Fenerbahçe – Yeni Malatyaspor (12.12.2020)

Fenerbahçe 0-3 Yeni Malatyaspor

Eksiklerine ve bir türlü oturtulamayan oyun anlayışına rağmen kayıpsız yoluna devam etmek isteyen Fenerbahçe ile iyi performansını sürdürmek isteyen Yeni Malatyaspor, İstanbul’da karşı karşıya geldi.

İlk Yarı

Hafta içi teknik direktörleri Erol Bulut’un yaptığı “Kadıköy’de baskılı ve boğucu hücum futbolu oynatmayı düşünüyoruz.” tadında açıklamalar üzerine bu maçtan bizim beklentimiz de ilk dakikalardan itibaren topu ayağında tutarak kendini oyununu karşıya kabul ettirmeye çalışan, ev sahibi avantajından yararlanmayı plan edinmiş, baskılı Fenerbahçe görmekti. Fakat gelin görün ki başlama düdüğünden itibaren top Yeni Malatyasporlu oyuncuların ayağındaydı ve istedikleri gibi rakip yarı sahada pas yapıp pozisyon arıyorlardı. Buna ilk on dakika boyunca hücuma çıkmak isterken Fenerbahçeli oyuncuların yaptığı basit top kayıpları da eklenince “Kendi evinde deplasmanda” görüntüsü çizen bir Fenerbahçe gördük. Maçın başlarındaki bu Malatyaspor ağırlıklı oyunun sonucu da dokuzuncu dakikada belli oldu. Fenerbahçe ceza sahası içinde neredeyse topla buluştukları ilk pozisyonda penaltı kazandılar ve dokuzuncu dakikada İstanbul deplasmanında Adem Büyük’ün vuruşuyla öne geçtiler.

fanatik.com

Golden sonra da ev sahibi takımdan bir reaksiyon göremedik. Geçen haftalarda da Fenerbahçe’nin etkisiz dakikaları orta sahalarının kilitlendiği zamanlardı. Bunun örneklerini Beşiktaş derbisinin genelinde ve Denizlispor maçının ikinci yarısında görmüştük. Daha gerideki ikili olan Ozan ve Gustavo ya da Sosa ve Gustavo markaj altına alınıp takımın hücum ve savunma blokları arası mesafe yani takım boyu uzadığında Fenerbahçe adeta kilitlenip kalıyordu. Zaten geçtiğimiz haftalarda “Orta-Kafa-Gol”den başka hücum şeması oluşturamayan Sarı Lacivertliler bu maçta da aynı durumla karşı karşıya kaldı. Yeni Malatyaspor rakiplerinin bu zaafını maç öncesi iyi çalışmıştı belli ki. Öne geçtikten sonra da merkezde kalabalık savunup kenarları çoğu zaman daha boş bıraktılar. Herkes gibi onlar da biliyordu ki “Bu takım zaten sadece orta açıyor, bırakalım açsınlar. İçerde hava topu vermeyiz.” Savunma işini gerçekten ilk yirmi dakikada halletmiş göründü böylece Yeni Malatya. Bunun üstüne hücumu da çözmüşlerdi gayet. Uzun top merkezli bir hücum anlayışına sahiplerdi fakat bunu ligimizin diğer çoğu ekibi gibi yavaş yavaş, etkisiz bir şekilde yapmıyorlardı. Top hücumdayken bir şekilde hızlı dönüyordu ve bu durum Fenerbahçe savunmasını sıkıntıya sokuyordu. Bu durumdan aslında Erol Bulut da maç öncesinde bahsetmişti. “Rakibimiz uzun topları etkili kullanıyor.”. Ancak yirminci dakikada bilin bakalım ne oldu? Evet, Yeni Malatyaspor uzun toplar sonucu soldan açılan ortada farkı ikiye çıkardı. Ligimizin tecrübeli isimlerinden Umut Bulut, rakip ceza sahasında savunmadan çok rahat sıyrıldı ve kafa vuruşuyla skoru 0-2’ye getirdi.

cumhuriyet.com.tr

Malatya ekibi ilk düdükten itibaren sanki ev sahibi takımmış rahatlığıyla oynuyordu. Ne topu karşı tarafa bırakıyordu ne de geride bekleyip kontra arıyordu. Genelde uzun metrajlı paslarla topu ikinci-üçüncü bölge arasında döndürüyor, bulduğu boşluklarla da hemen ileri çıkıp tehlike yaratıyordu. Skoru aldıktan sonra da bu böyle devam etti. Doğal olarak savunmaya biraz daha fazla ağırlık verdiler tabi fakat tamamiyle geriye yaslanmadılar. Takım halinde yine merkezi kapatarak dinamik bir savunma yaptılar. Fenerbahçe ne mi yaptı? İki farkla geriye düştükleri yirminci dakikadan itibaren devrenin sonuna kadar Caner ve Gökhan’la orta açtılar. 45 dakika boyunca Sarı Lacivertli ekipten organize bir hücum organizasyonu göremedik. Merkezden üçgen kuralım, yok. Ferdi ve Pelkas’la çizgiye inelim penaltı noktasına yerden çevirsinler, yok. Hiçbiri olmuyor, ceza sahası dışından şut deneyelim, yok. Fenerbahçe’nin acizliğini şu durum belki daha iyi özetleyecektir: Sarı Lacivertli ekip ilk isabetli şutunu 38.dakikada ceza sahası dışından Mert Hakan ile buldu. Kendi evinde 25 dakika 2-0 geride oynayan Fenerbahçe bir tane isabetli şut çekebiliyor. Takdir sizin.

