Başakşehir – Leipzig (03.12.2020)

Başakşehir 3-4 Leipzig

İrfan Can’ın kariyer gecesi olan maçta temsilcimiz Başakşehir 4-3 Leipzig’e mağlup olurken özellikle 2. yarı oynadığı futbol ile göz doldurdu.

İlk Yarı

Daha maç başlamadan açıklanan 11’lerde Okan Hoca, Demba Ba ve Gulbrandsen tercihi ile oyuna reaktif yaklaşmayacağını gösterdi. İlk düdükle beraber tempolu geçecek oyunun ilk sinyallerini verdi. Leipzig 1. dakikadan itibaren kalemizi yoklarken Mert Günok başarılı kurtarışları ile geçen haftaki hatalarını bu hafta tekrarlamayacağını bize gösterdi.

Leipzig ilk maçın aksine, hücum odağını kendi sol kanadından ziyade ilk dakikadan itibaren sağ tarafına çevirdi. İlk maça damga vuran Angelinho’ya fazladan önlem alınacağını düşündüğünden Nagelsman’ın bu tercihini anlamak mümkün. Sağ kanattan Forsberg ile oldukça etkili oldular. Mbombo ile Ponck arasını maden gibi kullanan Forsberg temsilcimizin dengesini bozarken Mbombo ve D. Türüç’ün savunma zafiyetini gördük. 14. dakikada temsilcimiz adına ilk tehlikeli atağını izledik. Bu atak bir şok baskı ile geldi. Bunu sık sık tekrarlamak istesek de toplu ve topsuz oyunda oldukça tempolu olan rakip Leipzig, baskılarımızdan rahat çıkmayı bildi.

sabah.com.tr

Merkezde 2 İrfan-Berkay ikilisi ile hem sayıca eksik hem de etki olarak rakibin arkasına düştü demek yanlış olmaz. 25. Dakikaya kadar bulduğu açık alanları değerlendirmek isteyen Başakşehir, üzerimize gelen bir Leipzig izledik. Bu senaryo yaşanırken Başakşehir’in savunmasını cüretkar bir şekilde önde kurması, aslında maçı kazanmak ve oynamak için çıktıklarının bir göstergesiydi.

25. Dakikada kalemizde gördüğümüz şanssız gol ile öne geçen Leipzig tam bir ‘Alman Makinesi’ olduğunu hissettirdi, zira mantaliteleri ve tempoları değişmedi. Mbombo ve Skrtel’ın çarpışması sonucu sakatlanan Mbombo yerine Nacer Chadli oyuna dahil oldu. Okan Hoca, Hasan Ali’yi oyuna almak yerine daha ofansif bir tercih yaparak Türüç’ü sol beke çekip önünde Chadli’ye görev verdi. Bu tavrı ile Hoca kazanması gerektiğini bildiği maçta rakibe adeta meydan okudu.

fanatik.com.tr

İlk yarıya damga vuran oyuncu şüphesiz ki Forsberg’di. Sol merkezden çalımlarla kendi getirdiği topu ters kanatta Mukiele ile buluşturup güzel oyununu bir asistle süsledi. Hemen ardından ilk yarının uzatmalarında kazandığımız korneri Visca ile kullandık. Yayda İrfan’a çıkarttığı topu, İrfan Toni Kross edasıyla ağlarla buluşturmasını bildi. Heyecanlı, tempolu, gollü bir ilk yarı izledik. Leipzig’in toplu, topsuz, tempolu ve organize oyununa gereken cevabı veremesek de attığımız gol ile ikinci yarıya umutlu başladık.

İkinci Yarı

Okan Hoca’nın müdahalesi ile başlayan ikinci yarıda, Berkay-Mahmut, Skrtel-Epureanu değişiklikleri oyunu Leipzig’ten Başakşehir’e getirdi. Alıştığımız gibi Leipzig’in tempolu ve baskılı oyununda top çıkarmakta ve oyun kurmakta oldukça zorlanmıştık. Direkt oyun anlayışını tercih eden Başakşehir’in, bu oyun anlayışında Leipzig’e üstünlük sağlaması oldukça zordu. Lakin yapılan bu değişikliklerle Leipzig’in oyun kurulumunda oluşturduğu baskıyı rahat kırıp topu ileri taşımamızı sağladı. Mahmut, Epureanu ve Türüç ile zorlanmadan oyun kurmayı başardı Başakşehir. Topu 2. ve 3. bölgeye alıştığı şekilde taşımaya başlayınca oyuna ortak olmayı bildi.

haberdas.com

Toplu oyunu çözen Okan Hoca ve öğrencileri, top rakipteyken etkili ön alan baskısı ile Leipzig’e adeta nefes aldırmadı. Bu baskı savunmadan Demba Ba’ya kadar bilinçli bir şekilde yapılınca baskı sonucu kazanılan toplar ve seken 2. toplarla oyununu rakibe dikte ettirmeyi bildi Başakşehir. Açıkçası rakip başka bir takım olsa bu baskıya cevap veremeyebilirdi. Ancak 65. dakikada Leipzig ilk organize hücumunda golü bulmayı bildi. Durum 3-1’e gelirken rakip Leipzig ilk defa oyununun temposunu düşürdü. Sanki bir anlığına bile olsa rehavete kapıldılar.

Dakikalar 71’i gösterirken orta sahanın sağ tarafına doğru İrfan Can topla buluştu ve ters taraftaki Chadli’ye yaklaşık 40 metrelik diyagonal bir pas gönderdi. Bunu yaparken kafasında iki Leipzigli oyuncu baskı kuruyordu. Kendi başlattığı bu hücumu ceza sahasının dışından attığı gol ile bitirdi. Bu gol ile Başakşehir momentumu kendi tarafına çevirdi ve futbolunu başka bir seviyeye getirdi. Olağanüstü mücadele ve taktik savaş izlediğimiz mücadele İrfan Can’ın kariyer gecesi olacağını 85. Dakikada müthiş bir serbest vuruş golü atmasıyla kesinleşmiş oldu. Ancak son dakikada haftalardır suskun olan Sörlot, Başakşehir’in elinden 1 puanı aldı.

Özetle harika bir maç izledik. İlk yarıda belki cüretkar 11 seçimi ile işleri kendi adına zora sokan Başakşehir, ikinci yarıdaki hamleler ile maçı adeta rakipten söküp aldı. Burada Okan Hoca’nın teknik adamlık yeteneklerine şapka çıkarmak lazım. Tempo olarak bu kadar üst seviye bir takıma karşı ikinci yarı geriden gelip oyuna hakim olan Başakşehir’i gönülden kutlarken oynadığı oyuna ve İrfan Can’a yazık oldu diyebiliriz. Bu kadar zor bir grupta böylesine güçlü oyunlarını gösteren Başakşehir ligdeki rakiplerine de göz dağı verdi.

Maçın Hakkı

haber.com

Tek bir isim, İrfan Can. Hat-Trick ile şapkadan tavşan çıkardı. İlk yarıda gösterdiği tempolu ve baskılı oyun, attığı kritik paslar, psikolojik olarak sahada kalması ve daha önemlisi attığı 3 muhteşem gol ile Maçın Hakkını veren isim tartışmasız İrfan Can oldu. Maçın, belki de tüm gecenin yıldızı. Tebrikler İrfan Can.