken set oyununu dünyada en iyi oynayan birkaç takımdan biri. Bunu yaparken özellikle orta sahada birbirlerine o denli yakın oynuyorlar ki, topu ayağına alan her oyuncu birkaç farklı opsiyona sahip oluyor. Savunma anlatacaktın hücuma geçtin demeyin çünkü bu aynı zamanda uygulaması zor ama çok başarılı bir savunma planı. Birbirine yakın oynayan oyuncular topu kaybettikleri zaman, zaten halihazırda aralarındaki mesafe ve takım boyu uzamadığı için hemen alan daraltmaya başlıyorlar. Bu oyunda pozisyon bilgisi o kadar üst seviyedeki bu alan daraltmayı Klopp’un gegenpresinda olduğu gibi yüksek tempoda yapmaya gerek duymuyorlar çünkü zaten rakip topu kaptığı an tüm pas açıları kapanıyor. Bayern’in bu maçta yaşadığı tam olarak buydu. Zaten fiziksel kapasite olarak Atletico’dan daha kısıtlı bir 11 ile maça başlayan Almanlar, bunun üstüne orta saha ve hücumdaki özel oyuncuları olmayınca (her ne kadar oyunun başındaki baskıyı bir 10 dakikalığına kırabilseler de) bir türlü Atletico oyununu yenemediler.

Maç bu şekilde ilerlerken dakika 26’da Felix’in golüyle skor üstünlüğünü de alan Atletico oyununun karşılığını almış oldu. Trippier’in sağdan ileriye çevirdiği topta ağır Süle’nin yanından kuş gibi sıyrılan Felix, Alman oyuncu ne olduğunu anlayamadan topu ağlara yuvarladı.

Bu golün ardından son düdüğe kadar maçın kontrol eden Atletico, ikinci golü aramayı da ihmal etmedi. Özellikle Llorente’nin dışarıya vurduğu pozisyonda farkı açma fırsatını da yakalayan İspanyol temsilcisi karşısında, Bayern Musiala’nın bireysel yetenekleriyle bulduğu şut fırsatı dışında rakip kalede tehlike yaratamadı. Böylelikle ilk yarı Atletico’nun üstün oyunu ve 1-0’lık üstünlüğüyle sona erdi.

ikinci yarı

İkinci yarıya Süle ve Mbi’nin yarattığı defansif zafiyeti biraz olsun durdurmak için Alaba’yı stoperlerinin arasına sokan Flick, yine de Atletico’nun hücum sürekliliğini ilk başta kıramadı. Ancak dakikalar ilerledikçe çok daha agresif oynayan Bayern Münih ilk yarıdaki bariz üstünlüğe izin vermedi.

Dakika 62’ye kadar Bayern’in top hakimiyeti bir türlü oyun ve pozisyon üstünlüğüne dönüşmeyince, Flick silahlarını birer birer oyuna aldı. Bunlar arasında en önemlisi şüphesiz Müller idi. Müller öyle bir oyuncu ki, dünya futbolunda eşi benzeri var mı bilemiyorum. Belki oyun anlamında devamlı katkısı yok gözüküyor ancak her seferinde doğru anda doğru yerde olmayı biliyor.

Müller ve Gnabry değişiklikleriyle maçın kontrolünü eline alabilen Bayern, Atletico kalesini daha ciddi şekilde tehdit etmeye başladı. Buna karşın tamamen savunmaya geçip kontra atak fırsatlarıyla maçı koparmaya çalışan Atletico’nun bu çabası yeterli olmadı.

Bayern’in baskısının şiddetini her geçen dakika arttırmasıyla sahneye 86 dakikada Müller çıktı ve kendi kazandırdığı penaltıyı gole çevirerek takımına beraberliği getirdi. Bir oyuncu bir takımın çehresini ne denli değiştirebilirmiş böylelikle bizler de görmüş olduk.

Bu golün ardından iki takım da galibiyet için fırsatlar yakalayıp bunu harcayınca bu keyifli mücadele 1-1’lik beraberlikle bitti. Böylece Bayern, Manchester United’ın üst üste maç kaybetmeme rekorunu egale ederken, Atletico büyük bölümünü üstün oynadığı maçta 1 puanla yetindi.

Maçın hakkı

milliyet.com.tr

Maçın Hakkı’nı vereceğim oyuncu olarak ilk yarı bittiğinde Felix‘den başkasını düşünemezdim. Ancak Müller oyuna girdikten sonra yaptığı katkıyla maçı Atletico’nun elinden aldığı gibi bu payeyi de Felix‘in elinden aldı. Oyuna katkısı, doğru yerde doğru zamanda olması ve attığı gol ile Müller Maçın Hakkı’nı sonuna kadar verdi.