Borussia Dortmund – Lazio (02.12.2020)

Borussia Dortmund 1-1 Lazio

Şampiyonlar Ligi F Grubu’nun iki favorisi liderlik için Almanya’da karşı karşıya geldi.

ilk yarı

Maça daha iyi başlayan taraf Dortmund oldu zira topa daha çok sahip olan ve daha rahat pas yapan taraftılar. Hatta ilk on dakika boyunca neredeyse rakibe top vermediler. İki takım da üçlü savunmayla maça başladığı için haliyle orta saha fazlasıyla kalabalıktı. Bu durumun bire bir eşleşmelere imkan tanıyacağı ve maçın orta sahada kitleneceği düşünülebilirdi ki Dortmund da bunu düşünmüş. Ev sahibi takım hücuma genelde topu sağ ve sol kenara taşıyıp üçgenler kurarak çıktı ve bunda genelde başarılı da oldular. Maç özellikle ilk on beş dakika boyunca tamamen sarı-siyahlı takımın egemenliğinde geçti. Lazio ise bu sürede topu tamamıyla rakibe bırakıp baskıyı tam sahaya yaydı ve hızlı ataklarla gol aradı. Maçta da dengeyi -bir nebze de olsa- ancak yirmi beşinci dakika civarı sağlayabildi. Bu dakikalarda kontralarda etkili de oldular fakat aradıkları golü bulamadılar.

ajansspor.com

Dortmund’un ise maçın başındaki etkinliği devrenin tümüne yayılmasa da genele baktığımızda daha üstün taraftı. Kanatlardan hızlı ve kısa paslarla çıktıkları hücumlarda oyunun yönünü hızlı değiştirdikleri ve dinamik oyuncuları da olduğu için rakip savunmayı bir hayli yordular, zaman zaman da uyuttular.

Lazio’nun buna karşılığı çok etkili olamadı. Şayet kendilerinin hücuma çıkma taktiği daha çok uzun metrajlı paslara dayanıyordu ki Dortmund’da bunun önlemi fazlasıyla vardı. Bütün mevkilerinde bulunan genç ve süratli oyuncularla hem pas aralarını fazlasıyla yaptılar hem de kazanılan toplarla hızlı çıkıp tehlike yarattılar.

Ev sahibi takımın rakibi uyutan ve yoran hızlı pas oyunu meyvesini ancak devrenin sonunda verebildi. Bu dakikaya kadar cılız ve etkisiz pozisyonları vardı sadece. Fakat dakika 44 olduğunda ceza sahası yayına paslarla inen takımda Thorgan Hazard’ın pasında golü bulan isim Raphael Guerreiro oldu. Bu sonuçla da vasat geçen ilk devreyi daha iyi ekip olarak görünen Borussia Dortmund önde kapattı.

İKİNCİ YARI

İkinci yarıda işlerin biraz tersine döndüğünü gördük. Bu sefer topla oynayan, rakip yarı sahaya daha iyi yerleşen ve etkili pasları yapan taraf Lazio’ydu. Kaybettikleri topları da hızlı geri baskıyla kazanmayı başaran takım ağırlığını 45-60 arası maça iyice koydu. İlk yarıdan farklı olarak pas boyunu kısaltıp merkezden savunma arkasına doğru paslarla tehlike yarattılar.

Tehlikeyi yarattılar yaratmasına ama ceza sahası içine girmekte başarılı pek olamadılar. Milinkovic-Savic ve Luis Alberto ceza sahası yayına kadar gelip hücumda çokluğu sağlıyor fakat bitirici vuruşu kimse bir türlü yapamıyordu.

sportworldnews.com

Artan baskı ancak 67.dakikada etkisini gösterdi. Yine etkili bir şut fırsatı bulamadılar belki ama tam ceza sahası çizgisinin üstünde Milinkovic-Savic yerde kalınca hakem penaltı kararı verdi. Tecrübeli golcü Ciro Immobile atışı gole çevirdi ve takımı adına eşitliği sağladı.

Skor eşitlendikten sonra da Lazio’nun etkinliğinin büyük ölçüde devam ettiğini söyleyebiliriz. 70.dakikada yapılan üç değişiklikle orta sahaya taze kanları dolduran Inzaghi, maçtan düşmek istemediği mesajını verdi. Favre ise 76.dakikada Brandt ve Sancho hamleleriyle maçta etki yaratmak istedi.

Açıkçası iki taraf için de yapılan hamlelerin oyuna çok bir etkisi olmadı. 80.dakikadan sonra yorgunluğun da etkisiyle iki takım da savunma arkalarına daha rahat sızmaya daha rahat boşluk bulmaya başladı. Haliyle tempo biraz daha yükseldi ve pozisyon sayısı arttı. Fakat iki kaleciyi de çok zorlayan pozisyonlar olmadı bunlar.

dazn.com

Maçın geneline baktığımızda ilk yarıda Borussia Dortmund, ikinci yarıda da Lazio daha iyi görünen taraftı. İki takım da benzer oyun farklılıklarıyla birbirlerine üstünlük kurdular ki bu farklılıkları yukarda belirttim. Açıkçası maçın ismine bakıldığında daha heyecanlı daha seyir zevki yüksek bir mücadele bekliyorduk. Fakat yoğun maç takvimi ve iki takımın da gruplarında zaten iyi konumda olması sebebiyle maçın böyle vasat geçmesi de anlaşılabilir. Signal Iduna Park’ta puanlar paylaşıldı.

Maçın Hakkı

footbal-addict.com

Doğrusunu söylemek gerekirse maçta iki takım adına da çok göze çarpan bir oyuncu yoktu. Lazio’nun isminden sıkça bahsettiren orta saha oyuncusu Sergej Milinković-Savić, bu maçta dahi belirli bir standardın üstünde oynayan özellikle ikinci yarıda takımının direncin yükselmesinde rol oynayan isimdi. Hücuma katılıp aldırdığı penaltıyla da takımının eşitliği sağlamasına yardımcı oldu. Oyunun iki yönünde de etkili bir oyun sergileyen Sırp isim maçın hakkının sahibi oldu.