Beşiktaş – Kasımpaşa (04.12.2020)

Beşiktaş 3-0 Kasımpaşa

Geçen hafta sükseli bir derbi galibiyeti alan Beşiktaş, bu sezon büyükler karşısında flaş sonuçlar alan Kasımpaşa’yı evinde ağırladı. Özellikle ikinci yarıda oynadığı oyunla rakibini sahadan silen Kara Kartal, derbi galibiyetini aldığı bu 3 puanla perçinledi.

İlk Yarı

Maça büyük maçlarda alışık olduğumuz anlayışıyla başlayan Paşa, topu Beşiktaş’a verip kaptığı toplarla hızlı çıkmanın peşindeydi. Buna paralel olarak defansını önde kurup bu baskıyı desteklemek isteyen konuk ekip maçın başından beri topa sahip olmak gibi bir dertlerinin olmadığını gösterdi.

SAYCAN SAYIM / ISTANBUL, (DHA)

Beşiktaş ise topun mutlak sahibi olduğu maçın ilk dakikalarında Ghezzal’ın başrolde olduğu hücum varyasyonları geliştirmeye çalıştı. Ghezzal, arkasında Rosier gibi tempolu bir hücum bekinin varlığıyla iç forvet rolünün hakkını vererek sık sık merkezde konumlanarak pas opsiyonu yaratmayı denedi. Dakikalar ilerledikçe Nkoudou’yu da oyuna sokan Beşiktaş, böylelikle rakibin dengesini bozmayı hedefledi.

İlk dakikalardan itibaren kaptıkları topları Koomson’a doğru uzun paslarla kullanan Kasımpaşa’da, Koomson’un sakatlığı bu plana darbe vurdu. Hücum merkezine hücum bölgesinde serbestlik tanınan Carius’u koyan Mavi Beyazlı ekip aradığı boşlukları bir türlü bulamadı. Bunda Sergen Yalçın’ın Kasımpaşa’nın hızlı hücumlarına karşı aldığı önlemler de etkili oldu. Orta sahada Dorukhan ve Atiba gibi iki mücadeleci oyuncunun varlığıyla Beşiktaş, ilk yarıda boş alanların çoğunu kapamayı başardı.

Dakika 14’te maçtaki ilk tehlikeli atağı Mensah’ın ara pasında yakalayan Kara Kartal, genç Rıdvan topu önüne alamayınca bu pozisyondan eli boş döndü. İlk yarının bütününde ara paslarla ve özellikle Aboubakar ve Ghezzal’ın defans arkasına koşularında uzun toplarla etkili olan Beşiktaş’ta eminim bütün taraftarlar Oğuzhan ve Ljajic’i andılar. Zira maç tam da bu iki ‘’inceci’’ futbolcu için biçilmiş kaftandı. Ancak görünen o ki, iki oyuncu da istenilen düzeye bir türlü gelemiyorlar. Bu profildeki oyuncuların eksikliğinde sık sık merkeze gelip top kullanmak zorunda kalan Ghezzal’ın bu yüzden enerjisinin düştüğünü ve çok daha etkili olabilecekken bu durumun performansına etki ettiğini düşündüğümü de belirtmeliyim.

Dakikalar geçtikçe dengelenen oyunda Beşiktaş, Aboubakar’a atılan birkaç uzun top dışında pozisyona giremezken; Kasımpaşa ise kaleye isabetli şut dahi çekemedi. Bu anlamda Beşiktaş’ın defansif anlamda sağlam bir yapı kurduğunu söylemek gerek.

star.com.tr

Maç bu şekilde dengeli devam ederken herkes belki de ilk yarının 0-0 biteceğini düşünüyordu. Ancak sahneye geçen haftanın kahramanı Aboubakar çıktı ve sol kanatta hızıyla rakibini ekarte ederek içeriye sert bir orta yaptı. Ramazan’ın çeldiği topta Mensah tam da olması gereken yerde olunca takımını soyunma odasına 1-0 üstünlükle götürmeyi başardı.