Deplasman ekibi Yeni Malatyaspor ise gerçekten kusursuz bir ilk yarı oynadı. Rakibini yukarda anlattığım şekillerde kilitleyip sadece yirmi dakikada istediğini aldı. Kalan yirmi beş dakikada da rakibine pozisyon bile vermedi. Hamza Hamzaoğlu ve öğrencileri harika bir iş çıkardılar.

İkinci Yarı

Sadık’ın çıkması ve Sosa’nın oyuna dahil olmasıyla ilk riski alan Erol Bulut için işler daha da kötüye gitti. 47.dakikada kazanılan serbest vuruş sonrası Yeni Malatyaspor, Youssouf’un kafa golüyle farkı üçe çıkardı. İkinci devreye de böylece golle başlamış oldular. 

fanatik.com

Fark üçe çıktıktan sonra bile Fenerbahçe’de tepki göremedik. Ne merkezde çok oyuncuyla hücum edebildiler ne de kanattan etkili olabildiler. İlk yarıdaki kilit üçüncü golü yedikten sonra bile açılmadı. Malatya ekibi ise maç disiplininden hiç kopmadı ve daha fazla gol aramaya devam etti. Etkili olan taraf yine onlardı. 4. ve 5. gol için de çok tehlikeli girişimlerde bulundular. 60 dakikada maçın 0-5 olması inanın kimseyi şaşırtmazdı. 

Dakika altmıştan sonra istediğini fazlasıyla alan Malatya ekibi topu biraz daha rakibine bırakmaya başladı. Bu topla Fenerbahçe n’aptı? Pek bir şey yapamadı. Oyuna dahil olan Thiam veya Novak da bir şey değiştirmedi. Birkaç tane şut çektiler sadece, yine etkili olamadılar. Deplasman ekibi takım halinde hiç oyundan düşmeden, alan bırakmadan yaptığı savunmaya top kendilerinde olmasa bile maçın sonuna kadar devam etti. 

cumhuriyet.com.tr

Aciz, çözüm bulamayan, yaratamayan, etkisiz, isteksiz, vasat altı bir Fenerbahçe karşısında ne kadar iyi oynanabilirse o kadar iyi oynadı Yeni Malatyaspor. Fenerbahçe’nin bu denli rezil olmasının en büyük sebeplerinden biri de tabi ki deplasman ekibinin dersini çok iyi çalışmış olması ve çalışılanları hatasız şekilde sahaya yansıtmasıydı. Oyunun her iki tarafında da rakibinden kat be kat iyi olan Sarı Kırmızılı ekip bu akşam çok rahat ve şaşaalı bir galibiyet aldı. Skorun yanı sıra sahadan sildiler adeta Fenerbahçe’yi. Bunu çok ekstra bir taktikle de yapmadılar. Orta saha oyuncularını kilitlediler ve rakibin oyun kurmasını engellediler. Buna ek olarak da Erol Bulut’un da maç öncesi belirttiği gibi etkili hava toplarını kullandılar. Fenerbahçe takımı maçta neredeyse hava topu indiremedi yere. Bütün toplar deplasman ekibinde kaldı. İşin taktik ve teknik tarafı iyi çözüldüğü gibi oyuncuların özverili, istekli ve iştahlı oyunu da maçın mental tarafını çözdü. Mücadelenin daha ilk beş dakikasında sahadaki 22 kişinin sadece vücut diline baktığımızda bile Fenerbahçe’nin sahaya gelmediği, galibiyete konsantre olmadığı; Yeni Malatyasporlu oyuncuların ise galibiyet için her şeyi ortaya koyacağı, İstanbul’a mücadele etmeye geldikleri belliydi. 

Fenerbahçe’nin Kadıköy kabusu üç maça çıkarken Yeni Malatyaspor iyi formunu üç golle aldığı üç puanla sürdürdü. 

Maçın Hakkı

tr.wikipedia.org

Hamza Hamzaoğlu ve öğrencileri sahayı bu akşam Fenerbahçe’ye dar etti. İlk düdükten son düdüğe kadar rakiplerine nefes aldırmadılar. Savunmada zaman zaman üç-dört kişiyle markaj yaptılar, uzun toplarla hızlı ve etkili bir şekilde ileri çıktılar, Kadıköy hava sahasını her topta rakibe kapalı tuttular, ne yapmaları gerekiyorsa layığıyla yaptılar. Ligimizde şampiyonluk da yaşamış olan tecrübeli teknik direktör Hamza Hamzaoğlu, Erol Bulut’a kıyasla çok da iyi bir antrenörlük performansı ortaya koydu. Bunu değişikliklerle değil, maç öncesi yukarda da anlattığım planıyla yaptı. Oyuncular da Umut Bulut’undan Ertaç Özbir’ine muhteşem bir özveri ve istekle kusursuz oynadılar. Bu maçta, bir kişiye maçın hakkını vermek haksızlık olurdu. Onun için maçın hakkı yekten Yeni Malatyaspor takımının.