Derin Analiz: Tottenham- Arsenal

Derin Analiz: Tottenham- Arsenal

Tottenham ve Mourinho

acefootball.com

Mourinho, Tottenham ile ilk tam sezonuna çok iyi bir başlangıç yaptı. Oynadığı 4 büyük maçını da kaybetmeyen (3g 1b) Tottenham, bu süreçte 10 gol atıp sadece 1 gol yedi. Bu karşılaşmalarda (United maçı hariç) topa sahip olma oranı ortalaması ise %33 idi. Bu iyi başlangıçta en göze çarpan isimler Kane ve Son olsa da rakibin bu kadar fazla topla oynadığı bir ortamda Hojberg ve Sissoko‘nun da orta sahada çok iyi bir iş çıkardığını söylemeliyiz.

TOTTENHAM VS ARSENAL

Tottenham, Arsenal karşısına diğer maçlarda olduğu gibi 4-2-3-1 şeklinde çıktı. Savunmada ve hücum geçişlerinde önemli bir katkısı olan Ndombele’nin sakatlığında ise Lo Celso görev aldı.

Savunma

Tottenham top rakipteyken Lo Celso’nun Kane‘in yanına gelmesi ile 4-4-2 şeklini alarak rakibini ikinci bölgede alan savunması ile karşıladı.

skysports

Tottenham’ın ön ikilisi Partey’e kademeli bir şekilde adam markajı uyguladılar. Kanat oyuncuları Bergwijn ve Son rakip bekleri takip etti. Özellikle Bergwijn, Tierney ile adam-adama oynadı. Bu sayede defans hattı sabit kalabildi ve defans bloğunda boşluklar oluşmadı. Merkezde de Hojbjerg ve Sissoko savunma ve orta saha bloklarının arasında boşluklar yaratmak isteyen oyuncuları markaj altına alarak bu bölgeyi savundu. Böylece Mourinho’nun öğrencileri kenarları ve merkezi kapatarak Arsenal’in oyun kurmasını ve üçüncü bölgeye geçmesini engellediler. Ve topa az sahip olsalar da rakibin tehlike yaratmasına engel oldular.

Arsenal Tottenham’in belki de tek zayıf noktası olan Hojbjerg ve Sissoko’nun takip sırasında merkezde boşalttıkları alanı kullanmadı. Arteta adına kenarları çok iyi kapatan Tottenham’a karşı merkezde sayısal üstünlüğü sağlamaya çalışmak daha etkili bir yol olabilirdi.

whoscored.com
skysports

Tottenham birinci bölgede yine savunma bloğunun daha sabit kaldığı ve orta saha oyuncularının baskı yaptığı bir şekil alıyor. Bergwijn daha çok kenara yakın Son da merkezde konumlanıyor. Ana hatlarıyla bakılınca ikinci bölgedeki savunma anlayışı devam ediyor.

Arsenal kenar ortalarıyla pozisyon bulmaya çalıştı. Ancak Eric Dier ve Alderweireld onlara imkan tanımadı. Bunun yerine savunma arkası koşular denenebilirdi. Sol kanata yatık olan Arsenal görselde görülen sol kanattaki bek ve merkez defans arasındaki boşluğu savunma arkası koşularla kullanabilirdi.

HÜCUM

Tottenham geriden oyun kurarken, iki merkez Sissoko ve Hojbjerg geriye gelerek orta alanda bir boşluk oluşturdular. Bu bölgeyi forvet hattından bir oyuncunun koşuları ve oraya atılan uzun paslarla ikinci bölgeye geçtiler.

Tottenham rakip yarı sahasındayken üç forveti merkezde konumlanıyor. İki beki Reguilon ve Aurier‘i ileri çıkarak kenarlardaki boşlukları dolduruyorlar. 10 numara pozisyonundaki oyuncu Lo Celso derine oyun kurmaya da gelerek daha serbest bir rol alıyor. Ve Hojbjerg iki merkez defans oyuncusunun arasına giriyor. Bunu bu maçta özellikle ikinci yarıda hiç görmedik. İlk yarıda da nadiren Tottenham rakip yarı sahaya yerleşti.

whoscored.com

Hücuma geçişlerde Harry Kane‘in katkısı çok büyüktü zira Tottenham’da savunmada alınan bütün toplar orta yuvarlağın biraz gerisine gelen Kane’e atıldı. Onun sırtı dönük oyunu ve saha görüşü Tottenham’ın geçişlerinde büyük rol oynadı. Kanatlardan (genellikle Son çünkü Bergwijn rakibi çok geride karşılıyordu) koşu yapan oyuncularla attığı uzun paslarla doğrudan kaleyi hedeflediler. İki gol de bu şekilde başladı. Birinde Son harika bir gol attı diğerinde Kane ile başlayan hücum yine onunla bitti.

İkinci yarıya 2-0 önde başlayan Mourinho hücum konusunda hiçbir beklentisi kalmamıştı. Tottenham ikinci yarıda rakip kaleye şut dahi çekemedi. Savunma yönünden bakarsak 72. Dakikaya kadar aynı planı sürdürdüler. 72’de gelen Ben DaviesLo Celso değişikliği altılı savunma hattı oluşturdu. Bergwijn artık tamamen bir kanat bek pozisyonuna geçti.

MAÇIN HAKKI

Maçın hakkını veren isim: Son ile inanılmaz uyumuyla ve Tottenham’ın girdiği çok az pozisyondaki keskinliği ile hücumda çok önemli bir yeri olan Harry Kane’dir.