Real Madrid – B. Mönchengladbach (09.12.2020)

Real Madrid 2-0 B. Mönchengladbach

Gruptan çıkma şansı son maça kalan iki ekip İspanya’da heyecanlı geçmesi muhtemel maçta karşı karşıya geldi.

İlk Yarı

İki takımın da gruptan çıkmak için gol atmaya zorunlu olması maçın tempolu başlamasına sebebiyet verdi. Özellikle bu sezon kötü gidişata bir türlü dur diyemeyen Real Madrid için bu maçın önemi çok daha fazlaydı. Maça da haliyle daha baskılı daha istekli başlayan taraflar onlardı. Bu etkili başlangıçlarını da dokuzuncu dakikada Karim Benzema’nın golüyle süslediler ve gruptan çıkmak adına iyi bir şansı henüz maçın başında yakaladılar.

Golden sonra da ev sahibi ekibin baskısı ve maçın yüksek temposuyla birlikte devam etti. Madridli oyuncular, sahayı iyi parselleyip hızlı ve uzun paslarla oyunu kontrol altında tuttular. Böylece rakip sahada top yapmaya uzun süre devam ettiler. Topu kaybettikleri gibi de hemen geri baskıyla kazanıp tempoyu kontrol eden taraf oldular.

dazn.com

Bu dakikalarda konuk ekip ise maçın başında topa ortak olmak istese de geriye düştükten sonra topu tamamıyla Real Madrid’e bıraktı ve kontra fırsatları kovaladı. Bunda başarılı olduklarını da söyleyebiliriz. Real Madrid baskıyı orta sahayla birlikte çok önde yaptığı için arkada çokça boşluk oluşuyordu ve Plea gibi Thuram gibi hızlı oyuncularıyla Alman ekibi bu boşluklardan yararlandı. Hatta Mönchengladbach, Plea ile yüzde yüzlük bir pozisyondan da yararlanamadı.

Dakika otuza geldiğinde yavaş yavaş tempo düşmüş ve Mönchengladbach topu biraz daha ayağında tutmaya başlamıştı ki sahanın yıldızlarından Benzema yine sahneye çıktı. İlk yarıda savunma da dahil sahada basılmadık yer bırakmayan Fransız isim bu sefer Rodrygo’nun mükemmel ortasına kafayla vurdu ve kendisinin ve takımının ikinci golünü kaydetti. Real Madrid de bu ikinci golle büyük ölçüde rahatlamış oldu.

Farkın ikiye çıkması da Real Madrid’i yavaşlatmadı. Devrenin sonuna kadar rakiplerine nefes aldırmadan pas oyunuyla etkili hücum etmeyi ve savunmada da hiç boşluk bırakmamayı başardılar. Golcüleri Karim Benzema’nın kusursuz ilk yarı performansıyla da soyunma odasına iki farkla önde girdiler. Maça daha hazır görünen ve daha etkili oynayan taraf hak ettiğini de almış oldu böylece.

İkinci Yarı

world-today-news.com

İkinci devre de Real Madrid’in kontrolü ve etkinliğinde başladı. Özellikle Luka Modric maçın başından beri gösterdiği harika performansına devam ediyordu. Adeta bir maestro gibi oyunu merkezden istediği gibi yönlendiren tecrübeli isim eski günlerine nazire yaparcasına oynuyordu. Buna sezonun başından beri bir türlü işlemeyen kanatların da etkili oyunu eklenince İspanyol ekip sezonun en iyi maçlarından birini ortaya koyuyordu.

Deplasman ekibi ancak altmışıncı dakikadan sonra maça bir nebze de olsa ortak oldu. Topu daha fazla ayaklarında tutmaya başlamalarının yanı sıra riskleri de alarak rakip yarı sahaya daha fazla oyuncuyla yerleştiler. Tüm hatlarıyla yüklenen ekip Real Madrid savunmasında boşluklar bulmakta zorlandı.

en.as.com

Ev sahibi ekip ise sabırlı oyunu ve yine kanat etkinliğiyle pozisyonlar bulmaya devam etti. Konuk ekibin aldığı riskler sonucu bu sefer arkada boşluk bulan taraf olan Real Madrid bu boşlukları kullandı. Kaleci Sommer ve direk, skor farkının daha da açılmasını önleyen unsurlardı.

İkinci kırk beş dakikanın geneline baktığımızda tempo ve oyun kalitesi ilkine göre hayli düşüktü. İstediğini ilk yarıda alan Real Madrid, Mönchengladbach’tan da etkili bir reaksiyon görmeyince maçı istediği gibi sürdürdü. Tempoyu kontrol altında tuttu, gereksiz riskler almadı, savunmada boşluk vermedi ve skoru böylece kolaylıkla muhafaza etmeyi başardı. Bulduğu fırsatlarla da zaman zaman etkili pozisyonlar yakalayarak rakibini iyice sindirdi. Neden bu seviyelerin takımı olduğunu ve final maçlarını ne denli istekli oynayabileceğini bize tekrar gösteren Madrid ekibi bu rahat 2-0’lık galibiyetiyle de gruptan çıktı.

Maçın Hakkı

dazn.com

Tam bir görev adamı olan Benzema bu kritik maçta da takımının ihtiyacı olan gol yükünü çeken isimdi. Yıllardır formasını giydiği ve hep bir standartta performans göstermeyi başaran Fransız isim bu maçta da sadece yapması gerekeni yaptı ve gollerini attı. Özellikle ilk yarıda sadece hücumda değil sahanın her köşesinde varlık gösteren tecrübeli isim takımının rahat pas yapmasında da istasyon görevi görerek önemli bir rol oynadı. Maçın hakkı Karim Benzema’nın.