fotospor.com.tr

İlk yarıya ve Beşiktaş’ın genel yapısına dair altı çizilmesi gereken bir başka nokta ise Rıdvan Yılmaz. Genç oyuncunun potansiyel vaat ettiğini düşünenlerden biri olduğumu belirtmeliyim. Ancak dakika 35’te bir pozisyon var ki Rıdvan’ın kendisini geliştirmesi bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Kasımpaşa’nın duran topunda hızlı çıkan Beşiktaş, Nkoudou ile topu rakip alana taşıdı. Nkoudou topu metrelerce sürerken arkadan bir türlü beklenen bek desteğinin gelmemesi atağı bitirdi. Evet belki Nkoudou standartların üstünde hızlı bir oyuncu ancak bu kadar bekledikten sonra bekinden yardım alamaması bu seviyelerde göze çarpıyor. Rıdvan’ın çok daha tempolu ve özgüvenli oynaması gerekiyor zira günümüzde beklerin performansını değerlendirirken en çok önemsenen nokta önlerinde oynayan kanatlara ne derece destek verip veremedikleri. Genç oyuncuların gelişmesini canı gönülden isteyen biri olarak bu parantezi de açmak istedim.

ikinci yarı

İkinci yarıya çok daha tempolu başlayan Beşiktaş henüz 49. Dakikada gole yaklaştı. Altı pasın içinde Atiba’nın vuruşunda Ramazan adeta golü önleyerek kalesinde devleşti. Bu pozisyonun 3 dakika sonrasında yine Aboubakar’a atılan uzun topta tehlike yaratan Siyah Beyazlılar da golü kaçıran isim bu kez Mensah oldu.

Farkı arttırmak için çok daha ofansif bir anlayış sergileyen Kara Kartal, ilk yarıda çok kısıtlı aralıklarla gördüğümüz atak sürekliliğini yakaladı ve Kasımpaşa’yı sindirdi. Bunun üstüne dakikalar 55’i gösterdiğinde Hadërgjonaj’ın direkt kırmızı kart görmesi maçı adeta bitirdi.

10 kişi kalan rakibi karşısında oyunu iyiden iyiye domine eden Beşiktaş, Atiba’nın da hücuma katılmasıyla oldukça rahat bir görüntü sergiledi. Beşiktaş kalesini Tırpan’ın uzaktan sürpriz şutu dışında yoklayamayan Kasımpaşa ise tamamen teslim oldu. Rakibin 10 kişi kalmasından faydalanarak oyunu genişletip kanatları etkili kullanan Beşiktaş’ta  özellikle Rıdvan ve Rosier iyice öne çıktı.

fanatik.com.tr

69. dakikaya girdiğimizde sağ kanatta Ghezzal iki kişinin arasından şahane sıyrılarak topu altı pasa yolladı. Artık hücum özelliklerini de bizlere öğreten Beşiktaş efsanesi Atiba topa dokunarak skoru 2-0 yaptı ve Ghezzal’a koştu.

cumhuriyet.com

Skoru daha da açmak isteyen Siyah Beyazlılar durmak bilmeyen ataklarına devam ederken bu kez de sahneye Aboubakar çıktı. Yine sağ kanattan gelişen atakta Rosier topu Aboubakar’ın kafasına kondurunca, Ramazan’a topu ağlardan çıkarmak kaldı ve Beşiktaş 3-0’ı yakaladı.

Maçın başından beri bilhassa hücum anlamında sezonun en kötü performansına imza atan Paşa ise, aradığı boşluğu ilk kez 79’da bulurken ondan da yararlanamadı.

Böylece Beşiktaş ilk yarısında tıkandığı maçı ikinci yarıdaki tartışmasız üstünlüğüyle kazanırken, ligin tepesine doğru adımlarını sıklaştırdı.

Maçın Hakkı

milliyet.com.tr

Maçın Hakkı’nı veren isim olarak Rosier‘i seçmek istiyorum. Ghezzal ile birlikte Beşiktaş’ın farka gitmesinde birinci dereceden etkili olan Rosier, hücum beki nasıl olur dersi verdi adeta. Yaptığı bindirmeler, Ghezzal‘ın oyun alanını genişletmesi ve Aboubakar‘a attığı şık pasla Rosier, Maçın Hakkı’nı sonuna kadar verdi. Ancak burada ilk yarıdaki çabasıyla Nkoudou‘yu da unutmamak ve en azından ismini anmak gerek… Tebrikler Rosier!