Galatasaray – Hatayspor (05.12.2020)

Galatasaray 3-0 Hatayspor

Son haftalarda ligde oynadığı oyunla beğeni toplayan Galatasaray evinde, ligin Covid-19’dan en çok etkilenen takımı Hatayspor’u konuk etti.

İlk Yarı

Maça son iki haftadaki 11’i ile başlayan Galatasaray kadro istikrarını sürdürürken Fatih Terim‘in oyuncularından beğenilen oyunu sürdürmesini istediğini gördük. Konuk Hatayspor, Fenerbahçe deplasmanındaki mantık ile sahaya çıkarken maçın ilk dakikasından itibaren topu Sarı Kırmızılıların eline bıraktı. Merkezini çok sıkı şekilde kapatan Hatayspor, Galatasaray’a adeta “Kanatlar sizin olsun biz merkezde iyiyiz” mesajını verdi. Ömer Erdoğan’ın bu taktiğini anlamak mümkün zira Galatasaray’ın saf kanat oyuncusu denebilecek niteliklerde bir oyuncusunun olmadığının farkındaydı. Kanatlarda oynayan Emre Akbaba ve Oğulcan Çağlayan da her fırsatta merkeze girerek bu fikri güçlendirdi.

süperhaber.tv

Maça geçen haftalarda beğenilen oyunundan uzak başlayan Galatasaray ön taraftaki oyuncuların hareketsiz kalmalarından ötürü pozisyon bulmakta oldukça güçlük çekti. Merkezini 9 oyuncu ile kapatan Hatayspor baştaki planını istediği gibi çalıştırdı. Galatasaray merkezden gelmekte zorluk çektiğini anladığında hücum yönünü sağ kanata çevirdi. Linnes-Feghouli-Oğulcan tarafından pozisyon arayan Sarı Kırmızılar 15. Dakikadan sonra istediği pozisyonları bulmaya başladı. Özellikle Taylan‘ın Emre Akbaba‘ya bıraktığı ara pas ile başlayan pozisyonlar serisi 32. Dakikada Feghouli’nin sağ kanattan yaptığı ortaya Diagne‘nin nefis kontrol ve son vuruşu ile taçlandı. Üstelik gole kadar olan süreçte Diagne ve Emre Akbaba daha net pozisyonlardan yararlanamadı.

gsgazete.com

Bu pozisyonların ortak noktası Taylan ve Feghouli’nin yaratıcılıkları oldu. Maç sonrası Emre Akbaba‘ya yönelik eleştirileri duyar gibiyim. Geçen sezonlara oranla yaşadığı sakatlıklar açıkçası öz güvenini kırmış gibi zira kaçırdığı pozisyonlardan ve değerlendiremediği fırsatlardan bu anlaşıyor. Fakat Emre’yi Emre yapan nokta şu ki bence futboldaki en değerli öğelerden birisi, golü koklama ve doğru yerde doğru zamanda olabilme. Emre Akbaba ligde bunu en iyi yapan futbolcu ki zaten bunları gole çevirse kariyeri daha başka şekilde evirilebilirdi.

İlk yarı genelinde Hatayspor’a değinecek olursak kafalarındaki planı oynadılar ve Galatasaray’ı birçok kez ters ayakta yakalamayı bildiler. Özellikle Linnes‘in ileri çıkışları ve savunma zaafiyetinden yararlanmak için onun kanadından hücum etmeyi tercih ettiler. Bilhassa Akintola o kanadı adeta otoban yaptı fakat Diouf ile pozisyonları istekleri gibi sonuçlandırmadılar. Özetle, seyir zevki olarak lig standartlarının üstünde geçen bir ilk yarı izledik.

ikinci yarı

İkinci yarının başlamasıyla bambaşka bir Hatayspor izledik. Puanın kokusunu alan Akdeniz temsilcisi ilk yarının aksine önde basan ve topa sahip olmak isteyen bir takım görüntüsüne büründü. Fakat ilk tehlikeyi Diagne‘nin baskı sonucu kaptığı topu yaklaşık 40 metre sürmesiyle ürettiği pozisyonla Galatasaray yakaladı. İlk yarı istediği açık alanları bulamayan Galatasaray, ikinci yarı istediği alanları bulsa da topa sahip olan takım Hatay oldu. Hatayspor, bu proaktif oyun sonucunda pozisyonlar bulurken bunları bir türlü golle süsleyememeleri Galatasaray’ın direncini artırdı. Tabiri caizse topun peşinden koşan Galatasaray orta sahası yoruldukça artan oyun temposuna ayak uyduramadı.

fanatik.com.tr

Hatayspor özellikle ikinci yarı oynadığı pozitif futbol ile alkışları toplarken. 64. Dakikada duran topta kalelerinde şansız bir gol görmeleri oynadıkları pozitif oyunun düşmesine sebep oldu. Burada soru işareti olan nokta şu, Galatasaray’daki oyunun düşüşüne ne sebep oldu? Kendi görüşüm Hatayspor’un kurduğu ön alan baskısına uygun cevap veremeyişi ve Taylan Antalyalı‘nın yaşadığı hafif sakatlığın etkisi olabilir. Merkez oyuncularının baskı ve top kapma desteği görmediği zaman, Galatasaray’ın oyunun sıradanlaştığına şahit olduk. Fatih Terim de böyle düşünüyor olacak ki çok geçmeden merkez ikilisini aynı anda değiştirdi. Dakikalar 80’i gösterirken Gökhan Karadeniz’in ikinci sarı kartı görmesiyle oyun heyecan ve tempo olarak iyice düştü. Ta ki Kerem Aktürkoğlu‘nun golü gelene kadar…Genç oyuncunun attığı pas, yaptığı koşu ve son vuruşu adeta kalite kokuyordu. Son olarak skor anlamımda 3-0 gibi net bir galibiyet alsa da Galatasaray ikinci yarı oyun anlamında Hatayspor’un gerisinde kaldı.

Maçın Hakkı

haberler.com

Maçın hakkını veren isim Kerem Aktürkoğlu oldu. Genç yeteneğin sonradan oyuna girdiği maçlarda yaptığı etkiyi geçen haftalarda da dikkatli izleyiciler fark etmişti. Bu maçta da sonradan oyuna girerek attığı kaliteli gol ile performansını süslemiş oldu. Genç isimlerden böyle performanslar görmek bizleri de heyecanlandırıyor doğrusu. Tebrikler Kerem!