Barcelona – Juventus (08.12.2020)

Barcelona 0-3 Juventus

Ronaldo ve Messi’nin 2 yıl 7 ay boyunca sabırsızlıkla beklediğimiz mücadelesinde, liglerinde kötü günler geçiren iki dev karşı karşıya geldi. Maçın genelinde varlık gösteremeyen Barcelona karşısında istediği oyunu oynayan Juventus İspanya’dan oldukça prestijli bir galibiyetle döndü.

ilk yarı

Maça yoğun baskıyla başlayan Juventus, ilk dakikalardan itibaren sahip olduğu fiziksel üstünlüğü sahaya yansıtmayı başardı.  Önde yaptığı agresif baskıyla sonuç alabildiğini henüz ilk dakikalarda gören Pirlo, bu anlayışını maçın belli bölümlerinde uygulatmayı sürdürdü. Orta sahada özellikle Weston McKennie’nin enerjisinden yararlanan Juve’de, Amerikalı oyuncunun ne denli bir etki bırakabildiğini net olarak gördük. McKennie, maç boyunca ortaya koyduğu enerjiyle önceki haftalarda gördüğümüz hantal Juventus orta sahasına dinamizm getirdi. 

Barcelona tarafında ise bu maç, takımın ne hale geldiğinin görülmesi bakımından dramatikti. Geçmişte rakiplerin pres oyununu tercih ederken iki kez düşündüğü Barça kadrosu o denli büyük bir erozyona uğramış durumdaki, Juventus gibi bu sezonun sorunlu takımlarından biri bile RonaldoMorata ikilisiyle önde baskıdan sonuç alabiliyor. En iyi yıllarında bu baskıdan 2-3 pasla çıkabilen Barcelona savunması ise artık çareyi uzun vurmakta buluyor.

İlk dakikalarda iki takımın orta koyduğu bu görüntüyle beraber, karşılaşmanın Juventus üstünlüğünde geçeceğine dair güçlü sinyaller aldı izleyenler. Ancak benim için asıl güçlü sinyal Ronaldo’nun takımının ilk 3 hücumunun hepsinde bir şekilde yer almasından sonra geldi. Ronaldo ve Messi şüphesiz tarih yazan oyuncular ve ikisini de o kadar uzun zamandır izliyoruz ki, onları çok iyi tanımaya başladık. Ronaldo’nun bu kadar istekli başladığı, tabiri caizse rekabeti bu denli kafaya taktığı maçlarda takımı adına neler yapabildiğini de bu yüzden çok iyi biliyoruz. Bu maçta da benim gördüğüm şey tam olarak buydu aslında.

sportstar.thehindu.com

Agresifliği düşük, alanı savunmaya çalışan Barcelona’nın hataya yatkın defans hattı karşısında Juventus, maç boyunca istediği tüm fırsatları her şekilde yakalarken bu atakların sürükleyicisi ise Ronaldo oldu. Dakika 8’de ilk şutunu atan Portekizli süperstar, birkaç dakika sonrasında Danilo kaleyi yoklarken de ona pası veren kişiydi. Topla kaleye bu kadar yakın ve rahat buluşan Ronaldo dakikalar sonra ise beyaz noktanın başına geleceği pozisyonu yakaladı. Maç boyunca çok kötü bir sınav veren genç Araujo’yu karşısına olan Ronaldo, takımına penaltı kazandırarak skoru değiştirdi ve Messi karşısında hesabı açtı. Golden sonra da ataklarına devam eden Juve, Barcelona’yı adeta sürklase etti ilk 15 dakikada.

Bu bölümden sonra yavaş yavaş silkinen Barça, dakikalar ilerledikçe topu ayağına alıp alıştığı oyunu oynamaya çalışsa da önce Juventus’un dar alan savunmasına takıldı. Juventus, merkezi o kadar iyi kapattı ki Barcelona cılız ataklar yapmak zorunda kaldı. Barcelona’nın top hakimiyeti ise yine Juventus’a yaradı.

İzleyenlere keyif veren bir organizasyonda en soldan topu taşıyan Morata, kendisini izlemekle yetinen yerleşmiş Barcelona savunması önünden geçip Danilo’yu buldu. Araujo’yu peşine takan Ronaldo, McKennie’ye alanı açtı ve Amerikalı oyuncu da oldukça şık bir vuruşla golü yaptı. Bu pozisyonda Ronaldo’nun iki oyuncuyu sırtına alıp alan açmasının yanında, Barcelona’nın yerleşik savunmada bu denli pasif kalması akılda kalanlardı.

barcablaugraness.com

0-2’den sonra takımını ateşleme görevi ise Messi’ye düştü. Arjantinli süperstar sahanın her yerine giderek sorumluluktan kaçmadı. Ancak aradığı boşluğu bir türlü bulamayınca ondan çok alışık olmadığımız şekilde uzaktan şutlarla kaleyi yokladı. Bu sefer de karşısına yaşayan efsane Buffon çıktı.

