Midtjylland – Liverpool (09.12.2020)

Midtjylland 1 – 1 Liverpool

Çok önceden gruptan çıkmayı, hatta lider olarak çıkmayı garantilemiş Liverpool, ilk kez bu kupaya dahil olan Midtjylland’e konuk oldu. Tamamen formalite olan maçta, Danimarka ekibi kazanmayı çok istedi fakat tecrübesi yetmedi ve iki takım puanları paylaştı.

İlk Yarı

Klopp, beklendiğinden daha az bir rotasyonla maça çıkmaya karar verdi. Premier Lig’teki gibi sahaya yayılan Liverpool’da ileride yine Salah oynarken onun yanındaki diğer ikili Jota ve Origi oldu.

Goal.com

Maçın ilk 30 saniyesine istekli başlayan Danimarka temsilcisi, ilk dakika dolarken akıl almaz bir defans hatası yaptı ve Salah garip bir golle takımını öne geçirdi. Bu golden sonra aslında bu klasman takımların daha da dağılması ve hatalar yapması beklenir. Fakat Midtjylland, bu akşam burada skor ne olursa olsun oynadığı oyundan keyif almak için sahadaydı. Liverpool’un da baskılı oynamamasıyla birlikte topa biraz daha hakim olan Danimarka ekibi, önemli pozisyonlara da girdi. Hatta Fabinho’nun çizgiden çıkardığı topta eşitliği bile bulabilirlerdi.

Midtjylland Twitter

Liverpool ise kendini çok yormak istemeyen ve skoru korumaktan yana olan taraftı. Her zamanki gibi kontra ataklarda tek pasla, hızlı çıkan bir Liverpool vardı. Bu noktalarda özellikle Jota ve Salah ile tehlikeli pozisyonlar da yakaladılar. Liverpool, maçın sadece 20-25.dakikaları arasında bir süre ön alan baskısı yaptı fakat bu sekans da kısa süreli oldu.

Son 7-8 dakikaya kadar orta tempoda bir hazırlık maçı izledik. İki takım da formalite maçı olduğunun farkında bir oyun sergilediler. Maçın sonuna doğru biraz daha hareketlenen Midtjylland, golle buluşamadı ve ilk yarıyı geride kapattı.

ikinci yarı

Midtjylland, ikinci yarıya çok büyük baskıyla başladı. Geriye çekilen Liverpool, Midtjylland’ın çok tehlikeli ataklar bulmasına da izin verdi. Bu oyun 60’ta genç kaleci Kelleher’in müdahalesiyle Danimarka ekibine penaltı olarak döndü. Topun başına geçen Alexander Scholz takımı adına eşitliği sağlamış oldu.

Midtjylland Twitter

Golden sonra da istekli ve arzulu Midtjylland izlemeye devam ettik. Topun hakimi olan ve 3 puanı isteyen Danimarkalılar, Kırmızılıları kendi alanlarına kapattı ve 5 dakikada 2 kez kaleyi yokladılar. Bu arada Klopp, genç oyuncularına şans vermeye devam etti. Liverpool adına maçın en dikkat çeken anekdotlarından biri, ikinci yarıda Fabinho yerine oyuna giren Billy Koumetio’ydu. 18 yaşındaki stoper, böylelikle Şampiyonlar Ligi forması giyen en genç Liverpool oyuncusu oldu.

Fanatik

65’ten sonra iki takımın da oyundan kopmaya başladığı bir sekans izledik. Pas hataları ve takım içi kopukluklarla maç, tekrardan bir formalite maçı haline bürünürken 76’da Scholz duran topta, takımı adına bir kez daha sahneye çıktı ve çok dar alanda topu ağlara gönderdi. Fakat gol ofsayt sebebiyle iptal edildi. Yine de bu pozisyon son 10 dakikanın en heyecanlı anıydı.

Maçın son bölümü de yine bir hazırlık maçı havasında geçti. Pili iyice azalan Midtjylland, 45-60’taki kadar etkili olmasa da topu ileri taşımaya ve pozisyon üretmeye çalıştı. Yine de Liverpool adına bu sekanstaki kadar zorlayıcı bir baskı hissetmedik.

Maçın Hakkı

De Marke Sports

Maçın Hakkı’nı veren bütün Midtjylland takımının ruhu ve isteğiydi. Bu kadar genç ve yeni kurulmuş takım, kendi sahasında bir formalite maçında, Şampiyonlar Ligi adına yaraşır bir oyun sergiledi. Her ne kadar maçı kazanamasalar da oynadıkları oyunun tadını çıkardılar ve seyircilerine gururlu bir gece yaşattılar. Özellikle ikinci yarı başındaki 15 dakikalık zamanda Liverpool’u çok zora sokmayı başardılar. Biraz daha tecrübeli olsalardı, belki de bugün 3 puanı alan taraf olabilirlerdi.