Dakika 25’ten 35’e kadar Barcelona’nın topu tuttuğu ama yıkamadığı, Juventus’un ise kontra ataklar kovaladığı ilk yarıda, 35’ten sonra Barcelona’nın baskısıyla geçti. Özellikle Dest’in ve Messi’nin kanadından atak sürekliliğini yakalayan Katalanlarda, Messi de Juventus merkezini açacak sihri gösteremeyince ilk yarı bu skorla tamamlandı.

ikinci yarı

İkinci yarıya daha agresif başlayan taraf Barcelona oldu. Messi’nin önderliğinde ilk yarının sonlarında kurduğu baskıya kaldığı yerden devam eden Barça, ceza sahası önünde tek toplarla sıyrılmayı deneseler de film yine başa sardı. Önce aşılamayan defans sonra uzaktan şutlayan Messi ve sahneye çıkan Buffon.

beinsports.com

Ancak devrenin başındaki baskıdan çabuk çıkan Juventus, hızlı ataklarını sıklaştırmaya başladı. İşte bu anlardan birinde sahneye önce defansta yaptığı hatayla Araujo çıktı (aslında ki ilk yarıdan sonra gördük ki kendisi Ronaldo’yu savunmak şöyle dursun onu rahatsız bile edemedi). Onun hatasını telafi eden Ter Stegen tam Araujo’ya isyan ediyordu ki, stoper tandeminin diğer ismi Lenglet’in ceza sahasında voleybol oynadığını anladı. Barcelona stoper ikilisinde PuyolPiqueMascherano gibi efsanevi isimleri görmüş biri olarak bu gördüklerime şaşırsam mı üzülsem mi bilemedim. Beyaz noktaya bir kez daha gelen Ronaldo, skoru 0-3 yaparken Barça’nın maça dönme umutlarını da çöpe atmış oldu.

Maçın geri kalanında topla oynayan taraf Barcelona olsa da, bir direk ve bir penaltı pozisyonu dışında Messi’nin uzaktan şutlarına muhtaç kaldılar. Aslında Barcelona’nın bu düşüşü dünya futbolunda topa sahip olma oyununun da artık tamamen çözüldüğünü gösteriyor bana göre. Rakipler 10 yıl öncesine göre artık topa sahip olmanın anti tezini çok daha rahat üretebiliyor.

diariovasco.com

Maçın 0-3 biteceğini anladığım anda aklımda oluşan bir düşünceyi daha siz kıymetli okurlarla paylaşmak isterim ki bence maçın özeti niteliğindeydi. Juventus’un ne kadar sorunlu bir sezon geçirdiği hepimizin malumu ancak takımın sorunlarının teknik kaliteden çok taktiksel anlayıştan kaynaklandığı da bir gerçek. Zira oyuna giren isimlere baktığımızda dahi bunu anlayabiliyoruz: Bentancur, Rabiot, Bernardeschi, Dybala ve Chiesa… Diğer taraftan Barcelona’da yaşanan krizin ise daha derin olduğunu söylemek mümkün. Taktiksel çözümsüzlüğün yanı sıra kalite olarak da büyük bir erozyona uğrayan takımda ise 0-3 gerideyken oyuna sonradan giren isimler ise şöyle: Braithwaite, Umtiti, Puig, Firpo, Mingueza… Sanırım başka söze gerek kalmadı.

Özetle Ronaldo ve Messi’nin bu arenada belki de son kapışmasına şahit olmamız bakımından önemli olan maçta kazanan Cristiano olurken için için Messi’nin şu takımla düştüğü hale üzüldüğünü düşünüyorum. Umarız ikisini son yıllarında daha birçok kez izleme şansına erişiriz.

maçın hakkı

fanatik.com

Maçın Hakkı’nı bu düelloyu kazanan Cristiano’ya vermem gerektiğini düşünüyorum. Ancak aklıma özellikle Buffon’un yaptığı kurtarışlar ve McKennie’nin mücadelesi de geliyor. Onlara da haklarını teslim ederek Ronaldo demek istiyorum yine de. Penaltıdan gol attığında yapılan anlamsız eleştirilerin dışında, bu maçta belki de tecrübenin gençlik karşısında ne denli büyük bir güç olduğunu gösterdi Ronaldo. Gerçekten Juventus daha az sorunlu bir takım olsa, bu Barcelona karşısında çok daha farklı bir skor elde edebilirlerdi. Çünkü maç boyunca defansın tüm elemanlarını istediği gibi koşturdu Ronaldo, alan açtı, pozisyonlara girdi ve takımını oynattı. Gün geçtikçe daha bir takım oyuncusu oluyor bana kalırsa…Tebrikler Ronaldo… Ve teşekkürler, Messi ile birlikte bize bu rekabeti sunduğunuz için….